Zepsuty termostat w lodówce – objawy

katarzyna | 10 lutego 2017

Termostat to jeden z ważniejszych jak nie najważniejszych elementów w lodówce. Ma za zadanie uruchomić sprężarkę napędzającą układ chłodzący wtedy, gdy temperatura staje się za wysoka i wyłączyć ją, gdy staje się zbyt niska. Problemy z termostatem zaburzają pracę całej lodówki. Po czym poznać zepsuty termostat? Dowiesz się z artykułu.

Czym jest termostat i gdzie się znajduje?

Termostat to jeden z najważniejszych elementów lodówki. Odpowiada on za sterowanie temperaturą, poprzez uruchamianie agregatu, kiedy temperatura podniesie się i wyłączanie go, kiedy wyniesie zadany poziom.

W każdej lodówce umieszczenie termostatu może trochę różnić się, nie mniej znajdziesz go po zdjęciu pokrętła z regulacją temperatury i obudowy. Zaraz obok żarówki w lodówce. Z kolei – w lodówkach z panelem – kapilara wsunięta jest we wnętrze lodówki i stamtąd odczytuje temperaturę w lodówce i dostosowuje wskazania.

Kapilara w urządzeniu jest rozwinięta, aby być w stanie wyczuwać panującą w niej temperaturę. W nowszych modelach lodówek możemy znaleźć więcej, niż jeden termostat. W przypadku, jeśli urządzenie ma wbudowaną zamrażarkę, termostat będzie osobny dla obu stref.

Lodówka nie chłodzi równomiernie

Jeśli w lodówce sprężarka nie wyłącza się ani na chwilę, lub odwrotnie – włącza się zbyt rzadko, wskutek czego następuje samoczynne rozmrażanie się urządzenia, prawdopodobnie odpowiedzialny za ten stan rzeczy jest zepsuty termostat. Nieprawidłowa praca agregatu i wahania temperatury w urządzeniu mogą mieć poważne skutki. Termostatu nie naprawia się – należy wymienić go na nowy. Dobiera się go na podstawie oznaczeń z tabliczki znamionowej urządzenia.

Zepsuty termostat w lodówce objawy

Zbyt niska lub za wysoka temperatura w lodówce

Temperatura w chłodziarce powinna być nieco wyższa niż 0 stopni Celsjusza. Optymalnie 2 do 4 stopni w zależności od ilości przechowywanych produktów spożywczych. Obecność szronu i lodu w komorach oznacza, że układ chłodniczy pracuje zbyt intensywnie. Jeżeli jedzenie jest zamrożone to może wskazywać na ciągłą pracę sprężarki. 

W większości przypadków wynika to właśnie z nieprawidłowej pracy termostatu, który być przyczyną zbyt częstego załączania się sprężarki. Może też dojść do sytuacji odwrotnej – termostat spowoduje za rzadkie uruchamianie agregatu, przez co temperatura w komorze wzrośnie i będzie za ciepło.

Zamrażarka mrozi, a lodówka nie chłodzi

W lodówkach z dwoma obiegami powietrza może zajść sytuacja, że zamrażarka mrozi, ale część chłodziarki nie. Podczas, gdy w zamrażarce panuje prawidłowa temperatura – lodówka jest zbyt ciepła. Dzieje się tak, ponieważ termostat nie czyta temperatury z komory chłodziarki i nie reaguje na zmianę wskazań, nie załączając agregatu na czas. Na szczęście są dostępne oryginalne i uniwersalne termostaty, dzięki którym można poradzić sobie z usterką i sprawić, że lodówka dalej będzie pracować. Wymiana termostatu nie powinna przysporzyć kłopotów. Skorzystaj z naszych poradników i filmów instruktażowych.

Jak sprawdzić termostat w lodówce czy jest dobry?

Najlepszą metodą sprawdzenia termostatu jest zwarcie styków. Zazwyczaj termostat oznaczony jest stykami 3, 6 i 4. Z czego 3 to zasilanie żarówki, a 4 i 6 sterują termostatem. Jak odłączymy konektory 4 i 6, które połączone są ze sprężarką, to możemy multimetrem sprawdzić tzw. “przejście”, czyli ciągłość obwodu w termostacie. Jeżeli po przyłożeniu przyrządów pomiarowych do styków 4 i 6 usłyszymy buzzer to znaczy, że termostat jest sprawny (warunek – nie może być ustawiony w pozycji 0). Zepsuty termostat nie pokaże żadnej wartości na mierniku.

Prawidłowe ustawienie temperatury w urządzeniu, jest ważne, aby wszystko działało, jak należy. Odpowiednia temperatura w lodówce powinna wynosić od 2 do 5 stopni Celsjusza. Warto jednak pamiętać, że nie oznacza to, że w każdym miejscu komory chłodzenie jest na jednakowym poziomie – na górze jest zawsze cieplej. Rozmieszczaj więc swoje produkty według tej zasady i nie nastawiaj za niskiej lub za wysokiej temperatury. Pamiętaj też o prawidłowym wypoziomowaniu, aby czynnik chłodniczy rozkładał się równomiernie i nie ustawiaj lodówki bardzo blisko źródeł ciepła, jak grzejnik czy kuchenka.

Zobacz nasze inne artykuły:

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 3.9 / 5. Liczba głosów: 108

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

guest
107 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Dariusz

Lodówka Beko RCSA270K30Xp

Był brak chwilowo prądu w stałym domu. Po włączeniu światła lodówka nie chce się załączyć tylko słychać co minutę podwójne pyknięcie z tyłu dolu lodówki ?

Magda B.

Możliwe, że uszkodzony jest starter sprężarki.

Anna

Samsung brb260131. Lodowka nastawiona na 3 stopnie a jest 0. Zamrażarka na -19 a jest ok. -12 do-15. Sprężarka chodzi bez przerwy. W ciągu dwoch tygodni dwa razy zamarzła górna rurka parownika w
zamrazarce, w okolicy przepustnicy i wiatraka. Lod blokował wiatrak. I lodowka nie chodziła.Czy to awaria termostatu, czy przepustnicy. Parownik i grzałka sprawdzone.

Luiza

Jeśli przepustnica się nie otwierała zimne powietrze mogło nie mieć możliwości przejść do części chłodziarki. Więc czujnik załączał cały czas sprężarkę bo komora nie osiągała właściwej temperatury. Czasem wystarczy rozmrozić i dokładnie wyczyścić urządzenie by przywrócić jej prawidłową pracę. Jeśli jednak sytuacja się powtarza, przyjrzałabym się wspomnianej przepustnicy, bądź czujnikowi temperatury.

Sebastian

Witam. Chłodziarko-zamrażarka Polar PCB 341A+. Agregat się w ogóle nie włącza. Zasilanie jest bo światło świeci. Jest jakaś najbardziej prawdopodobna przyczyna? Pozdrawiam.

Magda B.

Najbardziej prawdopodobną i najczęstszą przyczyną jest awaria termostatu. Ale mógł paść też sam agregat lub jego starter/klixon.
Warto zapoznać się z poniższym artykułem https://north.pl/baza-porad/lodowka-nie-wlacza-sie/

Darek

Witam. W lodówce beco ( 5 letnia) na tylnej ściance co 2-4 dni robi się w jednym miejscu warstwa lodu która musi być mechanicznie usuwana. Co może być przyczyną ?
Produkt 7508520158
Model RCSA330K20PT
Kod prod. K6330
Klimate class SN-ST

Martyna Z.

Proszę lodówkę wyłączyć, rozmrozić i porządnie wyczyścić, wysuszyć i włączyć ponownie. Jeśli lód ponownie będzie się pojawiał co 2-4dni należy sprawdzić czy uszczelki w drzwiach na pewno dobrze przylegają bo mogą okazać się już wadliwe i należałoby je wymienić.

Damian

Lodówka Bosch https://www.bosch-home.pl/supportdetail/product/KIV34X20/06#/Tabs=section-spareparts/Togglebox=tb0112/ Zamrażarka temperatura 1* lodówka okolice 12* bez zmian w zależności od ustawień.. Termostat brak czynnika czy coś innego. Jeśli termostat to jaki będzie pasował ??

Magda B.

Najprawdopodobniej to właśnie uszkodzony termostat. Żebyśmy mogli wskazać odpowiednią część, proszę o podanie danych z tabliczki znamionowej urządzenia. Powinna być widoczna po wyjęciu szuflady na warzywa.

Slawek

Czy można pokazać jak sprawdzić miernikiem elektrycznym czy termostat w lodówce działa?

Magda B.

Można zastosować metodę schładzania kapilary termostatu. Jeśli odwrócimy pojemnik ze sprężonym powietrzem, dezodorantem lub nawet z lakierem do włosów, i będziemy delikatnie je dozować, to uzyskamy ciekły azot. Jego krople błyskawicznie schłodzą kapilarę. Dzięki temu na dwóch stykach będziemy mogli sprawdzić rozwarcie układu. Jeśli kapilara się odpowiednio schłodzi, usłyszymy charakterystyczne ,,kliknięcie”, na stykach nastąpi rozwarcie, a multimetr nie będzie pokazywał ciągłości układu.

Marcin

Lodówka Siemens KI38VA20/02 – włacza się raz na dobę schłodzi do ustawionej temperatury i się wyłącza, przez co w zamrażarce ciągle woda a w chłodziarce też niebezpiecznieciepło. Co może być? Kondensator rozruchowy , termostat? Termostat czujnik temperatury znajduje sie na prawej ścince wewnątrz chłodziarki ale jak go wymienić?

Magda B.

Prawdopodobnie uszkodzony termostat. Jednak w tym modelu producent nie przewidział wymiany tego elementu i nie podaje części zamiennej termostatu.

Czesław

Lodówka/zamrażarka Mastercook LC-215+. Szroni tylną wewnętrzną ściankę lodówki i nie rozmraża tego szronu. Agregat pracuje ciągle nawet w pozycji 1 termostatu. Czy wymiana termostatu załatwi naprawę? Czy rozmrażanie to oddzielny temat?
Proszę o pilną poradę.
Pozdrawiam

Luiza

Warto na wstępie spróbować rozmrozić lodówkę, sama mam starą amici i u mnie zazwyczaj to działa. Gruba ilość lodu może powodować złe odczyty temperatury przez termostat. Jeżeli to nie pomoże będzie trzeba go wymienić.

Paweł

Whirlpool WTNF92OKH Zamrażarka działa poprawnie a chłodziarka już nie. Myślałem że to przepustnica padła bo już 3 razy ja wymieniałem. Okazało się że działa. Ale jak jest powyżej 15 stopni dopiero się załącza. Więc prawdopodobnie to czujnik temperatury.
Jak go wymienić i czy sam byłbym wstanie? Jest to ciężkie zadanie? Czujnik prawdopodobnie znajduje się na prawej stronie lodówki za kratka. Ale z tamtej strony nie chce wyjść. A nie chce uszkodzić lodówki.
Czy to zadanie dla Specjalisty?

Magda B.

Prawdopodobnie to właśnie czujnik temperatury. Wymiana nie jest specjalnie trudna. Wygląda mniej więcej jak na poniższym filmiku.
https://www.youtube.com/watch?v=qQEATKfPFjg

Małgorzata

Dzień dobry mam pytanie, lodówka Toshiba GR – RB500WE – PMJ (06) Praktycznie nie można jej ustawić… wszystko wg. instrukcji a gdy z trudem uda się ustawić na szybsze zamrażanie to po 24 h przeskakuję na fabryczne ustawienia czyli w chłodziarce pokazuje na display 5 C w zamrażarce – 28 C na minusie. Faktycznie nie chłodzi wcale. Nie mrozi i nie chłodzi.
Koszmar ze szlachetnej paczki dla starszej pani. Był pan z serwisu podłączył a po 24h to samo. Brak chłodzenia i mrożenia. Cóż to może być?

Magda B.

Wygląda to na problem z elektroniką urządzenia.

Artur

Witam.Lodówka Grundig Side by side No Frost.Wydaje dźwięk jakby w środku spadał kamień.Na panelu żadnej informacji o awarii.Prosze o diagnozę.

Magda B.

Proszę sprawdzić czy nie zbiera się lód w komorze zamrażarki. Nie powinno go tam być. Jeśli pojawia się lód, a grzałka odszraniania go rozpuszcza, to może to być dźwięk spadających kawałków lodu (oznaczać to może uszkodzenie czujnika temperatury lub grzałki parownika)
Jeśli jednak urządzenie pracuje prawidłowo to lodówki czasem wydają różne dziwne dźwięki.

Tomasz

Witam w chłodziarce Amica wyskakuje błąd L2 model FC3666.3DFCZMX typ. FC 3666DEX+02AK kod produktu 1191608
Myślę że to może być termostat tylko pytanko gdzie się znajduje w tym modelu??

Magda B.

Powinien go Pan znaleźć na tylnej ścianie lodówki, w pobliżu wentylatora.

Marcin

Witam.
Pada termostat w lodówce VIVAX DD-207WH. Proszę o dopasowanie odpowiedniego. Styki H, L, C

IMG_20231229_085406_(1080_x_1080_piksel).jpg
Magda B.

Zdjęcie się nie załadowało. Proszę napisać do nas wiadomość email na adres [email protected] i załączyć zdjęcie tabliczki znamionowej urządzenia.

Adam

Lodówka Whirlpool. Chłodziarka nie działa, po 12 h ledwo zeszło do 13st. Zamrażarka natomiast za mocno do – 38st. Proszę o podpowiedź. Dziekuje

20231226_123958.jpg
Magda B.
Andrzej

Lodówka Whirlpool ARC57542IX SERVICE 850157511790 , wymieniłem termostat zakupiony w waszym sklepie ponieważ lodówka i zamrażarka nie chłodziły . Po zainstalowaniu tak jakby zaczęło działać , jednak za słabo chłodzi i mrozi . Jaka może być przyczyna

Luiza

Czy po przekręceniu pokrętłem temperatura w obu komorach się zmienia?

Janusz

Witam. Mam problem z lodówką Whirlpool Art 831-2-G. Zamrażarka mrozi ale za słabo(ok -5st w pozycji maksymalnej) natomiast lodówka nie chłodzi (ok 15st) . Wymieniłem wstępnie termostat lodówki i zaczęła chłodzić normalnie (-2st do -5st) do czasu gdy wymontowałem termostat zamrażarki z kapilarą (czekam na dostawę nowego). Teraz lodówka nie chłodzi niezależnie od pozycji termostatu. (ok 10st) Czy termostat lodówki może źle pracować przy wymontowanym termostacie zamrażarki? Termostat lodówki ma tylko dwa piny 3 i 4 bez 6 i gdy sprawdzam miernikiem ciągłość na tych dwóch pinach to słyszę buzer ale nawet w pozycji 0. Czy to jest normalne? Zobaczę… Czytaj więcej »

Magda B.

Jeśli zamrażarka jest wyłączona z użytku bo nie posiada czujnika temperatury to nie będzie chodziła też chłodziarka, jeśli urządzenie posiada jeden wspólny obieg.
Założenie sprawnego czujnika temperatury powinno rozwiązać problem.
Jeśli nie pomoże to problem może leżeć po stronie modułu sterującego.

Krzysztof

Lodówka Whirlpool Art 880/A+/NF No frost
Lodówka działa, zamrażalnik niestety nie.
Brak możliwości zmiany wartości temperatury zamrażalnika, ustawiona jest temperatura – 24 i klikanie przycisków nie zmienia temperatury.
Termostat jest uszkodzony czy raczej przyczyną jest inna?

Magda B.

Jeśli sam panel sterujący nie reaguje na przyciski to możliwe, że panel jest uszkodzony. Jeśli ustawienia na panelu się zmieniają, a zamrażarka nie reaguje to może to być czujnik temperatury zamrażarki.

Krystyna

Lodówka Whirpool : chłodziarka nie działa a zamrażalnik za mocno mrozi.

Luiza

Jaki model? Proszę podać dane z tabliczki znamionowej wraz z numerem service

Wlodek

Witam mam problem z lodówka WirpoolBLF 8122ox zamrażalki działa a chłodziarka nie jaka może być przyczyną pomóżcie

Luiza

Warto zacząć od rozmrożenia i wyczyszczenia lodówki, jeśli ten zabieg nie pomoże możliwe, że problem będzie z modułem termostatu.

Grzegorz

Witam, lodowko zamrażarka Samsung RSH1KLBG, chłodziarka nie działa a zamrażarka tak, czy to termostat? Jeśli tak to gdzie się znajduje i jak wymienić?

Magda B.

Może to być oczywiście wina uszkodzonego czujnika temperatury. W tym modelu znajduje się on u góry panelu, na tylnej ścianie wnętrza lodówki.
Żebyśmy mogli wskazać właściwy to proszę o podanie danych z tabliczki znamionowej urządzenia. Po RSH1KLBG powinny być jeszcze jakieś oznaczenia np RSH1KLBG/xeo
Tabliczka znamionowa w lodówkach Samsung najczęściej znajduje się na zewnętrznej bocznej ścianie lodówki.

Krystian

Witam mam lodówkę samsung RS50N3913BC/EO
zamrażarką chłodzi ok, a lodówka ma zbyt wysoką temperaturę . Gdzie znajduje się czujnik temperatury odpowiedzialny za odczyt z tej komory i czy jest on dostępny w państwa sklepie?

Magda B.

Czujnik temperatury komory chłodziarki w modelu Pana urządzenia znajduje się przy wentylatorze, więc trzeba zdjąć pokrywę wentylatora, żeby się do niego dostać.
Jest to czujnik z poniższego linku
https://north.pl/karta/da3200066h-czujnik-temperatury-do-lodowki,706-ZU-2268.html

Mirek

Lodówka chodzi 6 minut i się wyłącza i po 4 minutach włącza starsze typ lodówki Polar i tak na okrągło Czy tak ma być czy nie pobiera więcej prądu

Magda B.

Tak, takie objawy może powodować zepsuty termostat. Proszę też sprawdzić czy wentylator działa prawidłowo oraz czy uszczelka drzwi właściwie przylega i nie jest uszkodzona.

Krzysztof

Dzień dobry,

Posiadam lodówkę Siemens KI38VA50/05. Ostatnio lodówka przechodzi cykle gdzie wewnętrzne ściany są cieplejsze lub chłodniejsze i temperatura ciągle się zmienia. Czy winą może być termostat?

Pozdrawiam

Luiza

Termostat albo działa albo nie, działa raczej zero jedynkowo. Może problem ze sprężarką bądź ubytek czynnika

Irena

Witam. Mam lodówkę zamrażarkę non frost .
Problem w tym że obecnie mam dwie zamrażarki ponieważ lodówka nie chłodzi tylko mrozi. Typ Whirlpool S20C RWW10 -A/G
Szukam wszędzie termostatu ale niestety nie umiem go znaleźć, wszystko już odkręcam.
A może to inna usterka? Proszę o pomoc 🙏

Magda B.

W tym urządzeniu nie wystepóje klasyczny termostat, tylko czujnik temperatury tj. 732-AW-2961 i faktycznie to on może być powodem mrożenia w lodówce. Jego końcówka powinna być widoczna po zdjęciu osłony czujnika tj. 734-KY-1364
Przyczyn takiej usterki może być jednak więcej np. uszkodzona grzałka odszraniania lub sam parownik. Proszę sprawdzić czy w zamrażarce nie zbiera się lód – w urządzeniu w funkcją no frost nie powinno go być.
Warto też zapoznać się z poniższym artykułem.
https://north.pl/baza-porad/dlaczego-lodowka-mrozi-jedzenie/

Luiza

W tym modelu występuje czujnik nie termostat. Przed wymianą jakiejkolwiek części zalecamy rozmrożenie i wyczyszczenie urządzenia.

Jan

Czy, gdy termostat na pinach 4-6 pokaże 0 ohm, na położeniu „0”czyli wyłączonym tez 0ohm , to jest sprawny.??

Lodowka elektrolux nie chłodzi, a zamrażalnik tak. Agregat działa.
Szukam przyczyny. Prosze o inne wskazówki.

Magda B.

Proszę o podanie danych modelu urządzenia.

Agnieszka

Dzień dobry. Lodówki- zamrażarka Amica pod zabudowę Kod 34714
Typ ACZ3602ZP
Lodówka nie wyłącza się ,szron na ściance z tyłu u góry.Chłodzi dobrze
Czy to może być termostat?

Magda B.

Tak, to może być wina niesprawnego termostatu, ale warto sprawdzić też czy uszczelka nie jest uszkodzona i czy dobrze przylega.
Można też rozmrozić urządzenie, ponieważ oblodzenie termostatu również może wpływać na jego nieprawidłową pracę.

Justyna

Witam,mam problem z lodowka samsung rb31ferndww . Ustawiam temperaturę zamrażalnika na -17 , a w środku temperatura waha się od -1 do -8 . W czym może tkwić problem ?

Magda B.

Przyczyn może być kilka. Uszkodzony czujnik temperatury, ubytek czynnika chłodzącego, nieszczelność drzwi a nawet wadliwy moduł sterujący.

Justyna

A można prosić o wskazanie czujnika temperatury pasującego do danej lodówki. S/N99174EBG600254A

Magda B.

Proszę o podanie pełnego oznaczenia wersji modelu. Znajdzie go Pani na tabliczce znamionowej, która powinna się znajdować na zewnętrznej obudowie lodówki. rb31ferndww / po ukośniku powinno być jeszcze oznaczenie np. EF 01

Justyna

Jest samo /EF

Magda B.

735-DC-2890

Monika Flis

Czy jest sens naprawy 8 loduwki termostat jest spuchnięty coś w niej walnęło dwa dni temu czy opłaca się naprawiać czy kupić nowa

Magda B.

Proszę o podanie danych z tabliczki znamionowej urządzenia oraz opisanie objawów usterki. Trudno cokolwiek powiedzieć nie wiedząc z jakim pacjentem mamy do czynienia 🙂

Radek

Dzień dobry, w starej lodówce Amica mam prawdopodobnie uszkodzony termostat A13 0377 E377, ale nigdzie nie mogę takiego znaleźć. Czy istnieje jakiś zamiennik?

Magda B.

Proszę o podanie danych z tabliczki znamionowej urządzenia. Kod produktu i numer seryjny.

WOJCIECH

i jak z tematem bo mam ten sam problem

Radek

Typ Amica AM 200, Numer seryjny: 03133350017698

Magda B.

Według podanych danych, termostat o numerze 714-TH-0030 powinien być prawidłowy.

WOJCIECH

Whirlpool AFG 073G ser.nr 309742000812

Magda B.

Proszę o numer z tabliczki znamionowej zaczynający się od 85…

Janek

Witam podpowie Pani gdzie jest termostat w lodówce BEKO 162420?

Magda B.

Proszę o podanie danych z tabliczki znamionowej urządzenia.

Janek

Lodówka często mi się załącza i pracuje prawie 1 godzinę a potem wyłącza na jakieś 25 minut i tak w koło. na lodówce mam nastawioną tem. 5 stopni a na zamrażarce -18

Magda B.

Przyczyn może być kilka. Proszę zapoznać się z poniższym artykułem.
Warto najpierw wyczyścić skraplacz i sprawdzić szczelność drzwi, a także termostat.
https://north.pl/baza-porad/lodowka-nie-trzyma-temperatury/

Agata

Witam. Mam chłodziarko-zamrażarkę Gorenje no frost NRK41841CS4. Po roku użytkowania przestała zupełnie działać. Jakby nie miała żadnego zasilania. Co może być przyczyną takiej awarii ?

Magda B.

Przyczyn takiej usterki może być całkiem sporo. W pierwszej kolejności warto sprawdzić sam kabel zasilający, czy nie jest uszkodzony oraz starter sprężarki. Możliwe też, że uszkodzony został moduł.
Proszę też zapoznać się z poniższym artykułem. Jeśli użytkuje Pan tą lodówkę tylko rok to warto skorzystać z gwarancji producenta.
https://north.pl/baza-porad/lodowka-nie-wlacza-sie/

Patrycja

Chłodziarko-zamrażarka Beco, w chłodziarce temp 12st, w zamrażarce-3st, ustawienie na 3st i -18st, co może być przyczyną tak wysokich temperatur?

Magda B.

Prawdopodobnie uszkodzony termostat.

Dariusz

Witam. Moja lodówka polar cb 261W nie chodzi, a zamrażarka mrozi. Non stop używa prądu. Wziąłem termostat, multimetrem zmierzyłem i działa dobrze, (zwarcie 4 i 6). Co to jest przyczyną? Dziękuję za ewentualną odpowiedź.
Pozdrawiam!

Magda B.

Przyczyn takiego problemu może być kilka.
Proszę zapoznać się z poniższym artykułem
https://north.pl/baza-porad/lodowka-nie-chlodzi/

Marek

Witam, moja chłodziarka ma dużą histerezę temperatury. Temperatura rośnie do ok.12-12C, potem załącza się agregat i schładza lodówkę do 2C, wyłącza się agregat i tak w kółko. Problem w tym że potrzebuję mieć temperaturę powietrza w granicach 2-8C. Można wymienić termostat na uniwersalny? może jakiś sterownik?

Luiza

Czy nie może Pan pokrętłem zmienić zakresu pracy? W instrukcji są podane wartości w jakich powinno oscylować w zależności od ustawienia pokrętła. Termostaty dobieramy do modelu, jeżeli termostat działał w ten sposób od początku nie jesteśmy wstanie dobrać niczego co poprawi tą sytuację. Chyba, że to świeży problem

Maciek

Witam Lodówka Polar CZ280 2 agregaty, potrzebuje termostat od zamrażarki z kapilarą około 150 cm. Co proponujecie?

Luiza

Niestety nie posiadamy już oryginalnej części, jedynie co mogę zaproponować to ten zamiennik 628-XA-0372

Marek

Mam lodówko-zamrażarkę pod zabudowę BEKO serii BCH 130000. Po odmrożeniu nie działa ani lodówka, ani zamrażarka. Słychać jak chce się włączyć i po 2 sekundach jest piknięcie z modułu sterującego i się wyłącza.

Luiza

Nie wychodzi żaden błąd? Dzieje się tylko to co Pan napisał?

Mariusz

Mam nowy termostat na 2 przewody a w lodówce jest brązowy podwójny przewod i różowy gdzie je polaczyc w termostacie o oznaczeniu C(4) i L(3)

Tomek

Witam.
Mam problem z lodówką AMICA MODEL: FK2415.3U PRODUCT CODE: 1171305. Zamrażarka działa poprawnie i mrozi natomiast w części „lodówkowej” temperatura jest około 14-15′ C.
Czy to może być wina termostatu ?
Dziękuję za ewentualną odpowiedź.
Pozdrawiam.

Tomek

Bardzo Dziękuję za odpowiedź. Życzę miłego dnia. Pozdrawiam.

Piotr

A czy działanie zamrażarki też może być powiązane z termostatem ponieważ moja lodówka Indesit po wyciągnięciu czujki z termostatu załącza się a potem wyłącza i lodówka i zamrażarka nie załącza się

Bartek

Od jakiegoś czasu zauważyłem, że lodówka chodzi non stop. Pacjent Amica BK.3165.4AA Gdy przekręciłem ręcznie z 5 np na 2 wtedy się wyłączała, teraz mimo zmiany na 2 lodówka chodzi cały czas czy to może być termostat?

Krzysztof

Lodówka Siemens ki34np60 mrozi zamiast chłodzić. zlokalizowałem czujnik lecz nie wiem jak się do niego dobrać. Lodówka do zabudowy, z obu boków jest pokryta blachą. jak to zdemontować i czy trzeba?

Dariusz

Mała Lodówka. Termostat źle pracuję. Lodówka ma 8 C zamrażarką – 14 C czy jest dobrze czy nie?

Eryk

Witam nie chłodzi jaka przyczyna może być

Damian

Zakupiłem już 2 termostaty sprawdzając miernikiem pin 4 i 6 odzywa się buzzer ale kiedy ustawie w pozycji 0 budżet dalej daje sygnał czy to oznacza że termostaty są wadliwe ?

Rich Huber

Termostat do Whirlpool ARC 5511 (3773), Service 850155101026 oraz 360510208020, 0.77kWh/24h, 220-240V-50Hz 100W N-ST 2.5kg/24h TYPE CB 261W, 5100208020, R600a 0.039kg. Potrzebny jest też wyłącznik światła, bo działa tylko na „popych” przy otwartych drzwiach. KAPILARA ma wejście na max 70cm w rurce plastikowej na górze po prawej stronie. Sprawa pilna. Obecnie chodzi na zamienniku RANCO K59L2139 z kapilarą 153cm, taki mi doradzono w North (naddatek został zawinięty), ale i tak szroni na dolnej półce nad i za szufladą po prawej stronie, tam gdzie kończy się kapilara. Czy kapilara powinna być włożona do samego końca tzn. do oporu ? Nam 72… Czytaj więcej »

Magda

Whirlpool ARC 5511, Kapilara 1530mm, Termostat Ranco K59 L2139. Kapilara wchodzi zaledwie 70 cm i jest opór nawet po 24 i 48 godz. całkowicie rozmrożona. Poprzedni termostat 4 lata temu K59 L0211 kapilara 120cm, Pierwszy termostat Atea A13 kapilara 165cm był 12 lat bez problemów. Co zrobić jak kapilara nie chce wejść do końca, co ją blokuje ? Gospodyni domowa Magda.

Andre

„Sprężarka włącza się tylko na kilka sekund Objawem, który bardzo wyraźnie wskazuje na uszkodzenie termostatu jest wyłączenie się sprężarki tuż po uruchomieniu.” Akurat to ma sie nijak (prawie) do faktow. Wlaczanie agregatu na kilka sekund i jego wylaczanie swiadczy w pierwszej kolejnosci o uszkodzeniu samego agregatu, a NIE termostatu. Moze tak byc,ale rzadko, np. w przypadku zlych jego stykow, a wiec nadmiernego poboru pradu i wylaczenia agregatu przez zabezpieczenie termiczne. W takim przypadku nalezy odlaczyc termostat, zewrzec styki do ktorych byl podlaczony. Jesli agregat pracuje poprawnie, uszkodzony jest termostat. Natomiast jesli nadal zalacza sie na kilka sekund i wylacza, to… Czytaj więcej »

tomasz

Witam, cenna rada tylko ja nie wiem ktore styki zewrzec by sprawdzic czy agregat pojdzie bez termostatu. Sa do wyboru oznaczone 3, 6, 4. Dzieki za podpowiedz.

Paw

4 i 6

Sławek

To jakie styki połączyć ?

Sasin

Od wczoraj diagnozuje lodówkę, która mi się zepsuła. Prosty typ, od kostki zasilającej do termostatu w pokrętle idą 3 kable. Jeżeli się im przyjrzymy, to jeden z nich idzie do żarówki w lodówce, więc należy zewrzeć dwa pozostałe.

107
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x