Jak wybrać żelazko?

katarzyna | 30 maja 2022

Jak wybrać żelazko, tak, aby prasowanie stało się przyjemne lub chociaż znośne? Jest to pytanie, z którym mierzy się wielu z nas, a poniżej znajdziesz na nie odpowiedź. Żelazko jest jednym z podstawowych sprzętów domowych, który dba o to, by Twoje ubrania wyglądały schludnie. To idealne powinno być proste w użyciu, ale też wyposażone we wszystkie funkcje, które będą pasować do Twoich indywidualnych potrzeb. Ilość modeli znajdujących się na rynku może jednak przytłaczać. Dowiedz się więc na co warto zwracać uwagę przy doborze żelazka.

Jak wybrać żelazko? – stopa żelazka

Jeśli zastanawiasz się, jak wybrać żelazko tak, by odpowiadało Twoim potrzebą, przy doborze urządzenia powinieneś w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na jego stopę. Płyta ta najczęściej wykonana jest z aluminium i pokryta dodatkową powłoką: teflonem, stalą, emalią, szafirem czy ceramiką. Ważne, by wybrać stopę, której powierzchnia będzie odporna na zarysowania, które mogą doprowadzić do obniżenia efektywności działania żelazka. Istotny jest także kształt stopy, dzięki któremu będziemy w stanie dokładniej wyprasować zagięcia ubrań.

Przy wyborze żelazka warto sprawdzić także ile otworów na parę posiada wybrany model i w jaki sposób zostały one rozłożone. Im więcej otworów, tym pewniejsi możemy być, że większa powierzchnia tkaniny poddana zostanie prasowaniu. Ważny jest także wyrzut pary podczas prasowania. W klasycznych modelach wynosi on od 30 do 50 g/min, a w żelazkach ze stacją parową od 50 do 150 g/min.

Przewód żelazka

Obecnie producenci oferują dwa typy żelazek: bezprzewodowe i przewodowe. Jeśli zdecydujemy się na żelazko z przewodem sprawdźmy, czy jest on wystarczająco długi, tak abyśmy mogli z wygodą używać urządzenia. Istotne jest także, aby ich połączenie było giętkie, w przeciwnym razie może łatwo dojść do uszkodzenia tego miejsca.

jak wybrać żelazko

Moc

Kupując żelazko pamiętajmy także o mocy urządzenia. Jeśli zależy nam na szybkim nagrzewaniu urządzenia, wybierzmy te o większej mocy (powyżej 2400 W). Wybierając jednak takie żelazko musimy pamiętać, że związane będzie to z większymi rachunkami za prąd.

Zbiornik na wodę

Przy wyborze żelazka sprawdźmy również jak duży zbiornik na wodę posiada wybrany przez nas model. Jeśli chcemy zyskać na czasie, wybierajmy te, które posiadają większą pojemność.

Dodatkowe funkcje

Niektóre z występujących na rynku modeli wyposażone są w ułatwiające prasowanie funkcje i udogodnienia takie jak możliwość prasowania w pionie czy blokada, która zapobiega kapaniu przy prasowaniu w niższej temperaturze. Inną przydatną funkcją jest także automatyczne wyłączenie żelazka, gdy znajduje się ono nieużywane zarówno w pozycji pionowej jak i leżącej.

jak wybrać żelazko, aby było dobre

Kontrola temperatury

Ustawienia temperatury, w które wyposażone jest żelazko, pozwolą Ci kontrolować ciepło według Twoich potrzeb i rodzaju tkaniny, którą prasujesz. Tradycyjne, zwykłe żelazka nie mają zbyt wielu opcji  w tym zakresie – niektóre z nich nie mają takich ustawień w ogóle – co utrudnia prasowanie delikatnych tkanin. Ryzyko spalenia wzrasta i właśnie dlatego najlepszym wyborem jest model, który posiada funkcje zmiennych temperatur. Zwykle jest ona pokazana w stopniach Celsjusza, rodzajach tkaniny lub różnych etapach.

Waga i jakość

Zarówno waga urządzenia, jak i jakość jego wykonania, odkrywają istotną rolę przy prasowaniu ubrań. Jak więc wybrać żelazko tak, by było wygodne w operowaniu? Choć może nie jest to pierwszą rzeczą, na jaką zwraca się uwagę przy wyborze żelazka – to jak ciężkie jest urządzenie może znacznie wpłynąć na komfort prasowania, lub jego brak. Idealna waga to taka, która jest na tyle lekka, aby żelazko można było łatwo podnieść, ale też na tyle ciężka, aby zapewniać odpowiedni nacisk. Taką wagą jest zazwyczaj 1 kg.

Podsumowując, Twoje idealne żelazko będzie pozwalać Ci kontrolować jego temperaturę tak, by obsługiwać różnorodne tkaniny, produkować określoną ilość pary bez skapywania oraz z łatwością poruszać się różnego typu materiałach. To, jak wybrać żelazko jest sprawą indywidualną, jednak Twoje urządzenie powinno przede wszystkim skutecznie działać i nie palić ubrań.

Zobacz nasze inne artykuły:

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 3.9 / 5. Liczba głosów: 9

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będę wdzięczny za komentarze.x