Zmywarka nie reaguje na przyciski

katarzyna | 25 października 2021

Opłacalność zmywarki do naczyń jest niezaprzeczalna. Problem pojawia się w momencie, gdy zmywarka nie reaguje na przyciski. Nie można jej włączyć, aby uruchomić program. Co w takim razie robić? Czy można samodzielnie naprawić zmywarkę? Sprawdź w artykule. 

Dlaczego zmywarka nie reaguje?

Problem z uruchomieniem jakiegokolwiek urządzenia potrafi wprawić w zły nastrój. Czarne scenariusze w głowie się rodzą i widmo zakupu nowego sprzętu. Okazuje się, że podchodząc „na chłodno” do usterki jesteśmy w stanie zażegnać problem i reanimować urządzenie. Sprawdź nasze typowania najczęstszych uszkodzeń, gdy zmywarka nie reaguje na przyciski.

Uszkodzony włącznik

W wielu przypadkach to właśnie włącznik stanowi główną przyczynę problemu. Dokładne oględziny oraz ewentualne testy włącznika pozwolą ocenić czy nie był on zablokowany lub wyrobiła się sprężyna przycisku. Sprawdzenie tego elementu zajmie nam moment, zaś efekt może rozwiązać problemy ze zmywarką. Zmywarka nie reaguje na przyciski, ponieważ mogły się wyrobić. Pod obudową przycisków znajduje się ramka wykonana z plastiku, materiał ten może się wyrobić pod wpływem eksploatacji i popękać. 

Wymiana samego włącznika nie powinna stanowić problemu. Zobacz naszą instrukcję, jak wymienić przyciski w zmywarce.

zmywarka-nie-reaguje-na-przyciski

Uszkodzony kabel zasilający

Najprawdopodobniej przyczyna problemu tkwi w zasilaniu zmywarki. Kiedy po włączeniu, urządzenie nie reaguje na przyciski należy sprawdzić, czy jest ona właściwie podpięta i czy przewód nie jest przetarty lub wtyczka uszkodzona. Jest to pierwszy krok, który musimy podjąć, aby rozwiązać problem nie reagującej zmywarki. Czasami zdarza się, że w wyniku przepięcia kabel ulega przepaleniu. 

Aktywna blokada rodzicielska

Kolejny krok do sprawdzenia to blokada. Niektóre modele zmywarek posiadają blokady przed dziećmi, aby nie uruchomić urządzenia przez niepowołane osoby. To samo dotyczy piekarników. Sprawdź, czy Twoja zmywarka do naczyń wyposażona jest w taką funkcję i wyłącz ją kombinacją klawiszy. 

W instrukcji obsługi zawsze widnieje informacja o wszystkich dostępnych funkcjach i programach w zmywarce, dlatego nie wyrzucaj broszury. Jeśli zgubiłaś/eś dokument to na stronie producenta znajdziesz potrzebne informacje. 

Awaria modułu sterującego

Jeśli urządzenie działa, ale moduł jest uszkodzony przez, co mamy wrażenie, że zmywarka nie reaguje na przyciski. Należy sprawdzić, czy do modułu dochodzi prąd, jeśli nie to zapewne uległ awarii. Dosyć często dochodzi do uszkodzenia rezystorów, oporników i przekaźników. Niestety samodzielna wymiana wiąże się z ryzykiem uszkodzenia innych elementów, dlatego warto zlecić to fachowcom.

Niekiedy moduł wymaga zaprogramowania przed zamontowaniem go do zmywarki, więc nie ma możliwości, aby na własny rachunek wykonać tą operację.

Zobacz nasze inne artykuły:

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 3.6 / 5. Liczba głosów: 15

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

guest
8 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Henryk

Dzień dobry, zmywarka BEKO DIN28431 podczas pracy wyrzuciła różnicówkę, po jej włączeniu już się nie uruchomiła. wyświetlacz działa, można zmieniać programy, resetować ale nie uruchamia się program. Przestało też działać światło. Proszę o pomoc.

Henryk

Czy z uszkodzoną grzałką zmywarka by nie uruchamiała się?

Henryk

To może czy nie może, bo nie rozumiem?

Henryk

Więc to nie może być grzałka. Jak napisałem na początku- wyświetlacz świeci, można zmieniać programy ale zmywarka się nie uruchamia. Nie ma też światła. Włącznik uruchamiający zmywarkę po jej zamknięciu jest sprawny.

Michał

Dzień dobry, posiadam zmywarkę BOSCH SGV45M83EU/36. Zmywarka skończyła ostatnie mycie i zostawiła wodę. Od tego momentu nie reaguje na przycisk włącznika (nie zapala się żadna kontrolka na wyświetlaczu). Do tej pory sprawdziłem zasilanie w gniazdku i zmieniłem wyłącznik. Żadne z powyższych zabiegów nie pomogło rozwiązać problemu.
Proszę o podpowiedź co jeszcze może być przyczyną awarii.
Czy może to być czujnik przepływu wody – przepływomierz?

8
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x