Płytki do kuchenek mikrofalowych
Mikrofalówka jest niezaprzeczalnie jednym z najwygodniejszych i najbardziej wielofunkcyjnych urządzeń w niemal każdej kuchni. Jest prosta w obsłudze, a także oszczędza energię oraz czas, które tracilibyśmy na przygotowywanie posiłków. Aby urządzenie mogło działać sprawnie i bez zarzutu, każda z jego części powinna być w dobrym stanie i spełniać swoje funkcje. Płytka do mikrofalówki to zazwyczaj mała, prostokątna część wykonana z materiałów żaroodpornych. W swoim urządzeniu znajdziesz płytkę elektroniczną, przekaźników, izolacyjną, modułu czy mikową, której zadaniem jest wychwytywanie fal i odbijanie ich, co umożliwia podgrzewanie żywności. To właśnie od nich w dużej mierze zależy to, czy Twoje urządzenie funkcjonuje prawidłowo. Płytka ma jednak częsty kontakt z podgrzewaną żywnością, która osiada na jej powierzchni i twardnieje bądź zwęgla się, co może być przyczyną awarii. Rysy, pęknięcia, wgniecenia czy zniekształcenie płytki - a tym bardziej jej przepalenie, które nie trudno będzie zauważyć - są znakami, że element powinien zostać wymieniony. Nowe części do mikrofalówek - zarówno te oryginalne, jak i zamienniki - znajdziesz w North. Nie zapomnij odwiedzić naszego kanału YouTube.
- powrót do Części do kuchenek mikrofalowych
- Płytki
- Płytki (wszystkie) (419)
- Płytki mikowe (400)
- Płytki elektroniczne (18)
- Płytki izolacyjne (1)
- Płytki modułu (1)
- powrót do Części do kuchenek mikrofalowych
- Płytki
- Płytki (wszystkie) (419)
- Płytki mikowe (400)
- Płytki elektroniczne (18)
- Płytki izolacyjne (1)
- Płytki modułu (1)
Jaką funkcję pełni płytka do mikrofali?
Kiedy mikrofalówka zaczyna iskrzyć się po włączeniu, większość z nas spieszy się, aby oddać ją do naprawy. Jednak dość często przyczyna awarii nie jest tak poważna i możesz pozbyć się jej samodzielnie. Najczęściej przyczyną usterki okazuje się wypalona płytka do mikrofalówki. Aby nasza kuchenka mikrofalowa mogła wytwarzać mikrofale, w jej wnętrzu znajduje się generator mikrofal – magnetron. Jego fale wchodzą do komory przez specjalny falowód, a jego wyjście zamyka mikę. Nie przewodzi jednak prądu elektrycznego, ponieważ jest izolatorem, ale przepuszcza wszelkie fale radiowe.
W urządzeniu znajdziesz płytki elektroniczne, przekaźnikowe, izolacyjne czy modułu. Tutaj jednak skupimy się na płytce mikowej, czyli prawdopodobnie najważniejszej z nich. Jakie pełni funkcje? Chroni generator mikrofal przed ciepłem podczas podgrzewania lub gotowania, równomiernie rozprowadza mikrofale w komorze, chroni magnetron przed cząsteczkami pary, tłuszczu, żywności, które podczas używania urządzenia rozpryskują się. Właśnie dlatego płytka do mikrofalówki zawsze powinna być utrzymywana w czystości. W końcu cząsteczki wilgoci odkształcają mikę i prowadzą do jej szybkiego utleniania. A resztki jedzenia lub tłuszczu, opadające na jej powierzchnię, zaczynają się palić pod wpływem promieniowania z generatora mikrofal. Co więcej, sama mika również wypala się, a przez te małe „dziury” promieniowanie wchodzi bezpośrednio do komory. Stąd najczęściej biorą się iskry i trzaski.
Dochodzimy więc do najważniejszej rzeczy, czyli samodzielnej wymiany płytki. Nie musisz być ekspertem, by poradzić sobie z tym zadaniem. Na początku, dla bezpieczeństwa, odłącz urządzenie od zasilania. Po tym zdejmij starą płytę, a następnie wyczyść ją z resztek tłuszczu i zwęglonego jedzenia - będzie ona Twoim wzorem dla wycięcia nowej płytki. Z zakupionej płytki wytnij nową część, nakładając starą jako szablon. Teraz zrób otwory do mocowania miki w kuchence mikrofalowej. Powstałą część wyszlifuj, aby usunąć wszelkie nieprawidłowości i ostre krawędzie - użyj w tym celu pilnika lub papieru ściernego. Przymocuj płytkę do miejsca poprzedniej i sprawdź działanie kuchenki mikrofalowej, wkładając do niej jakiś produkt. Następnie włącz urządzenie i poczekaj, aż timer się wyłączy. Jeśli jedzenie dobrze i równomiernie się podgrzało, wymiana przebiegła prawidłowo. Pamiętaj więc, że choć wybór części kompatybilnych z modelem Twojego urządzenia jest niezwykle ważny, w przypadku płytki możesz przymknąć na to oko i przyciąć część do wymaganych rozmiarów.
Gorąca pralka podczas prania
Popsute urządzenie wcale nie oznacza, że musimy go wyrzucić. Sprawdź, czy sam podejmiesz się wyzwania i naprawisz sprzęt. Samodzielna naprawa nie musi być trudna, z nami poradzisz sobie bez problemu. Podpowiadamy także, jak utrzymać sprzęt w czystości i cieszyć się jego długim użytkowaniem. Duże AGD, jak i małe nie ma przed nami tajemnic, stale doszkalamy się, aby służyć fachową wiedzą dla klientów.
Zobacz rozwiązanie