Części do bojlerów
Tutaj znajdziesz oryginalne i zamienne części do bojlerów. Jeżeli już ktoś posiada bojler w swoim domu to zazwyczaj intensywnie go eksploatuje, ponieważ jest to podstawą ogrzewania wody, której używa. Żadne z urządzeń i mechanizmów nie jest jednak wieczne i może ulec usterce bądź zużyciu. Znajdziesz tutaj części odpowiedzialne za utrzymywanie odpowiedniej temperatury termostaty, części grzejące wodę, czyli grzałki oraz anody, dzięki którym prąd wpływa do urządzenia. Każdy sprzęt posiada tabliczkę znamionową, która w zależności od urządzenia znajduje się wewnątrz lub na obudowie zewnętrznej sprzętu. Przy wyborze części ułatwi Ci plik zawierający pełną listę części dla danego modelu. Zajrzyj na nasz kanał YouTube i zobacz jak łatwo można wymieniać części w sprzętach AGD. Wspierając domowe naprawy określiliśmy dla Ciebie trudność naprawy dla większości części wymiennych.
- Grzałki (338)
- Termostaty (153)
- Iglice presostatów (2)
- Uszczelki (194)
- Rury (47)
- Anody magnezowe (49)
- Membrany zaworów (4)
- Magnetyzery (49)
- Czujniki (5)
- Sensory (5)
- Grzałki (338)
- (153)
- Iglice presostatów (2)
- (194)
- (47)
- Anody magnezowe (49)
- Membrany zaworów (4)
- Magnetyzery (49)
- (5)
- (5)
Starożytne sposoby podgrzewania wody
Jako pierwsi na pomysł podgrzewania wody użytkowej wpadli starożytni Grecy. Zbiorniki na wodę opadową umieszczone na dachach domów ogrzewane były energią słoneczną, działając jak wielki kolektor.
Rozwiązanie takie, z niewielkimi zmianami, stosowane jest do tej pory w krajach trzeciego świata. Prawdziwa rewolucja przyszła jednak wraz z rzymskimi łaźniami publicznymi. Paleniska instalowane w piwnicach łaźni nieustannie podgrzewały zarówno powietrze w łaźniach jak i wodę w głównym zbiorniku. Zasada działania Rzymskich łaźni była więc dokładnie taka sama jak obecnie istniejących systemów centralnego ogrzewania lub bojlerów. Systemy tego typu w wersji dla pojedynczych domów nazywano Hypokaustum.
Jak działa bojler?
Obecnie wykorzystywane podgrzewacze C.W.U., zwane potocznie bojlerami, podzielić można na przepływowe oraz pojemnościowe.
Jednostki pojemnościowe składają się ze zbiornika na wodę, instalacji rur (doprowadzających wodę zimną z sieci wodociągów oraz odprowadzających wodę ciepłą ze zbiornika) oraz systemu podgrzewania. Ze względu na podłączenie do sieci wodociągowej wewnątrz zbiornika pojemnościowego panuje wysokie ciśnienie (około 4 atmosfery). Podgrzewacz przepływowy składa się z wymiennika ciepła oraz połączonego z nim systemu rurek. Układ taki nazywany jest nagrzewnicą. Woda przepływająca przez spiralnie ułożone rurki otrzymuje energię cieplną z systemu nagrzewania bezpośrednio poprzez ściany rurek. Rozwiązanie takie jest doskonałe do zasilania ciepłą wodą pojedynczego źródła - na przykład prysznica.
Jaki bojler wybrać?
Najbardziej praktycznym sposobem przygotowania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) jest zastosowanie bojlera. Na rynku możemy znaleźć wiele różnych rodzajów. Jak wybrać odpowiedni?
Przede wszystkim trzeba zacząć od określenia potrzeb domowników. Tu ważna będzie ilość osób w domu oraz ilość punktów czerpalnych. Na przykład - dla kilkuosobowej rodziny mieszkającej w domu, wygodny będzie bojler zamknięty (ciśnieniowy) o pojemności od 120 do 200l. Bojlery zamknięte zasilają równocześnie kilka punktów czerpalnych, czyli kranów. Z kolei w małym pomieszczeniu najlepiej sprawdzi się bojler otwarty (bezciśnieniowy), montowany najczęściej w okolicy miejsca poboru wody.
Kolejną klasyfikacją jest podział na bojlery poziome i pionowe. Te pierwsze ze względu na przestarzałą konstrukcję są coraz częściej zastępowane tymi pionowymi. Zaletą bojlerów pionowych jest krótki czas ogrzewania wody, większa wydajność i nierzadko większa oszczędność pieniędzy.
Bez względu na to, jaki bojler wybierzemy, trzeba pamiętać, że każdy ma określony sposób użytkowania, którego musimy przestrzegać, jeśli chcemy, żeby urządzenie służyło nam jak najdłużej. Na przykład nie należy przegrzewać wody, bo skutkuje to osadzeniem się kamienia w zbiorniku. Z drugiej strony nie możemy cały czas utrzymywać niskiej temperatury, bo w wodzie o temp. 35-45°C rozwija się bakteria legionella, bardzo szkodliwa dla zdrowia, która może wywołać zapalenie płuc. Optymalna temperatura wody to 45-55°C, ale raz na jakiś czas warto ustawić wyższą temperaturę, aby usunąć ze zbiornika bojlera wszelkie bakterie.
Gorąca pralka podczas prania
Jeżeli sprzęt AGD przestanie działać, nie musimy siać paniki. Odpowiednie zdiagnozowanie usterki to podstawa naprawy wraz z doborem części zamiennych. Pokazujemy, że jest to możliwe dzięki naszym wskazówkom. Szczegółowo opisujemy również jak pielęgnować urządzenia. Dajemy "drugie życie" urządzeniom.
Zobacz rozwiązanie