Termostaty do piekarników
Termostat do piekarnika jest niewątpliwie jednym z najważniejszych elementów tego urządzenia. Uszkodzony lub zepsuty, utrudni lub nawet całkowicie wyłączy piekarnik z użytku. Termostat ma za zadanie utrzymanie stałej temperatury ciepła wewnątrz urządzenia, w zależności od tego, na jaką temperaturę je ustawiasz. Dzieje się tak poprzez samoistne i naprzemienne włączanie i wyłączanie się ogrzewania, co pomaga kontrolować temperaturę wyczuwaną przez termostat. Piekarnik jest urządzeniem, które polega na wytwarzaniu ciepła i utrzymywaniu go przez określoną ilość czasu. Jeśli więc część, która jest za to odpowiedzialna zostanie uszkodzona, podlega ona natychmiastowej wymianie - jest to najlepsze, a czasami i jedyne, rozwiązanie. Nowe termostaty znajdziesz w szerokiej ofercie North. Pamiętaj, by sprawdzić oznaczenia z tabliczki znamionowej, dzięki czemu dobierzesz pasujący element. Chcesz dowiedzieć się jak samodzielnie wymieniać wadliwe części w Twoich sprzętach domowych? Zajrzyj na nasz kanał na YouTube, gdzie znajdziesz filmiki instruktażowe.
- powrót do Części do piekarników
- Termostaty
- Termostaty (wszystkie) (1 761)
- Termostaty regulowane (553)
- powrót do Części do piekarników
- Termostaty
- Termostaty (wszystkie) (1 761)
- Termostaty regulowane (553)
Przetestuj swój termostat do piekarnika
Termostat do piekarnika odpowiada za kontrolowanie temperatury w Twoim urządzeniu, wyczuwając ją, a następnie naprzemienne włączając i wyłączając ogrzewania. Ponieważ działanie piekarnika opiera się na wytwarzaniu ciepła, usterka termostatu prawdopodobnie sprawi, że jego pełne użycie nie będzie możliwe. Zanim przejdziesz do testów termostatu, najpierw możesz skupić się na zwykłej obserwacji. Spójrz na lampkę kontrolną - powinna działać prawidłowo. Przy uszkodzonym termostacie będzie ona świecić się cały czas lub w ogóle. W pierwszym przypadku jest to znak, że urządzenie nie jest w stanie nagrzać się do ustawionej przez Ciebie temperatury - może to także okazać się wadą elementu grzewczego. Jeśli po prawidłowym ustawieniu temperatury, a także odczekaniu odpowiedniej ilości czasu, okaże się, że jedzenie jest przypalone lub niedogotowane, istnieje ryzyko, że element jest uszkodzony. W takim przypadku oczywiście zakładamy, że to nie Twoje umiejętności w gotowaniu spowodowały problem, a uszkodzony termostat do piekarnika. Jeśli jednak nie jesteś pewien, jest kilka sposobów, które pomogą Ci to sprawdzić.
Pierwszym z nich jest użycie multimetru. Na początku odłącz piekarnik - bezpieczeństwo przede wszystkim. Zazwyczaj są trzy możliwe opcje umiejscowienia termostatu, zależne od tego, jaki posiadasz model. Aby dowiedzieć się, gdzie element jest w Twoim piekarniku, zajrzyj do jego instrukcji. Termostat w wyglądzie przypomina cienki lub okrągły kawałek metalu - powinieneś go wyjąć. Upewnij się, że multimetr jest skalibrowany, a następnie obróć do najniższej wartości omów. Umieść multimetr na termostacie - jeśli jego odczyt jest równy zeru bądź bliski zeru, to prawdopodobnie działa dobrze. Jeśli jednak nie ma żadnego odczytu, termostat do piekarnika jest uszkodzony i wymaga wymiany.
Innym sposobem jest użycie termometru. W zależności od typu piekarnika, jaki posiadasz, może okazać się, że ponowna kalibracja termostatu jest możliwa, mierząc rzeczywistą temperaturę w piekarniku i w razie potrzeby dostosowując termostat. Jeśli jednak temperatura, którą ustawiłeś w piekarniku nie odpowiada temperaturze z termometru, termostat najpewniej jest uszkodzony. Wystarczy zaopatrzyć się w termometr do mięsa, pozwolić piekarnikowi nagrzać się, a następnie sprawdzić czy odczyty się zgadzają. Nie przejmuj się, jeśli po otwarciu drzwiczek temperatura spadnie o kilka stopni. Jeśli jednak spadnie o więcej niż pięć - tym gorzej, jeśli stanie się tak jeszcze przy zamkniętych drzwiach - sygnalizuje to problem z termostatem. Niezależnie od tego, jaka część wymienna potrzebna jest dla Twojego sprzętu - ruszty, blachy czy termostat - piekarnik jest tylko jednym z urządzeń, dla których elementy znajdziesz w North
Piekarnik buczy
Wadliwy sprzęt nie oznacza porzucenia go na straty. Odpowiednie rozpoznanie usterki to połowa sukcesu do naprawy sprzętu. Pokazujemy, jakich narzędzi użyć i na co zwrócić uwagę podczas usuwania awarii. Dodatkowo staramy się dawać wskazówki, jak dbać o urządzenie, aby slużyło jak najdłużej i bezawaryjnie. Stale podnosimy nasze umiejętności, aby dzielić się z Wami wiedzą.
Zobacz rozwiązanie