Zmywarka nie płucze naczyń

katarzyna | 3 stycznia 2023

Czasami zdarza się, że podczas przeprowadzania pełnego cyklu zmywarka nie płucze naczyń. Niestety przyczyn może być wiele. Z czego może wynikać taki problem i jak możesz sobie z nim poradzić? Dowiedz się, jakie podzespoły mogą być odpowiedzialne za tę usterkę.

Dlaczego zmywarka nie płucze?

Niedrożność węża dopływowego

Kolejnym, co należy sprawdzić w przypadku problemów z etapem płukania, jest drożność węża przez który woda podczas płukania trafia do wnętrza zmywarki. W przypadku, kiedy nie jest drożny płukanie po prostu się nie odbywa. Jeśli Twoja zmywarka nie płucze i jest to wina węża, należy go udrożnić lub wymienić.

Źle załadowane naczynia

Ładując naczynia do zmywarki, powinieneś upewnić się, że zachowują one odpowiednie odstępy. Wkładanie naczyń zbyt blisko siebie spowoduje zarówno problemy z ich umyciem, jak i z płukaniem. Woda nie będzie w stanie dostać się we wszystkie zakamarki, by umyć i spłukać każdą część. Pamiętaj też, aby kubki czy miski stawiać dnem do góry.

Za dużo środków czyszczących

Nietrudno jest przypadkowo przedawkować z ilością detergentu myjącego, jeśli używasz go w formie płynnej, zamiast np. tabletek. Może to spowodować nie tylko problemy z płukaniem, ale także gromadzenie się osadu na naczyniach.

Podobny problem może powstać, jeśli używasz niskiej jakości środków. Na naczyniach mogą gromadzić się ciężkie do spłukania pozostałości, przez co przy ich użyciu będziesz mógł wręcz poczuć smak mydła. Pamiętaj, by używać środków sprawdzonych marek dobrej jakości.

Uszkodzenie elektrozaworu

Jednym z potencjalnych winowajców takiego stanu rzeczy jest elektrozawór odpowiedzialny za odprowadzanie wody z płaszcza. Jeśli jest sprawny, podanie napięcia powinno spowodować ruch elementu przypominającego grzybek. Gdy natomiast nic się wtedy nie dzieje – mamy do czynienia z uszkodzeniem, a elektrozawór będzie trzeba wymienić na nowy.

Uszkodzony moduł sterujący

Za sterowanie cyklem zmywania odpowiada układ sterujący. W przypadku skoku napięcia lub podczas naprawy innego elementu, może dojść do uszkodzenia triaka, opornika, lub któregoś lutu. To z kolei może stanowić potencjalną przyczynę problemów z działaniem całego urządzenia. Konieczne będzie sprawdzenie czy prąd płynie przez cały układ i porównanie ze schematem – czy wszystko zostało prawidłowo podłączone.

Uszkodzona pompa myjąca

Zadaniem pompy myjącej jest transport wody do spryskiwaczy. Jej uszkodzenie jest więc równoznaczne z niedomytymi naczyniami. Aby sprawdzić, czy część mogła ulec awarii, wystarczy nasłuchiwać. Silnik nie będzie wydawał żadnego dźwięku lub będzie tylko cicho buczeć. Sprawdź też, czy pompa nie jest zapchana zanieczyszczeniami. Możliwe też, że wirnik uległ uszkodzeniu. Jeśli działa nieprawidłowo – czyli nie wytwarza odpowiedniego ciśnienia – nie domyje naczyń. Choć dobrym pomysłem jest sprawdzenie każdej opcji, to uszkodzenie pompy myjącej będzie jednak wiązać się bardziej z brudnymi naczyniami po cyklu mycia, niż z tym, że zmywarka nie płucze.

Zbyt niskie ciśnienie wody

Ciśnienie wody w zmywarce może nie być wystarczająco wysokie, aby umyć naczynia oraz spłukać z nich detergent. Przyczynami niskiego ciśnienia może być np. zatkanie lub zagięcie węża, który doprowadza wodę.

Zbyt niska temperatura wody

W niektórych przypadkach, środki takie jak tabletki, potrzebują określonej, wyższej temperatury, aby móc się rozpuścić w wodzie.

Twarda woda

Jeśli masz do czynienia z twardą wodą, osad, który zostawia na naczyniach po cyklu mycia łatwo czasem pomylić z pozostałościami po detergencie. Jest to warstwa białego osadu mineralnego, która może przypominać zastygnięty środek czyszczący. Może osadzać się nie tylko na naczyniach, ale także na częściach zmywarki. Osad z twardej wody pomoże usunąć między innymi nabłyszczacz i kwasek cytrynowy. Najlepszym wyjściem jest jednak używanie środków, które mają na celu zmiękczanie wody.

Podsumowanie

Jeżeli Twoja zmywarka nie płucze naczyń, najczęstszymi przyczynami są błędy użytkowania, jak zaniedbanie higieny urządzenia. Aby zmywanie naczyń było efektywne, regularne czyszczenie i prawidłowe układanie naczyń zazwyczaj wystarczą.

Znajdź nowe części do zmywarki

Zobacz inne nasze artykuły:

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.8 / 5. Liczba głosów: 10

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x