Wentylator chłodzący w piekarniku pracuje bez przerwy

katarzyna | 28 kwietnia 2021

Wentylatory chłodzące umieszczane są w piekarnikach do zabudowy – ich zadaniem jest chłodzenie jej, chroniąc tym samym meble i inne urządzenia stojące w pobliżu przed wysoką temperaturą. Co zrobić, kiedy wentylator chłodzący w piekarniku pracuje bez przerwy? Jakie mogą być przyczyny takiego problemu i jak sobie z nimi poradzić?

Za co odpowiada wentylator chłodzący?

Jest to część, która ma za zadanie obniżać temperaturę obudowy piekarnika. W zależności od producenta, może włączać się od razu po uruchomieniu piekarnika lub po osiągnięciu pewnej temperatury. Jeżeli zauważysz, że wentylator nadal pracuje po wyłączeniu piekarnika, daj mu kilka minut. Jest to całkowicie normalne. Śmigła będą obracać się do momentu opadnięcia temperatury.

Zdarzają się jednak nieprawidłowości, przy których nawet długo po zakończeniu pieczenia i wystygnięciu piekarnika, element nie wyłącza się. Dlaczego wentylator chłodzący w piekarniku działa bez przerwy? Poniżej podajemy możliwe przyczyny.

Uszkodzony czujnik temperatury

Czujnik temperatury w piekarniku odpowiada za stałe monitorowanie poziomu ciepła w komorze i przekazywanie tych informacji do modułu sterującego. Dzięki temu grzałka może na bieżąco włączać oraz wyłączać się w zależności od odczytów. Jeżeli czujnik ulegnie uszkodzeniu, przesyłane przez niego dane będą błędne.

Wentylator chłodzący w piekarniku pracuje bez przerwy

Sprawność czujnika temperatury można sprawdzić przy pomocy multimetru z nastawieniem na 2 k albo 4 k Oh. Warto skontrolować odczyt w temperaturze pokojowej i przy użyciu wody z lodem. Wartości rezystencji sprawnej części muszą zgadzać się ze znamionowymi.

Awaria modułu sterowania

Moduł sterowania to element, który odpowiada za pracę całego urządzenia. Jeśli na płytce dojdzie do przepalenia lub zwarcia, mogą wystąpić problemy z działaniem poszczególnych funkcji. Jedną z nich jest właśnie rozruch wentylatora chłodzącego. Niestety naprawa modułu sterowania we własnym zakresie jest trudna, dlatego w takim przypadku zalecamy kontakt z serwisem.

Usterka wentylatora chłodzącego

Przyczyną nieprawidłowego działania wentylatora chłodzącego może być także usterka samego wentylatora – a raczej jego silnika, a w rzadszych przypadkach śmigieł. Należy wówczas wymienić cały podzespół, ponieważ jest on sprzedawany w całości, a producenci nie przewidują rozbierania go na części.

Wentylator chłodzący w piekarniku pracuje bez przerwy

Problem z podłączeniem wentylatora

Jednym z powodów, dla którego wentylator chłodzący w piekarniku pracuje bez przerwy, może być jego nieprawidłowe podłączenie. Warto sprawdzić, czy miejsce mocowania nie jest luźne, zalane lub zabrudzone, a styki – nieprzepalone i niepowyginane. Konektory podłączeniowe również mogą ulec awarii, np. powodować zwarcie, stąd też przed wymianą całej części dobrze jest skontrolować jej montaż.

Wentylator chłodzący w piekarniku pracuje bez przerwy

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 3.8 / 5. Liczba głosów: 28

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ewa

Mam piekarnik Bosh. Od momentu zakupu wentylator pracuje przy jakiejkolwiek, dowolnej funkcji.Nie można nawet lampki zapalić bez wentylatora.
Kiedy myję piekarnik i oczy wieje mi wiatr.
Paranoja.

Luiza

Jakiś błąd na elektronice, ale proszę się zgłosić z tym do serwisu, urządzenie posiada zapewne jeszcze gwarancję.

Adam

Od kiedy, to wentylator chłodzący ma chłodzić komorę gdzie grzeje grzałka! Gdzie sens, gdzie logika! Wentylator chłodzący ma za zadanie chłodzenie obudowy, a przede wszystkim szyb drzwiczek. Kto tu pracuje!

Czeslaw

U mnie już od momentu włączenia piekarnika wentylator się włącza i chodzi cały czas kuchenka jest nowa beko

Joanna

U mnie wentylatpr chodzi non stop musiałam wyłączyć go z prądu

5
0
Would love your thoughts, please comment.x