Jakie usterki sprzętów wpływają na większe rachunki za prąd?

marta | 5 stycznia 2023

Usterki sprzętów domowych, z wyjątkiem uniemożliwienia korzystania z urządzeń, mają także inną sporą wadę. Niektóre z nich są przyczyną pobierania większej ilości energii i podnoszenia rachunków. Jakie awarie mogą obciążyć Twoją kieszeń?

Lodówka

Lodówka jest jednym z urządzeń domowych, które pobiera najwięcej energii. Jak wiadomo, jej zadaniem jest utrzymywanie żywności w niskiej temperaturze, tak, by była dłużej zdatna do spożycia. Jednym z elementów, który pozwala jej spełniać tę funkcję, jest termostat. Pełni on rolę swego rodzaju „regulatora” temperatury, pozwalając ustawiać ją na określony poziom, wedle Twoich potrzeb. W jego wnętrzu znajduje się styk elektryczny, który zamykając się pozwala urządzeniu wytwarzać zimno. Dzieje się tak w momentach, kiedy w urządzeniu wzrośnie temperatura – termostat ma za zadanie wyrównać ją do ustawionego, zimniejszego poziomu. Kiedy pożądana temperatura zostanie osiągnięta, termostat zatrzymuje silnik. Uszkodzenie termostatu może spowodować, że lodówka będzie chłodzić zbyt mocno lub nie będzie chłodzić wystarczająco. Ta pierwsza opcja znacznie bardzie obciąży Twoją kieszeń – urządzenie zostaje wtedy zmuszone do wzmożonej pracy.

Częścią, która może spowodować większy pobór energii w przypadku uszkodzenia, jest uszczelka drzwi. Jest to gumowa część, która je okala i – jak sama nazwa wskazuje – jej rolą jest utrzymywanie szczelności urządzenia. Uszczelka zatrzymuje zimne powietrze w środku, nie wpuszczając ciepłego. W przypadku uszkodzenia, ciepło może zacząć napływać do lodówki. To z kolei sprawi, że będzie ciężej pracowała, aby utrzymać ustawioną, chłodniejszą temperaturę.

usterki piekarnika

Piekarnik

Podobnie jak w przypadku lodówki, uszkodzona uszczelka piekarnika może zmusić urządzenie do ciężej pracy i w rezultacie większego poboru energii. Urządzeniu ciężej będzie utrzymać wysoką temperaturę, ponieważ będzie ona wypływać na zewnątrz. Warto raz na jakiś czas sprawić stan uszczelki, by upewnić się, że nie jest ona naderwana, odstająca lub pęknięta.

Usterką, która również może spowodować większy pobór energii, jest usterka termostatu. Możesz rozpoznać ją, między innymi, po zbyt wysokiej temperaturze panującej wewnątrz urządzenia. Uszkodzony termostat może nie wyłączyć grzałki na czas, co w podsumowaniu zwiększy rachunki. Co w przypadku, kiedy uszkodzony termostat w ogóle nie wyłącza grzałki? Tutaj niebezpieczeństwo jest znacznie poważniejsze, niż wzrastające rachunki. Temperatura wewnątrz piekarnika będzie wzrastać. Najlepszym scenariuszem jest w takim wypadku spalenie obiadu, ale taka awaria może doprowadzić nawet do uszkodzenia innych podzespołów, a nawet do wybuchu.

Czujnik temperatury, w przypadku uszkodzenia, może sygnalizować, że osiągnięta temperatura odpowiada tej ustawionej, podczas, gdy jest ona np. zbyt wysoka. Utrzymanie temperatury na stałym, ustawionym poziomie będzie bardzo ciężkie lub niemożliwe. Pracowanie na piekarniku, który nie daje nam odpowiedniej, potrzebnej do naszych potraw temperatury jest co najmniej uciążliwe. Rozwiązaniem będzie wymiana czujnika temperatury na nowy.

usterki zmywarki

Zmywarka

Kiedy w zmywarce zostanie uszkodzony elektrozawór, zazwyczaj możemy rozpoznać to po dwóch podstawowych objawach. O ile ten pierwszy nie stanowi większego zagrożenie dla portfela, drugi z nich może narobić większych szkód. Awaria elektrozaworu może spowodować niepobieranie wody przez zmywarkę, co blokuje cały cykl zmywania. I odwrotnie; awaria może spowodować także ciągłe pobieranie wody przez urządzenie. W takim wypadku przyczyną są niedomykające się spusty.

Pływak to element, który pilnuje poziomu wody, jaka napływa do wnętrza urządzenia. W przypadku jego awarii, pompa może bez przerwy pracować – zazwyczaj rozpoznasz to po dziwnych dźwiękach.

Jeśli wystąpi jedna i druga usterki możliwe jest także zapchanie obu części przez resztki jedzenia czy osad. W przypadku zaniedbania drożności, zmywarka będzie pracować mniej wydajnie.

Suszarka do ubrań

Awaria suszarki do ubrań, która polega na niewyłączaniu cyklu, może mieć kilka powodów. Warto jak najszybciej je zdiagnozować i rozwiązać – niepotrzebnie wydłużona praca urządzenia nie wyjdzie na dobre Twojej kieszeni.

Przyczyną, która w zasadzie nie jest usterką, jest niewystarczająco wywirowane pranie. Jeśli pralka nie odwirowała ubrań do końca, czas ich suszenia zostanie automatycznie wydłużony.

Kolejnym powodem przedłużonego suszenia może być zatkany filtr kłaczków. Ma on za zadanie wyłapywać resztki materiałów, puch czy inne drobne przedmioty tak, by nie zaplątały się w dmuchawę. Część znajdziesz w drzwiach, po wewnętrznej stronie, i powinieneś czyścić ją po każdym cyklu suszenia. Zapchanie filtra sprawia, że powietrze ma trudność z przelatywaniem, co wydłuża suszenie. Zatkany skraplacz również może przedłużyć cykl, powstrzymując powietrze przed swobodnym przepływem przez urządzenie. Warto czyścić element co najmniej raz na miesiąc.

Awarie modułów sterujących

Awarie modułów sterujących mogą być powodem zużywania dużej ilości energii w praktycznie większości sprzętów domowych. Źle wysyłane sygnały w urządzeniach mogą prowadzić do ich wydłużonej lub bardziej intensywnej pracy. Często mogą być przyczyną np. nie wyłączających się na czas urządzeń lub złych ustawień, które pobierają więcej prądu. Przykładowo, jeśli pralka otrzyma sygnał, aby wykonywać cykle na najwyższej możliwej temperaturze, podczas gdy do tej pory używałeś tylko programów eco, odbije się to na rachunkach. Pod podobnym kątem, w przypadku usterki, warto sprawdzać nie tylko pralkę, ale także mikrofalówkę, zmywarkę czy suszarkę.

Przeczytaj nasze inne artykuły:

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będę wdzięczny za komentarze.x