Woda wylewa się ze zmywarki

pawel | 8 listopada 2022

Zmywarka to urządzenie, z którego korzystamy niemal codziennie. Urządzenie wprowadza znaczne udogodnienia do gospodarstwa domowego, tym samym oszczędzając nasz czas. Oznacza to więc, że awaria zmywarki może być bardzo problematyczna. Istnieje wiele potencjalnych usterek, które mogłyby przydarzyć się urządzeniu. Jednak co w sytuacji, kiedy woda wylewa się ze zmywarki?

Dlaczego woda wylewa sie ze zmywarki?

Zużyta lub uszkodzona uszczelka

Jest to zdecydowanie mniej czarny scenariusz, niż zepsuta pompa wody, głównie dlatego, że za nową uszczelkę zapłacimy mniej, niż za pompę. Warto dokładnie sprawdzić, czy to ten element nie sprawia problemów. Uszczelka może w końcu zacząć się odklejać lub kruszyć, a w końcu ulec zużyciu. To poskutkuje słabą szczelnością urządzenia i możliwymi wyciekami wody.

W zmywarkach są dwie uszczelki: dookoła drzwi i dolna. Zarówno jedna, jak i druga może przeciekać. Z biegiem czasu uszczelki tracą swoje właściwości. Stają się twarde, suche i pękają. Dodatkowo zbiera się w ich zakamarkach brud i osady pochodzące z mycia naczyń.

Wygięte zawiasy w zmywarce

Zawiasy w drzwiach zmywarki odpowiadają za docisk drzwi do komory urządzenia. Jeśli ulegną uszkodzeniu, wygięciu lub nadmiernemu obciążeniu to może dojść do sytuacji, że woda będzie wyciekać z urządzenia. Na szczęście jest to element, który można wymienić w każdej zmywarce, niezależenie od modelu i producenta. Skorzystaj z naszych instrukcji na stronie lub jeśli nie czujesz się na siłach wezwij fachowca.

Uszkodzona pompa wody

Uszkodzenie pompy to najgorszy scenariusz – element odpowiada w końcu za obieg wody w zmywarce. Zardzewiała bądź zniszczona, czy też zatkana pompka wody prawie zawsze będzie objawiać się nie trzymaniem płynu we wnętrzu urządzenia. Oględziny tego elementu pozwolą nam ocenić, czy pompka jest nieszczelna oraz czy jej praca przebiega właściwie.

Wadliwa pompa odpływowa

Zadaniem pompy odpływowej jest odprowadzanie brudnej wody ze zbiornika do kanalizacji. W przypadku przecieku załączy się alarm przeciwzalaniowy i uruchomi się pływak. Jeśli dojdzie do sytuacji, że pompa nie pracuje – woda będzie stać w zbiorniku i może przepełnić komorę. W pompie najszybciej ścierają się łopatki i wirnik. Zobacz, w jakim stanie jest pompa w Twojej zmywarce i oceń możliwości naprawy.

Niedrożny wąż odpływowy

Wylewająca się woda może być skutkiem nieodprowadzania jej z urządzenia. Jeśli urządzenie zacznie wyciekać, warto sprawdzić je pod kątem zablokowanego węża. Część mogła także zapętlić się lub wygiąć, co uniemożliwiłoby odprowadzanie wody.

Zobacz więcej naszych artykułów:

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 3.7 / 5. Liczba głosów: 17

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
25 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marcin

Witam
W zmywarce Samsung lekko kapie woda spod zmywarki do tego dziwnie buczy. Co może być przyczyną?

Luiza

Najprawdopodobniej doszło do wycieku, proszę rozebrać boczną obudowę i znaleźć to miejsce. Lepiej nie używać urządzenia jeśli do niego dochodzi może to spowodować większą awarię.

Jolanta

Witam, w mojej zmywarce napływa woda czysta,po zakończeniu mycia.

Magda B.

Uszkodzony może być elektrozawór/aquastop lub przepływomierz/hydrostat.
Warto zapoznać się z poniższym artykułem
https://north.pl/baza-porad/zmywarka-nabiera-wode/

czarek

Witam ,posiadam zmywarke BEKO model DIS 29020, stock no 7660453945 a problem polega na tym że przy zawiasach na dole drzwi wycieka woda .Wyciek pokazuje sie mniej więcej po godzinie mycia a po ok 40min ustepuje ,błędów nie wyswietla po zakończonym cyklu naczynia są umyte czyste w drzwiach wymieniłem 2 uszczelki na nowe a problem wycieku wody pozostał proszę o pomoc .Zmywarke miałem tesz w serwisie agd przed wymianą usczelek żadnej wady nie znależli i wycieku nigdzie nie wykryli ?

Jacek

Witam, w zmywarce beko podczas pobierania wody przelewa się ona odpowietrznikiem w górnej części płaszcza wodnego i po umyciu naczyń jest błąd e01

Daria

Witam. Użytkuję zmywarkę Electrolux i od jakiegoś czasu wylewa wodę do zlewu. Wygląda to tak, że gdy kończy się cykl i zaczyna odprowadzanie wody, wszystko wylewa do zlewu. Mogę prosić o podpowiedź co może być przyczyną takiej sytuacji?

Magda

Udało Ci się rozwiązać problem?

Grzegorz

Dzień dobry. Zmywarka Electrolux …. Od czasu do czasu, gdy zmywarka nie pracuje, przez otwór na lewej ściance (czerwone kółko) zaczyna wlewać się do zmywarki woda. Ktoś ma pomysł co to może być? Już dwa razy zalało mi kuchnię. Boję się że kiedyś gdy nie będzie mnie na miejscu będę mieć w domu po kolana wody.

Katarzyna

elektrozawór aquastop prawdopodobnie przepuszcza wodę.

Wiesław

Zmywarka MODELESTOR przelewa wodę poprzez odpowietrzenie płaszcza wodnego W innych modelach woda wlewa się do zmywarki (płaszcz wodny ma połączenie przelewowe ze zmywarką). W moim przypadku otwór przelewowy jest zablokowany korkiem. Korek ma klapkę która zawsze była zamknięta. Jaka przyczyna usterki?
W jaki sposób woda przepływa ze zmiękczacza do zmywarki.W załączniku zdjęcie korka na lewej ścianie bocznej.

Korek.jpg
Slawoj

Posiadam zmywarkę elektrolux Esl46010. W czasie mycia naczyń z rynienki wychlapuje się woda na obudowę drzwi i wycieka na posadzkę. Wymieniłem uszczelkę dolną i trójstronną. Wyciek nadal istnieje. Proszę o podpowiedź co może być przyczyną takiej usterki.

Katarzyna

proszę sprawdzić stan ramienia spryskującego dolnego. Czasami zdarzają się sytuacje, że woda pryska bezpośrednio na drzwi i zalewa je.

Robert

W mojej rozszczelniło się dolne ramię , wymieniłem i udało się. Zmywarka jest sprawna i juz nie cieknie 🙂👌

Katarzyna

Super 😉

Robert

Witam. Podpinam się do problemu??? Czy udało się komuś zapanować nad wyciekiem – wypluwaniem z rynienki?

Piotr

Witam, proszę o pomoc, po wymianie pompy myjącej w zmywarce hotpoint ariston, woda dostaje się do środka zmywarki po zakończeniu mycia, zmywarka jest wyłączona a woda wcieka przez otwór w środku zmywarki na lewej ściance, co może być tego przyczyną?

Katarzyna

elektrozawór może przepuszczać.

Daniel

Dzięki Waszemu filmikowi:-) wymieniłem pękniętą dolną uszczelkę drzwi (SE24E236EU/21). Niestety po miesiącu znowu wylała się woda. Gdy zdjąłem przednią pokrywę i włączyłem zmywarkę zauważyłem, że w korytku przedniej uszczelki u dołu drzwi pojawia się woda i czasem przelewa się przez to korytko. Co może być przyczyną ?

Marcin

Można prosić o odpowiedz bo mam podobny problem ze zmywarką AEG. uszczelki nowe, dobrze założone. Woda intensywnie wpływa do korytka i czasami wylewa się.

Patryk

Witam. W moim przypadku śmigła były pęknięte na łączeniu i wystarczyło po spawać 🙂

Szymon

Witam, mam pytanie odnośnie zmywarki Beko DIN28431. Zmywarka zamontowana jest 3 miesiąc i najczęściej używany jest program 58 minutowy. Problem jest taki, że podczas końcowej fazy zaczyna wyciekać woda. Nie są to duże ilości wody, ale jednak coś jest nie tak. Z tego co zauważyłem woda wycieka z pod metalowej blaszki która znajduje się na dolnym cokole. Czy mają państwo pomysł co może być tego przyczyną? Dodam jeszcze że niekiedy wody jest więcej a niekiedy mniej, niekiedy nie ma nawet wcale.

Aleksandra

Prawdopodobnie uszczelka drzwi.

Anna

Zmywarka Amica. Pobiera wodę,zaczyna prac i po chwili wycieka na podłogę wszystka woda. Z filtra wyjęłam kawałek miedzianej rurki,( około pół cm średnicy)czy to może być przyczyną że urwał się jakiś wężyk przepływowy?

Patrycja Blaszczyk

Witam, zapewne tak. Teraz trzeba wyciągnąć zmywarkę, ściągnąć obudowę i sprawdzić, z którego elementu dokładnie cieknie woda. Wówczas będzie wiadomo, co wymienić.
Pozdrawiam.

25
0
Would love your thoughts, please comment.x