Wentylator chłodzący w piekarniku pracuje bez przerwy

aleksandra | 28 kwietnia 2021

Jak wiadomo, temperatura w piekarniku potrafi wzrosnąć bardzo wysoko. Z tego względu potrzebne są podzespoły, które na bieżąco obniżają jej poziom, aby nie doszło do przepalenia. Jedną z takich części jest wentylator chłodzący. To ważny element, bez którego urządzenie nie może właściwie funkcjonować. A co zrobić, kiedy wentylator chłodzący w piekarniku pracuje bez przerwy? Jakie mogą być przyczyny takiego problemu i jak je usunąć? Przeczytaj w artykule.

Za co odpowiada wentylator chłodzący?

Jest to część, która ma za zadanie obniżać temperaturę we wnętrzu piekarnika. Nie działa przez cały czas. Uruchamia się automatycznie w momencie, w którym w środku zrobi się zbyt gorąco. To, że po wyłączeniu grzania wciąż pracuje przez kilka minut, nie jest nieprawidłowością. Śmigła będą obracać się do momentu, aż temperatura opadnie. Czasami jednak dzieje się tak, że nawet bardzo długi czas po zakończonym pieczeniu, kiedy wnętrze komory jest już zimne, wentylator chłodzący w piekarniku pracuje bez przerwy. Poniżej podajemy prawdopodobne przyczyny takiego problemu.

Uszkodzony czujnik temperatury

Czujnik temperatury w piekarniku odpowiada za stałe monitorowanie poziomu ciepła w komorze i podawanie informacji do modułu sterującego. Dzięki wykorzystaniu takiego systemu grzałka może na bieżąco włączać oraz wyłączać się w zależności od potrzeb. Kiedy czujnik ulegnie uszkodzeniu, przesyłane przez niego dane są błędne. Wówczas wentylator chłodzący może działać przez cały czas, ponieważ „myśli”, że w środku urządzenia jest za gorąco.

Wentylator chłodzący w piekarniku pracuje bez przerwy

Sprawność czujnika temperatury można sprawdzić przy pomocy multimetru z nastawieniem na 2 k albo 4 k Oh. Warto skontrolować odczyt w temperaturze pokojowej i przy użyciu wody z lodem. Wartości rezystencji sprawnej części muszą zgadzać się ze znamionowymi.

Awaria modułu sterowania

Wspomniany wcześniej moduł sterowania to element, który odpowiada za pracę całego urządzenia. Jeśli na płytce dojdzie do przepalenia lub zwarcia, mogą wystąpić problemy z działaniem poszczególnych funkcji. Jedną z nich jest właśnie rozruch wentylatora chłodzącego. Niestety naprawa modułu sterowania we własnym zakresie bywa trudna, dlatego w takim przypadku zalecamy kontakt z serwisem.

Usterka wentylatora chłodzącego

Nieprawidłowości w działaniu samego wentylatora chłodzącego również mogą mieć wpływ na jego ciągłe włączenie. Chodzi tutaj przede wszystkim o silnik wentylatora, rzadziej o śmigła. Zazwyczaj należy wymienić wtedy cały element, ponieważ ten podzespół sprzedawany jest w całości i producenci raczej nie przewidują rozbierania go na mniejsze części.

Wentylator chłodzący w piekarniku pracuje bez przerwy

Wentylator chłodzący a grzałki

Praca grzałek jest ściśle powiązana w wentylatorem. W momencie, w którym ten ochłodzi komorę odpowiedniej temperatury, grzałka na nowo ją nagrzewa. Dzięki temu nie trzeba się martwić o to, że w pewnym momencie w środku po prostu będzie za ciepło, co spowoduje awarię całego urządzenia. Kiedy więc jedna z grzałek, a zazwyczaj są trzy – dolna, górna oraz termoobiegu – uszkodzi się (lub też uszkodzi się jej mocowanie) i w efekcie działa non stop albo wywołuje zwarcie, może dojść do tego, że wentylator chłodzący w piekarniku pracuje bez przerwy.

Problem z podłączeniem wentylatora

Jednym z powodów, dla których wentylator chłodzący w piekarniku pracuje bez przerwy, może być jego nieprawidłowe podłączenie. Warto sprawdzić, czy miejsce mocowania nie jest luźne, zalane lub zabrudzone, a styki – nieprzepalone i niepowyginane. Konektory podłączeniowe również mogą ulec awarii, np. powodować zwarcie, stąd też przed wymianą całej części dobrze jest skontrolować jej montaż.

Wentylator chłodzący w piekarniku pracuje bez przerwy

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 4

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x