Pralka sama pobiera wodę

pawel | 4 października 2022

Pralka to urządzenie, które pozwala na uporanie się z zabrudzoną odzieżą w niemal każdym domostwie. Jej uszkodzenie może być więc kłopotliwe – zwłaszcza, jeśli nie wiemy, co jest powodem. W wielu przypadkach zdarza się, że urządzenie samo pobiera wodę. Jakie części mogły przyczynić się do takiej usterki?

Uszkodzony elektrozawór

Intensywna eksploatacja pralki może z czasem doprowadzić do uszkodzenia elektrozaworu. Efektem jest to, że przestaje ona spełniać swoją funkcję, czyli właściwy pobór wody. Najczęściej przyczyną awarii tego elementu jest zbierający się kamień i zanieczyszczenia z wody. Jeśli Twoja pralka ciągle pobiera wodę, w pierwszej kolejności należy przyjrzeć się elektrozaworowi. Jego wymiana na nowy powinna rozwiązać problem.

Zanieczyszczony układ hydrostatu

Problemy z pralką najczęściej okazują się błahostkami, które każdy z nas może rozwiązać samodzielnie. Przykładem tego może być zanieczyszczony układ hydrostatu. Brud gromadzący się w systemie powoduje błędny sygnał, który w efekcie prowadzi do ciągłego pobierania wody przez pralkę. Rozwiązaniem tego problemu będzie dokładne wyczyszczenie układu.

Błąd modułu sterującego

Jednym z najgorszych scenariuszy będzie problem z modułem sterującym. Jego uszkodzenie może powodować wysyłanie błędnych poleceń, które w całości zaburzą działanie urządzenia. Pralka może zacząć wykonywać polecenia, które nie zostały ustawione – np. ciągle pobierać wodę. W przypadku uszkodzenia modułu sterującego zalecamy kontakt z serwisem, który fachowo oceni przyczynę problemu.

Uszkodzony czujnik pływaka

Czujnik pływaka jest najczęściej połączony z załączaniem się pompy. W przypadku jego uszkodzenia, urządzenie może otrzymywać błędne sygnały. To poskutkuje zarówno pobieraniem, jak i wypompowywaniem wody – często jednoczesnym. Sprawdzając stan części, zwróć uwagę na mikro-włącznik. W przypadku awarii pływaka, wymienienie elementu na nowy powinno przywrócić działanie pralki do dawnej sprawności.

Zbyt niskie ciśnienie wody

Jeśli ciśnienie wody w pralce nie jest wystarczające, urządzenie może się przepełnić. Elektrozawór nie zostanie zamknięty i nie odetnie dopływu wody. Taki objaw może oznaczać zarówno problem z samym zaworem, jak i ze zbyt niskim ciśnieniem. Mimo, że urządzenie napełnia się wolniej, niż przy prawidłowym, finalnie wody leje się więcej – elektrozawór potrzebuje określonego ciśnienia, aby odciąć dopływ.

Zobacz inne nasze artykuły:

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.1 / 5. Liczba głosów: 30

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Przemysław

Dziś dostałem nówkę LG. To samo. pralka po podłączeniu do wody i otwarciu zaworu natychmiast pobiera wodę. Nawet nie włączyłem je do sieci

Luiza

Jeśli to nowe urządzenie proszę zgłosić się do serwisu.

Karolina

A jeśli pralka jest nowa, i po podłączeniu do prądu i włączenia wody bez włączenia jakiegokolwiek programu dalej się leje woda do bęben to w czym tkwi problem? Dziękuję i proszę o szybką odpowiedź 🙂

Karolina

W jaki sposób rozwialiście problem? Dziś przyszła do mnie nowa pralka i taki sam problem jest.

Jacek

Właśnie podłączyłem nową pralkę Bosch seria 4 i występuje problem jak w opisie. Ciągle nabiera wodę i „buczy”. Nawet nie podłączona do prądu. Jest to odgłos jaki wywiera ciśnie wody. W jaki sposób rozwiązała Pani problem swojej pralki? Proszę o podpowiedź.

Magda B.

Najprawdopodobniej uszkodzony elektrozawór. W przypadku nowych pralek proszę skorzystać z gwarancji sprzętu.

6
0
Would love your thoughts, please comment.x