Głośny wentylator w piekarniku

katarzyna | 16 marca 2022

Głośny wentylator w piekarniku może zakłócić niejeden spokojny wieczór. Czasami po skończeniu pieczenia wentylator dalej chodzi w piekarniku. Jak pozbyć się tego uciążliwego hałasu podpowiadamy w artykule. Naprawa wentylatora wcale nie musi być trudna i skomplikowana. 

Zabrudzony wentylator

Termoobieg jest to system, który umożliwia rozprowadzenie gorącego powietrza w środku piekarnika, a tym samym pozwala efektywniej wykorzystać w pracy. Głównym elementem tego systemu jest wentylator. Głośny wentylator w piekarniku może być spowodowany zanieczyszczeniami, które przyczepiły się do wentylatora. Wraz z przygotowanymi potrawami gorący tłuszcz osadza się na ściankach piekarnika. czasami pryska, jeśli potrawa nie jest przykryta. Wszystkie części oblepiają się, w tym wentylator. 

Na początku sprawdź, w jakim jest stanie wentylator. Jeśli wentylator jest brudny, wyczyścić go a problem z głośnym wentylatorem w piekarniku zniknie. Wystarczy odkręcić śruby mocujące pokrywę wentylatora i całość umyć środkiem odtłuszczającym lub zamoczyć w misce z wodą i z dodatkiem płynu do mycia naczyń.

Głośny wentylator w piekarniku

Uszkodzony wentylator w piekarniku

Zabrudzenie to nie jedyna przyczyna głośnego wentylatora w piekarniku. Jeśli mimo wyczyszczenia części wciąż głośno pracuje, można podejrzewać jego uszkodzenie. Ubytki w łopatkach, wykrzywienie bądź obluzowanie wentylatora w osi może również przyczynić się do wydawania nieprzyjemnych odgłosów. Oględziny oraz ewentualna wymiana uszkodzonych fizycznie elementów powinna przynieść w takiej sytuacji korzystne rozwiązanie. Do wielu modeli piekarników elektrycznych można dokupić osobno śmigło wentylatora, pokrywę lub cały wentylator termoobiegu. W przypadku wentylatora chłodzącego zazwyczaj trzeba wymienić cały komponent. Ceny wahają się od 100zł do paruset złotych. Szczególnie najdroższe są części do piekarnika Samsung

Wadliwy silnik wentylatora

Każdy silnik w urządzeniu to mechanizm, który z czasem zużywa się i psuje. Jeżeli często korzystamy z wentylatora w piekarniku to normalne, ponieważ jest on częścią eksploatacyjną, więc po jakimś czasie może generować niechciane hałasy. Zatarcie łożysk lub mechaniczne uszkodzenie z reguły powodują hałas. W takiej sytuacji wymiana silnika powinna przynieść oczekiwany efekt, jakim będzie ciche działanie termoobiegu.

Korzystając z wentylatora termoobiegu na pewno szybciej upieczemy potrawę, ponieważ powietrze rozchodzi się równomiernie w komorze piekarnika. Wiele osób korzysta z tej funkcji, aby podgrzać np. wczorajszy obiad lub kilkudniowe bułki. Szybciej się nagrzewa piekarnik w porównaniu z użyciem samych grzałek.

Zobacz nasze inne artykuły:

Odwiedź nasz sklep – części do piekarników

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów: 7

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x