Jak czyścić okap?

katarzyna | 30 marca 2020

Okap można czyścić na wiele sposobów. Gąbka, dobry środek przeciwtłuszczowy i mleczko polerujące potrafią zdziałać cuda. Pielęgnacja okapu to nie tylko wymiana czy czyszczenie filtrów. Czyści się jego zewnętrzną część, czyli obudowę. Jakich środków należy używać do czyszczenia okapu? Na co należy zwrócić uwagę? Na te wszystkie pytania odpowiemy poniżej!

Czyszczenie obudowy okapu kuchennego

Podczas czyszczenia okapu należy pamiętać o obudowie i panelu sterowania, gdzie również osadza się tłuszcz. Odpowiednia pielęgnacja okapu zapewni jego bezproblemowe użytkowanie przez długi czas. Szeroka gama dostępnych na rynku środków chemicznych wychodzi naprzeciw potrzebom konsumentów oraz kusi konkurencyjnymi cenami. Jednak to nie cena, a skuteczność działania powinna być najważniejszym determinantem przy wyborze środków pielęgnacyjnych. Wszystko zależy od materiału z jakiego wykonano nasze urządzenie. W większości przypadków preparaty do stali nierdzewnej zawierają w swoim składzie substancje aktywne, powierzchniowo – czynne.

najczęstsze problemy z okapem

Z kolei do szkła używa się środków zawierających alkohol. Ogólnie przyjętą zasadą jest, że nie używamy środków nieprzeznaczonych do danego typu okapów. Jest to jak najbardziej zrozumiałe, ponieważ żrące środki mogą zmatowić powierzchnię okapu lub nawet ją odbarwić. Zawierają one w swoim składzie chlorki, które są „za mocne” do pielęgnacji.

Sprawdzonym i od lat stosowanym rozwiązaniem, jak czyścić okap jest woda z dodatkiem płynu do naczyń oraz miękka szmatka. Jeśli płyn nie daje sobie rady z tłustymi zabrudzeniami, warto zaopatrzyć się w specjalne środki do czyszczenia okapów (np. ze stali nierdzewnej) albo środki odtłuszczające. Użycie druciaków i innych czyściw ściernych jest niewskazane. Może to doprowadzić do uszkodzenia powierzchni okapu i jej trwałego zniszczenia.

Ekologiczne środki do czyszczenia domu

Różne powierzchnie okapów

Najłatwiej myje się okapy wykonane ze stali nierdzewnej, aluminium, tworzywa sztucznego i o lakierowanej powierzchni. Wystarczy nanieść odrobinę odpowiedniego płynu na miękką szmatkę i kolistymi ruchami wcierać go w powierzchnię. Jeżeli zmagamy się z uporczywym brudem, warto zastosować preparat odtłuszczający. Ułatwi nam pozbycie się niechcianych, tłustych plam, bez zbędnego wysiłku.

Wykończenie szklane okapu nastręcza trochę więcej problemu, ponieważ musimy włożyć więcej energii w jej pielęgnację. Bardzo częstym zjawiskiem są nieestetyczne smugi, które powstają po niedokładnym myciu. Płyn do szyb sprawdzi się idealnie i dodatkowo zostawi efekt połysku, co znacznie poprawi wygląd naszego okapu.

Podobnie, w trakcie mycia panelu sterowania i okolic przy oświetleniu należy zachować szczególną ostrożność. Dostanie się wody w te miejsca może uszkodzić elektronikę.

Okap-buczy

A co z filtrami w okapie?

Pamiętaj, że filtr jest bardzo ważną częścią okapu, która również wymaga konserwacji i czyszczenia. W końcu to on pełni główną funkcje, zapobiegającą gromadzeniu się zanieczyszczeń. Jednak stanowi też miejsce, podatne na zabrudzenia. Dlatego przy czyszczeniu okapu, należy skupić się również na filtrze. Ten przeciwtłuszczowy można myć, natomiast węglowy już się wymienia. Po około 3 miesięcy do 6 traci swoje właściwości i przestaje pochłaniać nieprzyjemne zapachy. Filtr przeciwtłuszczowy to aluminiowa kratka, którą można myć, ale nie w zmywarce, bo zmatowieje i się utleni.

skuteczne rozwiazania jak czyscic okap

Ponadto, kroki, jakie podejmiemy zależą od rodzaju zabrudzeń, jednak wrzątek oraz soda, doskonale sprawdzają się w niwelowaniu brudu obecnego w filtrze. Zanieczyszczenia powoli rozmiękczają się i stają się łatwiejsze do wyczyszczenia. Oczywiście nie obejdzie się bez ręcznego mycia, jednak wrzątek ułatwi zadanie.

dlaczego okap nie odprowadza powietrza na zewnatrz

Podsumowując, czyszczenie okapu jest bardzo ważne dla jego działania. Dbaj o okap zarówno od wewnątrz jak i z zewnątrz!

Zobacz inne nasze artykuły:

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 3.8 / 5. Liczba głosów: 14

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
kryspin

Na mocno tłuste plamy mamy mleczko z electroluxa, kiedyś jako gratis dostaliśmy. Tak na co dzień ocet lub kwasek mogą wystarczyć.

2
0
Będę wdzięczny za komentarze.x