W jaki sposób dbać o filtry w okapie?

katarzyna | 26 marca 2020

Każda osoba, która dba o czystość kuchni, doskonale zdaje sobie sprawę, jakie szkody może wyrządzić para, unosząca się z gotowanych potraw. Znajduje się w niej nie tylko tłuszcz, osiadający na meblach, firankach, sprzętach czy ścianach, ale także bakterie i zanieczyszczenia. Okap ma za zadanie takie problemy zniwelować, wykorzystując odpowiednią filtrację powietrza. Usuwa również brzydkie zapachy. Do prawidłowego działania wymaga jednak regularnej konserwacji. Dziś podpowiemy, jak dbać o filtry w okapie i o czym należy pamiętać.

Rodzaje filtrów w okapie

Tradycyjny okap do użytku domowego jest wyposażony w dwa rodzaje filtrów. Ze względu na materiały, zastosowane podczas produkcji, a także inne przeznaczenie – różnią się one od siebie zarówno budową, jak i sposobem konserwacji.

Filtry przeciwtłuszczowe wielokrotnego użytku

Ten typ montowany jest na spodzie urządzenia i może być wyjęty bez użycia dodatkowych narzędzi. Oczywiście specyfika montażu zależy od producenta, ale w większości przypadków filtry przeciwtłuszczowe wielorazowe wyglądają i działają podobnie. Są prostokątne lub kwadratowe oraz wykonane z charakterystycznej siateczki. Do ich produkcji używa się głównie metalu, dlatego mogą być również nazywa filtrami metalowymi bądź aluminiowymi.

Wspomniana wcześniej kilkuwarstwowa siatka ma bardzo proste, ale kluczowe zadanie. Brudne opary, zasysane przez urządzenie, mają się przez nią przedrzeć, by w „labiryncie” pozostawić wszelki brud. To wstępny etap filtracji, w którym usuwane są:

  • Cząsteczki tłuszczu,
  • Bakterie i drobnoustroje,
  • Niewielkie zabrudzenia.

Filtry przeciwtłuszczowe są wielorazowego użytku, ponieważ mogą być bez problemu czyszczone w domowych warunkach – o tym w dalszej części artykułu.

Filtry w okapie pielegnacja

Filtry przeciwtłuszczowe jednorazowe

Na rynku znaleźć można również szereg filtrów jednorazowych, wykonanych z włókniny, papieru, fizeliny czy akrylu. Rzadko są stosowane jako samodzielny element – zwykle montuje się je nad filtrem aluminiowym w celu jeszcze dokładniejszego oczyszczania powietrza. Ze względu na prostą budowę i niską cenę, używane w pojedynkę mogą nie przynosić zamierzonych efektów.

Filtr z papieru bądź włókniny świetnie sprawdzi się natomiast jako rozwiązanie doraźne albo jako dodatkowa warstwa filtracyjna. Kiedy się zniszczy, musi być zastąpiony nową częścią – niestety w grę nie wchodzi czyszczenie, bo mogłoby jedynie spowodować odwrotny efekt. Warto wspomnieć, że większość filtrów jednorazowych jest uniwersalna i docina się je na wymiar konkretnego urządzenia.

docinanie włókniny

Filtry węglowe

Okapy domowe, działające w trybie pochłaniacza, muszą mieć zamontowane filtry węglowe. To do ich zadań należy usuwanie brzydkich zapachów z powietrza, by móc zawsze cieszyć się komfortem gotowania. Są okrągłe i montowane z obu stron silnika – zwykle się je wkręca, ale czasami trzeba również odkręcić śruby.

Jak działa filtr węglowy? W jego środku znajdują się niewielkie kuleczki z węgla aktywnego, które pochłaniają zapachy niczym gąbka. Nieprzyjemna woń wsiąka do środka, a czyste powietrze przedostaje się dalej. Z tego względu trzeba mieć na uwadze, że jest to część eksploatacyjna. Z biegiem czasu traci właściwości absorpcyjne i wówczas trzeba dokonać wymiany. Inaczej nie będzie dobrze wykonywać swojej pracy.

Filtry w okapie pielegnacja

Wymiana i czyszczenie filtrów

Teraz czas na kilka słów o konserwacji. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, to ona jest kluczowym zabiegiem w przypadku dbania o urządzenie. W jaki sposób wyczyścić filtry w okapie? Jeśli chodzi o typ przeciwtłuszczowy, tutaj sprawa jest prosta. To element wielokrotnego użytku, dlatego wystarczy raz na jakiś czas otrzepać go z kurzu lub zmyć powstałe zabrudzenia, by móc na nowo cieszyć się profesjonalną filtracją powietrza. Są dwa sposoby.

Po pierwsze, filtr aluminiowy czy metalowy można umyć ręcznie. Wystarczy go zdemontować, a następnie namoczyć w środku odtłuszczającym (np. płyn odtłuszczająco-czyszczący do stali nierdzewnej) lub innym detergencie (sprawdzi się nawet płyn do naczyń). Kiedy brud namięknie, należy wyczyścić powierzchnię ściereczką i całość wypłukać pod bieżącą wodą. Przed ponownym montażem konieczne jest dokładne wysuszenie filtra, by nie doprowadzić do awarii.

Inne wyjście stanowi zmywarka. Jeśli producent na to pozwala, część można umieścić w górnym koszu lub pomiędzy grzebieniami, a następnie nastawić cykl minimum 60 stopni. Oczywiście komora powinna być pusta.

Filtry w okapie pielegnacja

A co z filtrem węglowym? Jego niestety nie można czyścić ani myć. Znajdujący się w środku węgiel aktywny jest jednokrotnego użytku i niszczy się w reakcji z wodą. Kiedy więc należy dokonywać wymiany? Niektórzy producenci montują na obudowie wskaźnik zużycia. Zazwyczaj jednak takiego wskaźnika nie ma i należy opierać się na zaleceniach zawartych w instrukcji obsługi, dołączonej do sprzętu. Częstotliwość wymiany filtra węglowego waha się od 2 do nawet 12 miesięcy. Wszystko zależy od tego, ile razy dziennie używa się okapu.

czy wegiel aktywny mozna myc w wodzie
Nieudana próba umycia filtra węglowego w wodzie

Warto pamiętać, że regularne czyszczenie bądź wymiana filtrów ma nie tylko znaczenie estetyczne, ale również zwiększa bezpieczeństwo. Zabrudzone, oblepione tłuszczem filtry w okapie stanowią zagrożenie pożarowe, ponieważ może dojść do zapłonu. Nawet te, które są zmywalne, warto od czasu do czasu zastąpić nowymi.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.2 / 5. Liczba głosów: 41

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Dorota

No jakie to proste, nie wiedziałam że jest taka strona i że tyle się można dowiedzieć, no ale fakt, jak wszystko działa, to nikt takich informacji nie szuka 🙂 Na pewno będę tu częściej zaglądać, nie tylko po części zamienne jak coś „padnie” ale jak widzę, także po ciekawe informacje

Luiza

Staramy się pomóc naszym klientom na każdym etapie używania sprzętów domowych by służyły im jak najdłużej. Wiąże się to również z dzieleniem wiedzą którą posiadamy

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x