Odkurzacz pionowy czy tradycyjny? Co wybrać?

marta | 13 września 2022

Obecnie na rynku można znaleźć wiele typów odkurzaczy. Choć każdy z nich ma zarówno wady, jak i zalety, zawsze trzeba rozważyć tę jedną, najważniejszą kwestię – który typ będzie najlepiej dopasowany do Twojego domu oraz Twoich potrzeb? Jeśli zastanawiasz się, czy lepszy będzie dla Ciebie odkurzacz pionowy czy tradycyjny, czytaj dalej, a rozwiejemy Twoje wątpliwości.

Odkurzacz pionowy czy tradycyjny? Różnice

Choć obydwa urządzenia mają wykonać to samo zadanie, sposoby w jakie to robią nieco się od siebie różnią. W doborze odpowiedniego sprzętu ważne jest rozważenie takich kwestii, jak np. wielkość lub typ powierzchni czy to, w jaki sposób wolisz prowadzić urządzenie, a nawet łatwość przechowywania.

Odkurzacz pionowy, ze względu na lekkość prowadzenia i ruchu, będzie idealny dla większych domów. Urządzenie pchasz przed sobą, co oznacza, że nie musisz się schylać – jest to ważne, jeśli musisz sprzątać bardzo duże powierzchnie.

Odkurzacz tradycyjny w trakcie sprzątania, w przeciwieństwie do pionowego, porusza się za Tobą. Dzięki kołom jest jednak łatwy w kontrolowaniu, co ułatwia też elastyczny wąż. Ze względu na jego większy rozmiar oraz wagę sprawdzi się lepiej w mniejszych domach.

Zalety i wady pionowych odkurzaczy

Średnio, odkurzacze pionowe są tańsze niż te tradycyjne. Oprócz tego, ze względu na ich budowę, lepiej poradzą sobie z czyszczeniem grubych, puszystych wykładzin i dywanów. Dzięki lekkości oraz mobilności, łatwiej będzie w stanie przejść z podłogi na dywan lub na schody – urządzenie możesz kontrolować stopą lub podnieść. Są wyższe, a więc nie będzie potrzeby schylania się podczas sprzątania podłóg. Często obejmują także szerszy obszar „na pociągnięcie”. Nie ma także części i akcesoriów, które musisz przyczepiać i odczepiać po i przed każdym użyciem.

Jak każde urządzenie, odkurzacze pionowe mają także swoje wady. Ta pierwsza może być problematyczna jeśli posiadasz w domu małe dzieci lub zwierzęta. Ze względu na to, że odkurzacze pionowe rzadko kiedy mają dobrą izolację dźwiękową, często są głośniejsze. Są również nieco mniej skuteczne podczas czyszczenia narożników czy innych ciężko dostępnych miejsc, nawet jeśli niektóre modele są teraz wyposażone w oddzielne akcesoria specjalne do tych celów.

Zalety i wady tradycyjnych odkurzaczy

Jedną z ważniejszych zalet odkurzaczy tradycyjnych jest ich moc. Mają lepsze ssanie i przepływ, co oznacza łatwiejsze oraz często szybsze czyszczenie, szczególnie w przypadku „gołych” podłóg. Ze względu na elastyczny wąż i kółka, mają dobrą manewrowość.

Są także praktyczne w sprzątaniu trudno dostępnych miejsc. Ich budowa pozwala poruszać samą końcówką, bez konieczności przesuwania całego urządzenia, zanim będziesz musiał przenieść się na nowy obszar. Zazwyczaj są mniej głośne od tych pionowych i mogą być wyposażone w różnorodne akcesoria, które ułatwią Ci czyszczenie różnych typów powierzchni.

odkurzacz tradycyjny

A co z wadami? Przed włączeniem odkurzacza tradycyjnego konieczny jest montaż poszczególnych części. Nie jest więc to typ odkurzacza, przygotowany do szybkiego użytku, kiedy jesteś w pośpiechu. Ze względu na większy rozmiar, takie urządzenie będzie też trudniejsze do przechowywania, chyba, że będziesz je demontował po każdym użyciu. Podczas poruszania się, urządzenie może też zahaczać o meble czy o ściany.

Może zdarzyć się, że kabel utknie w kółkach. Głównym problemem jest jednak konieczność schylania się podczas korzystania z tradycyjnego odkurzacza. Może to stanowić problem, jeśli masz bóle pleców, a jeśli ich nie masz – możliwe, że zaczniesz.

Koszty

Zanim zdecydujesz się na odkurzacz pionowy czy tradycyjny, pozostaje jeszcze jednak ważna kwestia – koszty. Można pomyśleć, że ponieważ odkurzacze pionowe mają niższą cenę, nie obciążą Twojej kieszeni. Są one jednak mniej trwałe i solidnie zbudowane, niż te tradycyjne, a więc istnieje ryzyko, że po paru latach użytkowania będziesz musiał zacząć szukać nowego odkurzacza. Ich ceny wahają się już od około 200 zł do około 1500 zł w przypadku lepszych modeli.

W przypadku odkurzaczy tradycyjnych, jednorazowo zapłacisz więcej, jednak dzięki ich trwałości, posłużą Ci przez bardzo długie lata. Jedyne dodatkowe koszty, to ewentualne akcesoria lub części wymienne w przypadku ich zużycia. Ich ceny zaczynają się od około 200/300 zł (w przypadku takich modeli, mogą one psuć się wcześniej), natomiast średni koszt wynosi około 400/500 zł, do aż 2 tysięcy.

Zobacz więcej artykułów:

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x