Ile wody zużywa zmywarka?

marta | 26 kwietnia 2022

Zmywarka to jedno z najważniejszych urządzeń w Twojej kuchni – zaczynasz ją doceniać dopiero wtedy, kiedy przestaje działać i musisz zmywać naczynia ręcznie. Prawdopodobnie zastanawiasz się wtedy, ile zmarnowałeś wody i czy Twoja zmywarka zużywa jej podobną ilość (mały spojler, zmywanie ręczne jest o wiele mniej ekonomiczne). Dowiedz się ile litrów wody zużywa zmywarka i jak sprawić, by była jeszcze bardziej wydajna pod tym względem.

Średnie zużycie wody dla zmywarki

Średnie zużycie wody w standardowej zmywarce wynosi nieco mniej niż 16 litrów na jeden cykl lub ładunek, podczas gdy zmywarki kompaktowe zużywają trochę ponad 13 litrów. Dla porównania; te urządzenia zbudowane przed latami 90-tymi pobierały około 30 do prawie 60 litrów. A ile wody bierze zmywarka, która posiada certyfikat Energy Star? Są one bardziej oszczędne pod względem zużycia wody, a więc jedno załadowanie pobierze około 12 litrów. W przypadku tych kompaktowych, będzie to nieco ponad 10.

Ile wody zużywa ręczne mycie naczyń?

Jak zestawia się to w kontraście do ręcznego mycia naczyń? Mycie ich w zlewie może zużywać aż do około 100 litrów wody, biorąc pod uwagę czas potrzebny na podgrzanie wody do pożądanej temperatury oraz opłukiwanie. Również wstępne płukanie naczyń przed załadowaniem ich do zmywarki przyczynia się do znacznego zużycia wody. To, ile wody bierze zmywarka, jest więc niewielką liczbą, jeśli porównamy ją do zużycia przy myciu ręcznym.
Może się jednak pojawić dodatkowe pytanie – ile zmywarka pobiera wody w zależności od cyklu? Każda zmywarka posiada kilka cyklów, a zużycie wody będzie różnić się, w zależności od tego, który z nich wybierzesz. Standardowa zmywarka zazwyczaj wyposażona jest w tryby normalny, głębokie oraz lekkie czyszczenie, zmywanie ekspresowe, na gorąco lub z dezynfekcją. Przy każdym z tych ustawień, warto zastanowić się ile wody zużywa zmywarka podczas pracy na każdym z nich.

Tryb lekkiego i normalnego zmywania zużywa podobną ilość wody – jest to około 9 do 11 litrów. W cyklu głębokiego czyszczenia będą to 32 litry, zmywanie ekspresowe zużyje około 22 litrów. Płukanie 9 litrów, zmywanie na gorąco w okolicach 11 litrów, zaś tryb dezynfekcji zużyje około 6 do 26 litrów wody. Warto więc zwracać większą uwagę na ustawienia, zwłaszcza, jeśli zależy nam na znacznym ograniczeniu zużycia energii – to, ile wody zużywa zmywarka, często zależy od nas samych.

Ile wody zużywa zmywarka?

Jak ograniczyć zużycie wody w zmywarce?

Bez względu na to, ile lat ma zmywarka, jaka jest jej marka i model, jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zmniejszyć zużycie wody i tym samym także rachunki za energię. Jak zwiększyć wydajność urządzenia?

  • Po pierwsze – ładuj po brzegi. Pamiętaj, że zmywarka zużywa tyle samo wody i energii elektrycznej do zmywania pełnego ładunku, jak i kilku małych talerzy. Nie wyczuwa ona tego, ile naczyń znajduje się w środku. Warto więc być cierpliwym i poczekać, aż zmywarka będzie mogła zostać naładowana w całości – może to zmniejszyć liczbę uruchomień nawet o 50%, lub więcej, tygodniowo.
  • W kontraście do poprzedniego punktu – nie przepełniaj. Choć ważne jest pełne załadowanie zmywarki, równie ważne jest zapewnienie wystarczającej przestrzeni między naczyniami, aby umożliwić cyrkulację wody.
  • Susz na powietrzu. Nie jest to krok konieczny, jednak jeśli zależy Ci na oszczędzeniu wody i energii, możesz pominąć cykl suszenia. Zamiast tego po skończonym zmywaniu otwórz drzwiczki zmywarki i pozostaw je tak na jakiś czas.
  • Utrzymuj czystość. Filtr zmywarki i spryskiwacze mogą zostać zatkanie zanieczyszczeniami, resztkami jedzenia i osadami. Aby zmaksymalizować wydajność i efektywność urządzenia, konieczne jest okresowe czyszczenie.

Sprawdź rozwiązania na przykładowe usterki w zmywarce:

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 3.7 / 5. Liczba głosów: 3

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
adam

100 litrów na zmywanie ręczne? Człowieku, chyba w zakładowej stołówce… Zmywam codziennie, czasami co drugi dzień, wody nie grzeję bo mam ją w kranie, łącznie z płukaniem jest to ok 11-16 litrów, Jak widzę taki tekst to mnie śmiech ogarnia. A jak widzę dziecko, które z ekranu telewizora mówi, że ja przy kżdym zmywaniu marnuję 80 litrów albo że na jeden podkoszulek trzeba 2000 litrów wody, to od razu przypomina mi się bełkot unijnych kretynów od ekologii, którzy usiłują mi wmówić, że chodzeniu w jednej koszuli przez rok i zakupienie zmywarki uratuje klimat na planecie. Szkoda gadać. Poza całością, unijny bełkot ekologiczny sponsorowany… Czytaj więcej »

Tagi
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x