Na co zwrócić uwagę przy wyborze żelazka?

aleksandra | 3 listopada 2017

Jak wybrać żelazko? – stopa żelazka

Nie wiesz, jak wybrać żelazko? Pierwszą rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę jest stopa urządzenia. Płyta ta najczęściej wykonana jest z aluminium i pokryta dodatkową powłoką: teflonem, stalą, emalią, szafirem czy ceramiką. Ważne, by wybrać stopę, którego powierzchnia będzie odporna na zarysowania, które mogą doprowadzić do obniżenia efektywności działania żelazka. Istotny jest także kształt stopy, dzięki któremu będziemy w stanie dokładniej wyprasować zakamarki ubrań. Przy wyborze żelazka sprawdźmy także ile otworów na parę posiada wybrany przez nas model i w jaki sposób zostały rozłożone. Im więcej otworów, tym mamy pewność, że większa powierzchnia tkaniny poddana zostanie prasowaniu. Ważny jest także wyrzut pary podczas prasowania. W klasycznych modelach wynosi on od 30 do 50 g/min, a w żelazkach ze stacją parową od 50 do 150 g/min.

Przewód żelazka

Obecnie producenci oferują dwa typy żelazek: bezprzewodowe i przewodowe. Jeśli zdecydujemy się na żelazko z przewodem sprawdźmy, czy jest on wystarczająco długi, tak abyśmy mogli z wygodą je używać. Istotne jest także, aby ich połączenie było giętkie, w przeciwnym razie może łatwo dojść do uszkodzenia tego miejsca.

Moc

Kupując żelazko pamiętajmy także o mocy urządzenia. Jeśli zależy nam na szybkim nagrzewaniu urządzenia, wybierzmy te o większej mocy (powyżej 2400 W). Wybierając jednak takie żelazko musimy pamiętać, że związane będzie to z większymi rachunkami za prąd.

Zbiornik na wodę

Przy wyborze żelazka sprawdźmy również jak duży zbiornik na wodę posiada wybrany przez nas model. Jeśli chcemy zyskać na czasie, wybierajmy te, które posiadają większą pojemność.

Dodatkowe funkcje

Niektóre z występujących na rynku modeli wyposażone są w ułatwiające prasowanie funkcje i udogodnienia takie jak możliwość prasowania w pionie czy blokada, która zapobiega kapaniu przy prasowaniu w niższej temperaturze. Inną przydatną funkcją jest także automatyczne wyłączenie żelazka, gdy znajduje się ono nieużywane zarówno w pozycji pionowej jak i leżącej.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments