Części do okapu - oryginalne i zamienne
Tutaj znajdziesz oryginalne i zamienne części do okapów. Zastosuj filtr a przybliżysz się do szukanej części. Jeżeli w pole wyszukiwarki wpiszesz model sprzętu to intuicyjnie wyświetlą się części do Twojego modelu. Sprawdziłeś wszystkie ścianki w swoim okapie i dalej nie zlokalizowałeś tabliczki znamionowej? Podnieś kratkę filtra węglowego, tam znajdziesz tabliczkę. Posługując się listą części dostępną na naszej stronie internetowej zapoznasz się z artykułami występującymi w Twoim modelu. Nie musisz już wzywać fachowca do każdej naprawy w Twoim urządzeniu, wystarczy jak wejdziesz na nasz kanał na YouTube a sam dowiesz się, że nie jest to takie trudne. Dbanie o sprzęt i jego czystość jest niezwykle ważne, a dzięki nam możesz zaopatrzyć się w odpowiednie środki do pielęgnacji sprzętów.
- Filtry (5 030)
- Panele (762)
- Osłony (678)
- Klosze lamp (287)
- Listwy (497)
- Żarówki (569)
- Wirniki łopatkowe (388)
- Lampy (245)
- Przyciski (278)
- Suwaki (168)
- (5 030)
- (762)
- (678)
- Klosze lamp (287)
- (497)
- (569)
- Wirniki łopatkowe (388)
- (245)
- (278)
- (168)
Jak dobrać okap?
Wydajność okapu określana jest za pomocą przepustowości, czyli ile powietrza w ciągu godziny urządzenie jest w stanie przefiltrować. Optymalna wartość to sześciokrotność objętości kuchni. Większa przepustowość niepotrzebnie wychładza pomieszczenie oraz może zakłócać proces spalania gazu w palnikach kuchenki. Zbyt duża przepustowość okapu może także skutkować pogorszeniem jakości powietrza w mieszkaniu. Mowa tutaj o tak zwanym ciągu wstecznym, zjawisku występującym, gdy okap cechuje się zbyt mocnym jak na mieszkanie ciągiem. Najprościej mówiąc, urządzenie wysysa z mieszkania powietrze szybciej, niż jest ono uzupełniane. W mieszkaniach z wentylacją grawitacyjną źródłem świeżego powietrza najczęściej są rozszczelnione okna lub specjalne wywietrzniki. Jednakże przepustowość tychże jest ograniczona, szczególnie w zimę – niewiele osób decyduje się na rozszczelnienie okien, gdy na zewnątrz hula Dziadek Mróz. Powstające w ten sposób podciśnienie zasysa powietrze, najczęściej przez kanały wentylacyjne o przeciwnym przeznaczeniu, wypełnione kurzem i zanieczyszczeniami. Rozsądnym rozwiązaniem problemu może być okap w postaci pochłaniacza, wyposażony w wymienny filtr. Urządzenia tego typu nie potrzebują kanałów odprowadzających – pracują w systemie zamkniętym. Komin odprowadzający wypełniony jest filtrem powietrza wychwytującym tłuszcz pochodzący z gotowania, a przefiltrowane powietrze trafia z powrotem do kuchni. Urządzenia tego typu nie mają możliwości wywołania efektu ciągu wstecznego, można je swobodnie stosować w dowolnego rodzaju kuchni z dowolnego typu kuchenką. Jedynym warunkiem poprawnego użytkowania jest regularna wymiana filtrów.
Kiedy wymienić filtr w okapie?
Wymiana filtru w okapie to podstawowa czynność obowiązująca każdego użytkownika. Filtry w okapach dzielimy na dwa typy: przeciwtłuszczowe oraz węglowe. W okapach z obiegiem otwartym stosowane są tylko filtry przeciwtłuszczowe - nie ma potrzeby stosowania węglowych, gdyż powietrze przesycone kuchennym aromatem wyrzucane jest z mieszkania. Filtr przeciwtłuszczowy służy jedynie do powstrzymywania zawartego w parze tłuszczu przed osiadaniem na meblach i ścianach. Zanieczyszczone metalowe filtry przeciwtłuszczowe wystarczy umyć, jednak filtry wykonane z papieru, fizeliny lub tektury należy regularnie wymieniać. Filtr przeciwtłuszczowy wymieniamy, gdy oleiste zanieczyszczenia wyraźnie pokrywają jego powierzchnię.
Spadek wydajności filtrów przeciwtłuszczowych z reguły oznacza bardzo nieprzyjemne zanieczyszczenia w całej kuchni - okap pokrywa się tłustym nalotem, do którego z łatwością przylepiają się całe warstwy kurzu. Filtry węglowe służą do wyłapywania nieprzyjemnych zapachów z powietrza. Stosowane są w obiegu zamkniętym i montowane są pod filtrem przeciwtłuszczowym. W zależności od jakości stosowanego filtra, wymiany należy dokonać od czterech do dwunastu miesięcy od daty instalacji. Kiedy można mieć pewność, że filtr należy wymienić? Zdecydowanie w momencie, gdy zapachy pochodzące z gotowania zaczynają rozprzestrzeniać się po mieszkaniu. Zapchany i zużyty filtr można zidentyfikować także po chmurach pary kłębiącej się pod wyciągiem - ze względu na obniżoną przepustowość okap nie jest w stanie wciągnąć wszystkich oparów. Są to jednak sytuacje ekstremalne i wymagają natychmiastowej interwencji użytkownika.
Wentylator w okapie nie działa
Zawsze używamy sprzętu dopóki działa. W momencie awarii nie musimy panikować. Wystarczy właściwa diagnoza usterki i dobór części zamiennych. Pomagamy w uporaniu się z problemem awarii. Podpowiadamy także, jak dbać o sprzęty AGD, tak aby cieszyć się ich jak najdłuższym użytkowaniem. Nie tylko duże AGD, ale również elektronika nie ma przed nami tajemnic, stale podnosimy nasze kwalifikacje.
Zobacz rozwiązanie