Zepsuty termostat w lodówce – objawy

katarzyna | 10 lutego 2017

Termostat to jeden z ważniejszych jak nie najważniejszych elementów w lodówce. Ma za zadanie uruchomić sprężarkę napędzającą układ chłodzący wtedy, gdy temperatura staje się za wysoka i wyłączyć ją, gdy staje się zbyt niska. Problemy z termostatem zaburzają pracę całej lodówki. Po czym poznać zepsuty termostat? Dowiesz się z artykułu.

Gdzie znajduje się termostat w lodówce?

W każdej lodówce umieszczenie termostatu może trochę różnić się, nie mniej znajdziesz go po zdjęciu pokrętła z regulacją temperatury i obudowy. Zaraz obok żarówki w lodówce. Z kolei kapilara wsunięta jest we wnętrze lodówki i stamtąd odczytuje temperaturę w lodówce i dostosowuje wskazania. 

Zobacz termostaty do lodówek

Lodówka nie chłodzi równomiernie

Jeśli w lodówce sprężarka nie wyłącza się ani na chwilę, lub odwrotnie – włącza się zbyt rzadko, wskutek czego następuje samoczynne rozmrażanie się urządzenia, prawdopodobnie odpowiedzialny za ten stan rzeczy jest zepsuty termostat. Termostatu nie naprawia się tylko wymienia na nowy, a dobiera na podstawie oznaczeń z tabliczki znamionowej urządzenia.

Zepsuty termostat w lodówce objawy

Zbyt niska lub za wysoka temperatura w lodówce

Temperatura w chłodziarce powinna być nieco wyższa niż 0 stopni Celsjusza. Optymalnie 2 do 4 stopni w zależności od ilości przechowywanych produktów spożywczych. Obecność szronu i lodu w komorach oznacza, że układ chłodniczy pracuje zbyt intensywnie. Jeżeli jedzenie jest zamrożone to może wskazywać na ciągłą pracę sprężarki. 

W większości przypadków wynika to właśnie z nieprawidłowej pracy termostatu, który być przyczyną zbyt częstego załączania się sprężarki. Może też dojść do sytuacji odwrotnej – termostat spowoduje za rzadkie uruchamianie agregatu, przez co temperatura w komorze wzrośnie i będzie za ciepło.

Lodówka słabo chłodzi

W lodówkach z dwoma obiegami powietrza może zajść sytuacja, że zamrażarka mrozi, ale część chłodziarkowa nie chłodzi. Dzieje się tak, ponieważ termostat nie czyta temperatury z komory chłodziarki i nie reaguje na zmianę wskazań. Na szczęście są dostępne oryginalne i uniwersalne termostaty, dzięki którym można poradzić sobie z usterką i sprawić, że lodówka dalej będzie pracować. Wymiana termostatu nie powinna przysporzyć kłopotów. Skorzystaj z naszych poradników i filmów instruktażowych. 

Jak sprawdzić termostat w lodówce czy jest dobry?

Najlepszą metodą sprawdzenia termostatu jest zwarcie styków. Zazwyczaj termostat oznaczony jest stykami 3, 6 i 4. Z czego 3 to zasilanie żarówki, a 4 i 6 sterują termostatem. Jak odłączymy konektory 4 i 6, które połączone są ze sprężarką to możemy multimetrem sprawdzić tzw. “przejście”, czyli ciągłość obwodu w termostacie. Jeżeli po przyłożeniu przyrządów pomiarowych do styków 4 i 6 usłyszymy buzzer to znaczy, że termostat jest sprawny (warunek – nie może być ustawiony w pozycji 0). Zepsuty termostat nie pokaże żadnej wartości na mierniku.

Zobacz nasze inne artykuły:

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 3.9 / 5. Liczba głosów: 72

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

guest
9 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Damian

Zakupiłem już 2 termostaty sprawdzając miernikiem pin 4 i 6 odzywa się buzzer ale kiedy ustawie w pozycji 0 budżet dalej daje sygnał czy to oznacza że termostaty są wadliwe ?

Rich Huber

Termostat do Whirlpool ARC 5511 (3773), Service 850155101026 oraz 360510208020, 0.77kWh/24h, 220-240V-50Hz 100W N-ST 2.5kg/24h TYPE CB 261W, 5100208020, R600a 0.039kg. Potrzebny jest też wyłącznik światła, bo działa tylko na „popych” przy otwartych drzwiach. KAPILARA ma wejście na max 70cm w rurce plastikowej na górze po prawej stronie. Sprawa pilna. Obecnie chodzi na zamienniku RANCO K59L2139 z kapilarą 153cm, taki mi doradzono w North (naddatek został zawinięty), ale i tak szroni na dolnej półce nad i za szufladą po prawej stronie, tam gdzie kończy się kapilara. Czy kapilara powinna być włożona do samego końca tzn. do oporu ? Nam 72… Czytaj więcej »

Magda

Whirlpool ARC 5511, Kapilara 1530mm, Termostat Ranco K59 L2139. Kapilara wchodzi zaledwie 70 cm i jest opór nawet po 24 i 48 godz. całkowicie rozmrożona. Poprzedni termostat 4 lata temu K59 L0211 kapilara 120cm, Pierwszy termostat Atea A13 kapilara 165cm był 12 lat bez problemów. Co zrobić jak kapilara nie chce wejść do końca, co ją blokuje ? Gospodyni domowa Magda.

Andre

„Sprężarka włącza się tylko na kilka sekund Objawem, który bardzo wyraźnie wskazuje na uszkodzenie termostatu jest wyłączenie się sprężarki tuż po uruchomieniu.” Akurat to ma sie nijak (prawie) do faktow. Wlaczanie agregatu na kilka sekund i jego wylaczanie swiadczy w pierwszej kolejnosci o uszkodzeniu samego agregatu, a NIE termostatu. Moze tak byc,ale rzadko, np. w przypadku zlych jego stykow, a wiec nadmiernego poboru pradu i wylaczenia agregatu przez zabezpieczenie termiczne. W takim przypadku nalezy odlaczyc termostat, zewrzec styki do ktorych byl podlaczony. Jesli agregat pracuje poprawnie, uszkodzony jest termostat. Natomiast jesli nadal zalacza sie na kilka sekund i wylacza, to… Czytaj więcej »

tomasz

Witam, cenna rada tylko ja nie wiem ktore styki zewrzec by sprawdzic czy agregat pojdzie bez termostatu. Sa do wyboru oznaczone 3, 6, 4. Dzieki za podpowiedz.

Paw

4 i 6

Sławek

To jakie styki połączyć ?

Sasin

Od wczoraj diagnozuje lodówkę, która mi się zepsuła. Prosty typ, od kostki zasilającej do termostatu w pokrętle idą 3 kable. Jeżeli się im przyjrzymy, to jeden z nich idzie do żarówki w lodówce, więc należy zewrzeć dwa pozostałe.

9
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x