Naczynia w górnym koszu są niedomyte

katarzyna | 19 października 2022

Dlaczego zmywarka nie domywa naczyń z górnego kosza?

Użytkownicy zmywarki często zmagają się z problemem polegającym na tym, że choć urządzenie wydaje się działać prawidłowo i naczynia znajdujące się w koszu dolnym po przejściu cyklu są całkowicie czyste, to jednak te, które umieściliśmy u góry czyste nie są. Z czego może to wynikać, że naczynia w górnym koszu są niedomyte?

Jest kilka przyczyn, które odpowiadają za usterkę. Na szczęście w wielu przypadkach możesz poradzić sobie samodzielnie z naprawą. Zobacz nasze wskazówki i daj znać w komentarzu, czy pomogły rozwiązać Twój problem. Nie trać czasu i pieniędzy na niewłaściwe diagnozy.

Blokowanie się górnego spryskiwacza

Jeśli w górnym koszu umieściliśmy wysokie talerze, czy kubki to może się zdarzyć sytuacja, że po uruchomieniu zmywarki zablokuje się spryskiwacz. Zahaczający spryskiwacz o naczynia może nawet doprowadzić do uszczerbku części miski lub kubka. Problemu pozbędziemy się odkładając to naczynie na dół lub np. kładąc je tak, żeby nie blokowało spryskiwacza. Dlatego istotna jest kolejność wkładania naczyń zgodnie z zaleceniami producenta. Zmywarka będzie dokładniej domywać i sprawdzać się na każdym programie.

Dlaczego naczynia w górnym koszu są niedomyte?

Uszkodzenie spryskiwacza lub mechanizmu

Jeśli wyeliminowałeś pierwszą potencjalną przyczynę, jaką jest blokada górnego spryskiwacza, koniecznie sprawdź sam spryskiwacz. Jeśli uległ uszkodzeniu lub zatkaniu przez resztki jedzenia np. pestki, wykałaczki to trzeba go naprawić lub wymienić. Może też być źle ułożony – prawidłowa pozycja to przy otworze w ścianie. Dzięki temu strumień wychodzi w odpowiednim kierunku.

Zatkaniu mogą ulec też dysze spryskiwacza, wtedy należy je dokładnie wyczyścić. Sprawdź też, czy nie został uszkodzony przewód, który zamyka obwód mechanizmu. Czasami spryskiwacze ulegają także wyrobieniu przez gorącą wodę i kamień. Uszczelki nie trzymają właściwie lub parcieją, co powoduje niedokładne mycie naczyń.

Spryskiwacze do zmywarek

Wypadająca dysza sufitowa

Dysza spryskiwacza, z której podczas zmywania naczyń płynie woda w kierunku naczyń zgromadzonych w górnym koszu prawidłowo powinna znajdować się przy otworze w ściance. Jeśli jest inaczej nie pracuje poprawnie. Zajrzyjmy do wnętrza zmywarki i jeśli dysza tego wymaga – poprawmy jej pozycję. Sprawdźmy też, czy za problem nie jest odpowiedzialna uszkodzona uszczelka dyszy.

Części do zmywarek

zmywarka nie kończy programu

Przeładowanie górnego kosza

Przyczyną problemu niedomytych naczyń z górnego kosza może też być to, że po prostu załadowaliśmy za dużo naczyń. W tej sytuacji dysza spryskująca również może nie dociskać się do otworu. Spróbujmy powtórzyć cykl przy mniejszej ilości naczyń i zobaczmy czy nadal nie chcą się domyć. Przeładowanie koszy to częsty problem nowicjuszy wśród zmywarek. Niestety nadmierne obciążenie kosza ma nie tylko fatalne skutki dla mycia, ale dla rolek i prowadnic. Szybciej zużywają się i ulegają uszkodzeniom. Elementy te wykonane są z plastiku, więc nie jest wskazane, aby przejmowały duże obciążenie.

Kosze do zmywarek

Dlaczego zmywarka buczy

Uszkodzenie pompy myjącej

Brudne naczynia w górnym koszu mogą też świadczyć o zbyt niskim ciśnieniu wody. Odpowiedzialna za nie może być awaria pompy myjącej lub turbiny pompy myjącej – pełną sprawność zmywarce przywróci wówczas dopiero wymiana uszkodzonego podzespołu. Kolejnym elementem wpływającym na sterowanie obiegiem wodnym wśród spryskiwacz jest zawór trójdrożny. Jednak dotyczy on nie wszystkich zmywarek z wyłączeniem Beko, Whirlpool i Indesit. Czasami awarii ulega silnik w takim zaworze i nie działa prawidłowo sterowanie spryskiwaczami.

Jak widzisz powyżej, problem z niedomywającymi się naczyniami w górnym koszu może mieć wiele powodów i możesz poradzić sobie z nimi samodzielnie.

Pompy do zmywarek

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.2 / 5. Liczba głosów: 20

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

guest
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Sebastian

Witam,
Artykuł ciekawy i przydatny,u mnie jest inna przyczyna, zużyte, popękane uszczelki które łączą „główną listwę” z górnym spryskiwaczem.
Pozdrawiam

Mirosław

Super artykuł. Proszę jeszcze dopisać kolejną przyczynę – wypaczony (wygięty) górny spryskiwać. U mnie końcówki spryskiwacza wygięły się do góry i blokował się o kosz. Wymiana spryskiwacza rozwiązała problem.

Wojciech

Ostatnio podczas zmywania moja zmywarka Bosch czasami nie wypompowuje wody. Pojawia się kontrolka kranu i koniec. Jak przełączę na krótki program to pompa działa. Co może być nie tak?

Krzysztof

Miałam to samo i okazało się że filter był
zapchany resztami jedzenia.
Trzeba regularnie gotować cytrynę i sodę w zmywarce i wtedy jest czysta i pachnącą.

Krzysiek

Dobre porady i prosto wytłumaczone.

5
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x