Jak wymienić worek w odkurzaczu?

katarzyna | 8 lutego 2022

Większość z nas posiada w domu klasyczny odkurzacz workowy. Wymiana worka może czasem sprawić problem. My spieszymy z pomocą, jak to zrobić prawidłowo, aby uniknąć zabrudzenia odkurzacza i co najważniejsze założyć dobrą stroną.

Wymiana worka w odkurzaczu zależy od jego uchwytu. Co to znaczy? Każdy worek posiada otwór, gdzie przedostają się nieczystości w trakcie odkurzania oraz ramkę.

Worek do odkurzacza Tefal – na ramce zaznaczony jest kierunek montażu worka. Strzałką do dołu wkładamy w ramkę odkurzacza.

wymiana worka w odkurzaczu Electrolux

Worek do odkurzacza Electrolux z serii Anti-Odour. Co niektórych może zmylić kasetka, ale tutaj również widnieje strzałka z kierunkiem montażu worka w odkurzaczu. Wystarczy odchylić ramkę i włożyć do uchwytu w odkurzaczu.

Jak wymienić worek w odkurzaczu Karcher

Papierowy worek do odkurzacza Karcher. Tutaj akurat nie ma strzałki i uchwyt worka w dodatku jest wykonany z tektury, ale właściwa strona jest ta widoczna na zdjęciu. Czyli wystarczy wsunąć tekturowe obrzeże do uchwytu w odkurzaczu i gotowe. Otwór wlotu do worka musi się pokrywać z wlotem w odkurzaczu.

worek do odkurzacza Rowenta

Worek do odkurzacza Rowenta z papierowym uchwytem. Mimo, że worek jest wykonany z mikrowłókna to jego mocowanie już nie. Producent oznaczył kierunek montażu, co znacznie ułatwia sprawę wymiany worka. 

jak wymienić worek w odkurzaczu Zelmer

Uniwersalne worki Worwo mają tą zaletę, że pasują do wielu modeli odkurzaczy. Ten akurat przeznaczony jest do Zelmera. Dwie strzałki na worku mogą być mylące, ale pokazują kierunek wkładania i wyjmowania worka. Aby wymienić worek w odkurzaczu trzeba wysunąć stary i zaślepić otwór, aby resztki kurzu i pyłu nie przedostały się na zewnątrz. Następnie nowy worek włożyć węższą stroną uchwytu ku dołowi. 

Rodzaje worków do odkurzacza

Rozróżniamy kilka rodzajów worków. Najpopularniejsze to te wykonane z mikrowłókna, elastyczne i w trakcie użytkowania zwiększające swoją objętość kilkukrotnie w porównianiu z papierowymi. Do niektórych odkurzaczy np, Karcher większość worków jest papierowa. Trochę bardziej pylą i kurzą się oraz trzeba uważać na rozerwanie. Praktycznie każdy worek jest jednorazowy, co jest bardzo higieniczne. Niewiele osób decyduje się na worki wielokrotnego użytku, ponieważ ich konserwacja jest bardziej wymagająca.

Zużyty worek, wypełniony zanieczyszczeniami wkładamy do kosza na odpady zmieszane.

Kiedy wymienić worek?

Chcesz wiedzieć kiedy wymienić worek w odkurzaczu? No właśnie. Na pewno nie odliczamy dni w kalendarzu, bo wszystko zależy od częstotliwości odkurzania. Warto sprawdzać co kilka tygodni stopień zapełnienia worka. Optymalnie to 3/4 objętości. Dlaczego? Worek nie może być przepełniony, bo odkurzacz przestanie wciągać zabrudzenia i straci siłę ssania. Niektóre modele odkurzaczy posiadają wbudowany wskaźnik zapełnienia worka, co jest dużym ułatwieniem dla zapominalskich.

Zobacz nasze inne artykuły:

Odwiedź nasz sklep – części do odkurzaczy

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 3 / 5. Liczba głosów: 4

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x