Piekarnik buczy

anna | 29 października 2021

Zazwyczaj kuchenki działają bardzo cicho, ale jeśli nowy piekarnik buczy na pewno nie jest to nic dobrego. Sprawdź, czy jesteś w stanie sam zdiagnozować usterkę i ją naprawić. Podpowiadamy, co wpływa na pracę piekarnika oraz jakie części mogły się uszkodzić.

Awaria termoobiegu

Piekarniki z termoobiegiem mogę wydawać odgłosy buczenia, gdy wentylator jest uszkodzony. To on odpowiada za równomierne rozłożenie temperatur w komorze pieczenia. Trzeba zdemontować go i dokładnie sprawdzić. Zwróć uwagę na wszelkie odkształcenia i uszkodzenia mechaniczne. Jeśli się pojawią, wentylator trzeba będzie wymienić.

Wymiana termoobiegu nie jest trudna, ponieważ wszystkie części składowe znajdują się w środku komory piekarnika. Jeśli posiadasz piekarnik Amica możesz obejrzeć nasz krótki wideoporadnik.

Piekarnik buczy

Zabrudzony wentylator

Może też się okazać, że nowy piekarnik buczy z powodu zabrudzenia wentylatora smarami lub ciało obce dostało się do mechanizmu i uderza w śmigła oraz obudowę. W takiej sytuacji trzeba szybko wyczyścić mechanizm. W przeciwnym razie wentylator może doznać poważnych uszkodzeń i ich naprawa będzie bardziej kosztowna.

W czasie pieczenia potraw czasami dochodzi do pryskania tłuszczem, dlatego zanieczyszczenia osadzają się również na wentylatorze, mimo że z przodu jest jeszcze kratka. Warto raz na kilka czyszczeń piekarnika zdemontować obudowę wentylatora i tam również odtłuścić powierzchnię.

Piekarnik buczy po wyłączeniu

W kuchence znajduje się wentylator odpowiedzialny za termoobieg oraz drugi – do chłodzenia. Dlatego ten drugi buczy po wyłączeniu przez kilkanaście minut. Urządzenie w ten sposób schładza się do niskiej temperatury.

Jeśli buczenie nie ustępuje to mogło dojść do zatarcia łożysk w silniku. Warto więc sprawdzić stan techniczny łożysk i termostat. Wentylator chłodzący piekarnika posiada osobny termostat, który monitoruje temperaturę otoczenia, jeśli jego wskazania będą błędne wentylator może ciągle pracować.

Czasami zdarza się sytuacja, że piekarnik buczy, ale cichutko. W wielu przypadkach to wina zasilacza zegara. 

Zobacz nasze inne artykuły:

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 3.7 / 5. Liczba głosów: 11

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x