Głośny wentylator w piekarniku

katarzyna | 16 marca 2022

Piekarnik pełni kluczową rolę w każdej kuchni, będąc jednym z najważniejszych elementów wyposażenia. Podczas wyboru tego sprzętu kierujemy uwagę na design, technologię oraz energooszczędność. Warto jednak pamiętać, że nawet w najlepszym i najdroższym piekarniku mogą wystąpić symptomy nieprawidłowego działania. Jeżeli masz wątpliwości co powoduje, że Twój piekarnik wydaje niepokojące dźwięki, takie jak buczenie, brzęczenie czy ogólną głośność, szybko zlokalizuj potencjalną przyczynę. Głośny wentylator w piekarniku może zakłócić niejeden spokojny wieczór. Czasami po skończeniu pieczenia wentylator dalej chodzi w piekarniku. Jak pozbyć się tego uciążliwego hałasu? Podpowiadamy w artykule. Naprawa wentylatora wcale nie musi być trudna i skomplikowana. 

Zabrudzony wentylator

Termoobieg jest to system, który umożliwia rozprowadzenie gorącego powietrza w środku piekarnika, a tym samym pozwala efektywniej wykorzystać w pracy. Głównym elementem tego systemu jest wentylator. Głośny wentylator w piekarniku może być spowodowany zanieczyszczeniami, które przyczepiły się do wentylatora. Wraz z przygotowanymi potrawami, gorący tłuszcz osadza się na ściankach piekarnika. Czasami pryska, jeśli potrawa nie jest przykryta. Wszystkie części oblepiają się, w tym wentylator. Istnieje również możliwość, że do wentylatora dostał się drobny przedmiot. Warto pamiętać, że taka sytuacja może prowadzić do poważniejszej awarii w wyniku ciągłego uderzania w ten element.

Wskazówka: na początku sprawdź, w jakim jest stanie wentylator. Jeśli jest brudny to wyczyścić go a problem z głośnym wentylatorem w piekarniku zniknie. Wystarczy odkręcić śruby mocujące pokrywę wentylatora i całość umyć środkiem odtłuszczającym lub zamoczyć w misce z wodą i z dodatkiem płynu do mycia naczyń.

Głośny wentylator w piekarniku

Uszkodzony wentylator w piekarniku

Zabrudzenie to nie jedyna przyczyna głośnego wentylatora w piekarniku. Jeśli mimo wyczyszczenia części wciąż głośno pracuje, można podejrzewać jego uszkodzenie. Ubytki w łopatkach, wykrzywienie bądź obluzowanie wentylatora w osi może również przyczynić się do wydawania nieprzyjemnych odgłosów. Oględziny oraz ewentualna wymiana uszkodzonych fizycznie elementów powinna przynieść w takiej sytuacji korzystne rozwiązanie. Do wielu modeli piekarników elektrycznych można dokupić osobno śmigło wentylatora, pokrywę lub cały wentylator termoobiegu. W przypadku wentylatora chłodzącego zazwyczaj trzeba wymienić cały komponent. Ceny zaczynają się od 100 złotych. Szczególnie najdroższe są części do piekarnika Samsung

Wadliwy silnik wentylatora

To jedna z poważniejszych usterek. Każdy silnik w urządzeniu to mechanizm, który z czasem zużywa się i psuje. Jeżeli często korzystamy z wentylatora w piekarniku to normalne, ponieważ jest on częścią eksploatacyjną, więc po jakimś czasie może generować niechciane hałasy. Zatarcie łożysk lub mechaniczne uszkodzenie z reguły powodują hałas. W takiej sytuacji wymiana silnika powinna przynieść oczekiwany efekt, jakim będzie ciche działanie termoobiegu.

Podsumowując, jeśli podczas pieczenia w piekarniku słychać niepokojące dźwięki, które nie są jednorazowe, warto skupić się na wentylatorze jako potencjalnej przyczynie. Dobrą wiadomością jest to, że naprawa lub wymiana wentylatora nie jest ani zbyt kosztowna, ani szczególnie pracochłonna. Niemniej jednak, zdarza się, że piekarnik wydaje dźwięki, nawet gdy termoobieg jest wyłączony. Taka usterka może być sygnałem bardziej poważnych problemów z uszkodzeniem innych elementów urządzenia i zaleca się skonsultowanie z serwisem.

Zobacz nasze inne artykuły:

Odwiedź nasz sklep – części do piekarników

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.3 / 5. Liczba głosów: 12

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będę wdzięczny za komentarze.x