Termostaty do bojlerów
Bojler to przydatne urządzenie, dzięki któremu możemy podgrzewać wodę do wybranej temperatury. Jedną z jego najważniejszych części, jest termostat do bojlera. Rolą termostatu jest kontrolowanie temperatury. Część wyłącza lub uruchamia grzałkę w przypadku spadku temperatury, kiedy woda wymaga ponownego podgrzania. Jego prawidłowe działanie jest więc kluczowe dla prawidłowego działania całego urządzenia. W przypadku zużycia lub jakichkolwiek usterek, termostat do bojlera powinien zostać jak najszybciej wymieniony. Dzięki temu zachowasz wysoką efektywność urządzenia oraz zapobiegniesz innym, poważniejszym awariom, do których mógłby doprowadzić zepsuty termostat. Pamiętaj aby nową wymienną część dobierać na podstawie oznaczeń z tabliczki znamionowej, upewniając się, że będzie pasować do modelu urządzenia, który posiadasz. Jeśli wiesz czego szukasz, użyj filtrów na górze strony, a znajdziesz to szybciej. Chcesz dowiedzieć się jak samodzielnie wymieniać wadliwe części Twoich sprzętów domowych? Odwiedź nasz kanał na YouTube.
- powrót do Części do bojlerów
- Termostaty
- Termostaty (wszystkie) (153)
- Termostaty regulowane (35)
- powrót do Części do bojlerów
- Termostaty
- Termostaty (wszystkie) (153)
- Termostaty regulowane (35)
Jak działa termostat do bojlera?
Bojler to urządzenie domowe z długą historią, przydatne w niemal każdym domostwie. Choć jego pierwsza wersja miała być jedynie zabawką, dzisiaj bojler ogrzewa wodę w naszych domach, do poziomu jaki jest nam potrzebny. Zasada jego działanie jest niezwykle prosta. Do zbiornika napływa zimna woda, wtedy uruchamiana jest grzałka elektryczna, która podgrzewa komorę. W ten sposób podgrzewa się także woda. Termostat do bojlera ma jedną z najważniejszych ról w urządzeniu - ma on za zadanie regulować temperaturę wody. W przypadku, kiedy temperatura spadnie poniżej poziomu, który jest nam potrzebny, termostat uruchamia grzałkę. W ten sposób pożądane ciepło utrzymuje się na dłużej, na stałym poziomie. Dzięki temu mamy pewność, że woda nie ostygnie, ale także nie będzie zbyt gorąca. Jeśli nie jesteś pewien, czy Twój termostat do bojera działa prawidłowo, jest na to proste rozwiązanie. Wystarczy przetestować element miernikiem elektrycznym, czyli multimetrem. Sprawdź czy część ma przejście - w przypadku przerwanego obwodu, oznaczać to będzie uszkodzony termostat.
Zalecana temperatura wody w bojlerze wynosić będzie około od 45 do 55 stopni Celsjusza, choć najbezpieczniejszą opcją jest nie mniej niż 55. W przypadku za zimnej wody w bojlerze (mniej niż 45 stopni), w komorze mogą zacząć rozwijać się niebezpieczne dla naszego zdrowia bakterie. Jest to kolejny powód, dla którego warto regularnie sprawdzać, czy termostat do bojlera jest całkowicie sprawny. Co jeśli jesteś fanem chłodniejszej wody? Bakterie te łatwo zabić temperaturę od 60 stopni wzwyż. Raz na kilka dni rozgrzej urządzenie to takiej właśnie temperatury, aby pozbyć się wszystkich niechcianych zarazków. Ustawienie oczekiwanej temperatury będzie oznaczać, że urządzenie będzie automatycznie ogrzewać wodę. W przypadku, jeśli zużyjesz ciepłą wodę i wyłączysz prysznic czy też kran, przy kolejnym uruchomieniu bojler automatycznie zacznie nagrzewać do pożądanego poziomu. Dzięki temu woda zawsze będzie mieć stałą temperaturę.
W przypadku jeśli bojler z termostatem zostanie uszkodzony, warto jak najszybciej znaleźć nową, wymienną część. Upewnij się także, że sprawdzisz działanie pozostałych elementów, by mieć pewność, że nie dojdzie do poważniejszych awarii - sprawdzenie stanu całego urządzenia pomoże temu zapobiec. Uszkodzony termostat może być przyczyną innych usterek, jeśli będziemy zwlekać z jego naprawą bądź wymianą. Dobierając nowy, wymienny termostat do Twojego bojlera, pamiętaj, aby sprawdzić oznaczenia z tabliczki znamionowej. Nowy element musi pasować do modelu urządzenia, który posiadasz. Wiesz doskonale czego szukasz? Użyj filtrów na górze strony, aby znaleźć to jeszcze szybciej. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak samodzielnie wymieniać poszczególne wadliwe lub zużyte części Twoich sprzętów domowych, zajrzyj na nasz kanał na YouTube, gdzie znajdziesz listę filmików instruktażowych. Warto pamiętać o prawidłowej konserwacji urządzenia, dzięki czemu posłuży Ci jeszcze dłużej. Jednym z jej kroków jest właśnie wymiana psujących się elementów.
Gorąca pralka podczas prania
Zepsuty sprzęt wcale nie oznacza końca jego żywota. Ratunkiem może być właściwa diagnoza problemu i odpowiedni dobór nowej części zamiennej. Pokazujemy, że samodzielna naprawa może być bardzo prosta w wykonaniu. Przekazujemy także istotną wiedzę dotyczącą uzytkowania i dbania o sprzęt AGD. Stale pogłębiamy naszą wiedzę, aby móc pomagać wam jeszcze więcej.
Zobacz rozwiązanie