Uszczelki do piekarników Mastercook
Rolą, jaką ma spełniać uszczelka do piekarnika Mastercook, jest utrzymywanie ciepłego, nagrzanego powietrza wewnątrz komory urządzenia tak, by nie wyciekało ono na zewnątrz. Oznacza to więc, że spełnia ona jedną z najważniejszych funkcji. Zazwyczaj gumowa część, prawidłowo będzie pełnić swoją rolę tylko, jeśli będzie przylegać do powierzchni, nie będzie pofałdowana czy wybrzuszona. Uszkodzona uszczelka może być również rozciągnięta lub poluzowana. Takie awarie są powodem wydostawania się gorącego powietrza z piekarnika podczas jego działania, przez co urządzenie zmuszone jest do wzmożonej pracy. Urządzenie nie jest w stanie utrzymać ustawionej temperatury ze względu na uciekające ciepło, przez co znacznie traci wydajność i zużywa więcej energii - oznacza to więc wyższe rachunki. Tego typu usterka może skończyć się także przepaloną grzałką, a Twoje posiłki będą niedogotowane lub częściowo zimne. Na szczęście samodzielna wymiana uszczelki nie jest trudna. Wystarczy dobrać pasujący element, który znajdziesz w szerokiej ofercie North. Aby to zrobić, sprawdź oznaczenia z tabliczki znamionowej Twojego sprzętu.
- powrót do Części do piekarników Mastercook
- Uszczelki
- Uszczelki (wszystkie) (32)
- Uszczelki drzwi (28)
- Uszczelki szyby (2)
- powrót do Części do piekarników Mastercook
- Uszczelki
- Uszczelki (wszystkie) (32)
- Uszczelki drzwi (28)
- Uszczelki szyby (2)
Uszczelki do piekarników Mastercook można wymienić na nowe!
Po wyborze nowej uszczelki do piekarnika Mastercook, warto dowiedzieć się czegoś o początkach tych urządzeń. W teorii, jakaś forma piekarnika istnieje już od tysięcy lat. Archeolodzy znajdują pozostałości prehistorycznych pieców w wielu miejscach na świecie. Czasami jednak podobne znaleziska archeologiczne są trudne do rozpoznania. Często pozostaje tylko podkonstrukcja piekarnika, przez co nie wiadomo, jak wyglądały ściany lub kopuła. Choć czasami możliwe jest zalezienie pozostałości po zawartości, dzięki czemu można określić co mogło być gotowane w budowli, to jednak resztki jedzenia nie przechowują się. Z tego powodu prawie niemożliwe jest udowodnienie, że do pieczenia chleba używano właśnie pieca. Mógł być on używany w różnych celach, jak wypalanie gliny, topienie metalu lub tłuszczu czy pieczenie mięsa.
Najstarsze archeologiczne ślady pieców pochodzą z okresu neolitu około 9000 lat temu i zostały znalezione w Syrii. W Europie znaleziono piekarniki mające około 6500 lat, na przykład w Rosmeer (Bilzen, belgijska Limburgia). Nie wiadomo jednak czy używano je do pieczenia chleba. Najstarszy chleb znaleziono w Szwajcarii i ma on około 5500 lat - dzięki temu można założyć, że to właśnie do tych wypieków używano tamtejszych piekarników. W nowoczesnych piecach przygotujemy niemal każdą potrawę, a usterki można z łatwością opanować wyposażając się w części zamienne. Nowe termostaty, grzałki czy uszczelki do piekarnika Mastercook znajdziesz w North.
Jak sprawdzić czy uszczelka do piekarnika Mastercook wymaga wymiany?
Uszczelka do piekarnika Mastercook spełnia o wiele ważniejszą rolę, niż mogłoby się wydawać. Czy zdajesz sobie sprawę z tego, że jej uszkodzenie może kosztować Cię wyższe rachunki za zużycie energii? Dzieje się tak, ponieważ została ona zaprojektowana, by utrzymywać gorące powietrze w komorze piekarnika, nie przepuszczając go przez drzwi do zewnątrz. Jeśli Twoja obecna uszczelka przestała prawidłowo spełniać tę funkcję, Twoje rachunki mogą wzrosnąć, a potrawy będą niedogotowane lub częściowo zimne - piekarnik zostanie także zmuszony do wzmożonej pracy, starając się utrzymać ustawioną przez Ciebie temperaturę. Jeśli więc Twoja uszczelka do piekarnika Mastercook uległa uszkodzeniu, zużyciu lub jest rozciągnięta bądź poluzowana, warto jak najszybciej znaleźć nową, aby przywrócić wydajność oraz komfort korzystania z urządzenia.
Samo monitorowanie potraw, które wychodzą z piekarnika nie będzie dostatecznym wyznacznikiem tego, czy gumowa część jest uszkodzona - zimne lub nierównomiernie podgrzane jedzenie może oznaczać także problemy z termostatem czy grzałką. Warto więc wykonać inny test, aby upewnić się, że to właśnie uszczelka jest powodem awarii. Aby sprawdzić szczelność drzwiczek piekarnika, najlepiej umieścić kartkę papieru między drzwiami a piekarnikiem. Zamknij drzwiczki na papierze, po czym spróbuj go wyciągnąć. Jeśli jesteś w stanie wyciągnąć papier, oznacza to, że w uszczelce jest szczelina, a jeśli nie jesteś w stanie tego zrobić, oznacza to, że uszczelka nie odstaje. Włączenie piekarnika i wyczucie uciekającego ciepła nie jest bezpieczną metodą sprawdzenia szczelności drzwiczek. Jeśli jednak zachowasz szczególną ostrożność, może się to okazać równie skutecznym testem.
Wiesz już, że uszczelki drzwi piekarnika są bardzo ważnymi elementami, jeśli chodzi o sprawne działanie Twojego urządzenia kuchennego. Uszczelka działa jednak jeszcze jako amortyzator podczas otwierania i zamykania drzwi, zapobiegając kontaktowi między szkłem, a metalem. Jeśli więc Twoja obecna uszczelka jest na swoim miejscu już przez wiele lat, może być poluzowana, co sprawi, że przestanie ona pasować. Nie będzie zatem tworzyć bezpiecznego, działającego uszczelnienia wokół krawędzi. Uszczelki występują zazwyczaj w wielu formach - mogą być 3 lub 4 stronne, mogą być przymocowane do drzwi piekarnika za pomocą śrub lub haczyków dołączonych do części czy małych klipsów, które są już przymocowane do samej uszczelki. Warto sprawdzić instrukcję obsługi Twojego urządzenia, zanim przystąpisz do wymiany elementu. Po zamontowaniu nowego, będziesz mógł zauważyć znaczną poprawę w wydajności. Niezależnie od tego, czego potrzebuje Twoje urządzenie Mastercook - uszczelka do piekarnika, grzałka czy blachy - to, i znacznie więcej, znajdziesz w North.
Piekarnik buczy
Zepsuty sprzęt wcale nie oznacza końca jego żywota. Odpowiednie zdiagnozowanie usterki to podstawa naprawy wraz z doborem części zamiennych. Pokazujemy, że jest to możliwe dzięki naszym wskazówkom. Szczegółowo opisujemy również jak pielęgnować urządzenia. Dajemy "drugie życie" urządzeniom.
Zobacz rozwiązanie