Części do płyt indukcyjnych
Poniżej prezentujemy oryginalne części jak i ich odpowiedniki do płyt indukcyjnych. Używając filtrów skrócisz czas na wyszukanie potrzebnej części. Podaj swój model sprzętu i wpisz w pole wyszukiwarki. Każdy Twój sprzęt posiada tabliczkę znamionową, która w zależności od urządzenia znajduje się wewnątrz lub na obudowie zewnętrznej sprzętu. Posługując się listą części dostępną na naszej stronie internetowej zapoznasz się z artykułami występującymi w Twoim modelu. W przypadku, kiedy nie wiesz jak wymienić daną część w swoim sprzęcie, wejdź na nasz kanał YouTube, gdzie pokazujemy jak zrobić to najprościej. Dla każdego rodzaju sprzętu posiadamy środki pielęgnacyjne w konkurencyjnych cenach.
- Płyty (543)
- Taśmy uszczelniające (17)
- Środki (9)
- Preparaty (6)
- Uszczelki (41)
- Skrobaki do czyszczenia (89)
- Wentylatory (56)
- Induktory (378)
- Kostki (24)
- Filtry (25)
- (543)
- Taśmy uszczelniające (17)
- (9)
- (6)
- Uszczelki (41)
- Skrobaki do czyszczenia (89)
- Wentylatory (56)
- (378)
- (24)
- (25)
Jak działa płyta indukcyjna?
Płyty indukcyjne do podgrzewania potraw wykorzystują podstawowe prawa fizyki.
Pomiędzy powierzchnią płyty a ustawionym na niej naczyniem z materiału ferromagnetycznego, zachodzi indukcja elektromagnetyczna - wytwarzana jest siła elektromotoryczna w przewodniku, czyli denku garnka. Cewki umieszczone pod płytą kuchenki generują szybkozmienne pole magnetyczne. Dzięki temu wykonane z materiału ferromagnetycznego naczynia rozgrzewają się. Ośrodkiem grzewczym w takim układzie jest dno garnka. Płyta rozgrzewa się tylko w miejscu, w którym styka się z naczyniem. Rozwiązanie takie, nazywane zimnym grzaniem, pozwala na o wiele szybsze podgrzanie potrawy - temperatura przewodnika, czyli dna garnka, wzrasta bardzo szybko.
Zakres częstotliwości pracy większości płyt indukcyjnych mieści się w granicach 20 - 50 kHz, co może być realnym zagrożeniem dla urządzeń elektronicznych. Częstotliwości te zbliżone są do fal ultradźwiękowych wykorzystywanych przez nietoperze czy delfiny do echolokacji i porozumiewania się. Pole jednak występuje wyłącznie w bliskiej odległości od urządzenia.
Naczynia, które można wykorzystać w pracy na płycie indukcyjnej, oznaczane są specjalnym symbolem przedstawiającym kilka pętli - cewkę. Płyty indukcyjne odznaczają się także najmniejszymi stratami energetycznymi spośród wszystkich typów płyt grzewczych. W użyciu coraz częściej są czujniki auto - fokus. Dzięki takim czujnikom płyta dostosowuje wielkość powierzchni grzewczej do postawionego na niej naczynia. Rozwiązanie takie gwarantuje oszczędność energii oraz bezpieczeństwo.
Zmiana garnków do płyty indukcyjnej?
Płyty indukcyjne z pewnością mają szereg zalet, wymagają jednak użycia specjalnych garnków z materiału ferroindukcyjnego. Wiele osób odstrasza myśl o konieczności wymiany posiadanych zestawów garnków przy wymianie płyty na wersję indukcyjną. Z czego jednak niewiele osób nowych w temacie płyt indukcyjnych zdaje sobie sprawę, zdecydowana większość używanych do tej pory oraz praktycznie wszystkie nowe modele garnków spełniają te wymagania - "ferromagnetyczny" oznacza po prostu, że materiał przyciąga magnes. Do tej kategorii bez problemu zaliczają się wszystkie garnki wykonane ze stali i żelaza.
Ze względu na bardzo dobre cechy tych materiałów, zdecydowana większość garnków na rynku – około 90% - to właśnie garnki i patelnie ferromagnetyczne, wykonane najczęściej ze stali. Jedynie naczynia wykonane z aluminium, szklane i ceramiczne nie będą współpracowały z płytą indukcyjną, jednakże garnki wykonane z tych materiałów należą do zdecydowanej mniejszości. Mimo wszystko jednak przed zakupem nowego naczynia należy dokładnie sprawdzić, czy nadaje się do użycia z płytą indukcyjną. Materiały ferromagnetyczne wykorzystywane w garnkach to: stal, żelazo lane i zwykłe oraz stal nierdzewna (wyłącznie 18/10). Materiały nie nadające się do użycia na kuchniach indukcyjnych: szkło, ceramika, brąz, miedź, stal nierdzewna oraz aluminium. Niektóre płyty indukcyjne wyposażone są także w specjalne, wklęsłe pole grzejne WOK, umożliwiające przygotowywanie wschodnich dań za pomocą odpowiednich naczyń. Patelnie tego typu wytwarzane są oczywiście z żelaza, o wiele rzadziej ze stali nierdzewnej.
Gorąca pralka podczas prania
Zawsze używamy sprzętu dopóki działa. W momencie awarii nie musimy panikować. Ratunkiem może być właściwa diagnoza problemu i odpowiedni dobór nowej części zamiennej. Pokazujemy, że samodzielna naprawa może być bardzo prosta w wykonaniu. Przekazujemy także istotną wiedzę dotyczącą uzytkowania i dbania o sprzęt AGD. Stale pogłębiamy naszą wiedzę, aby móc pomagać wam jeszcze więcej.
Zobacz rozwiązanie