Jaki piekarnik do zabudowy?

katarzyna | 12 lutego 2019

Zakup piekarnika do zabudowy kuchennej spędza sen z powiek przyszłym lokatorom nowego mieszkania. To wbrew pozorom nie taka prosta sprawa, ponieważ wiele osób decyduje się teraz na zabudowę w słupku, a przecież wszystko musi do siebie pasować, łącznie z wystrojem kuchni. Na co zwrócić uwagę podczas wycieczek do sklepów z AGD i przed czym uchronić się, aby nie przepłacać? Podpowiadamy, jaki piekarnik do zabudowy jest godny uwagi.


Na wstępie zaznaczam, że nie jest to artykuł sponsorowany. Przedstawione w tekście modele i marki piekarników są wyborem autora.

Na samym początku warto zadać sobie kilka pytań:

1. Jak często będziemy korzystać z piekarnika?

2. Jakie potrzebujemy funkcje? na czym nam najbardziej zależy

3. Czy chcemy, aby piekarnik był 2w1 z funkcją mikrofali?

4. Jaka pojemność nas interesuje?

Jaki  piekarnik do zabudowy

Wybór piekarnika powinien opierać się na naszych autentycznych potrzebach, a nie oferty sklepu. Jeżeli chętnie korzystamy z rożna to szukajmy takiego, który wyposażony jest w obracany rożen i przy okazji termoobieg. Dla tych co lubią piec więcej niż jedną potrawę na raz i nie chcą, aby zapachy się mieszały zalecam wybór piekarnika typu dual cook, czyli dwustrefowego. Komory pieczenia działają niezależnie od siebie, temperaturę ustawia się również oddzielnie. Kolejnym przykładem może być sposób czyszczenia. Niektóre modele piekarnika do zabudowy wykorzystują czyszczenie katalityczne bądź pyrolizy, czyli spalania zanieczyszczeń w wysokiej temperaturze około 500 stopni.


Oczywiście częstotliwość korzystania z piekarnika ma tutaj ogromne znaczenie, ponieważ jeżeli okazjonalnie pieczemy potrawy to inwestycja w najnowszą technologię usuwania zanieczyszczeń, czy sterowania będzie niewspółmiernie wysoka. Podstawowe funkcje grzania, podpiekania i termoobiegu w zupełności wystarczą do codziennego użytkowania.


Ergonomia w kuchni jest bardzo ważna, ponieważ codziennie spędzamy w niej wiele godzin. Dlatego wysokość piekarnika w słupku zabudowy ma ogromne znaczenie. Większość fachowców poleca montaż urządzenia 50 cm od podłogi, a wyżej mikrofalówka (95 cm od podłogi). Świetnie sprawdzą się również prowadnice teleskopowe, dzięki którym łatwo wysuniesz blachę do pieczenia.

Wskazówka

Montaż urządzeń w zabudowie wiąże się również z koniecznością zastosowania kratek wentylacyjnych. Pamiętajmy, że piekarnik wydziela ciepło podczas nagrzewania się i pracy, musi je gdzieś odprowadzać. Bliskie sąsiedztwo z lodówką również jest niewskazane.

Piekarnik do zabudowy 2w1

Klasyczne piekarniki pod zabudowę są na 60 cm szerokie. Tak też jest w przypadku urządzenia 2w1, czyli z funkcją mikrofali. Różnica polega na tym, że są dużo niższe zaledwie 45 cm. Automatycznie mniejsza pojemność ok. 45 litrów, gdzie standardowy piekarnik posiada około 70 litrów. Nadają się do szybkiego podgrzania obiadu, bez konieczności czekania aż się nagrzeje piekarnik. Dla tych, co wiedzą, że mają mało miejsca w kuchni takie rozwiązanie może być optymalne, ponieważ mało miejsca zajmują i starczy powierzchni na inne sprzęty.

Większość modeli piekarników do zabudowy posiada sterowanie dotykowe. Wyświetlacz jest całkowicie krystaliczny i niestety zostawia na sobie ślady palców. Takie urządzenia częściej wymagają czyszczenia z zewnątrz, szczególnie widoczne w okolicy drzwiczek i to nie byle jakim płynem. Warto czyścić piekarnik środkiem na bazie alkoholu i całość przetrzeć miękką bawełnianą ściereczką. Żadnych agresywnych mleczek, które w składzie zawierają substancje ścierne, bo trwale można zarysować powierzchnię.

Budżet piekarnika do zabudowy

Ile jesteśmy w stanie przeznaczyć na piekarnik, aby nie ucierpiał nasz budżet domowy? Kompromis między ceną sprzętu, a naszymi oczekiwaniami najlepiej jakby spotkał się w połowie. Średnio za piekarnik do zabudowy trzeba liczyć więcej niż wolno stojący. Optymalny budżet to 2 tys. złotych. W tym zakresie cenowym znajdziemy piekarniki takie, jak:

  • Amica EBI8862,
  • Beko BIM 24300 BS,
  • Whirlpool AKZM 8480 NB,
  • Bosch HBN231E0,
  • Electrolux EOB 33100 X.

W zestawieniu podałam różne marki, z tego względu, że nie ma uniwersalnej, która jest lepsza, czy gorsza. Tak naprawdę nasza rodzima marka Amica, cieszy się największą popularniejszą, ponieważ jest prosta w obsłudze i łatwo dostać części zamienne, jeżeli dopadnie nas usterka. Swego czasu klienci narzekali na pękające szyby w piekarnikach, ale to niekoniecznie wada fabryczna tych urządzeń. Naprężenie na szkle są nieuniknione, gdy piekarnik stoi krzywo lub drzwiczki nie są dokładnie spasowane z frontem piekarnika. Podczas czyszczenia szyb tak się może zdarzyć. Nie mniej piekarnik do zabudowy ma służyć jak najdłużej.

Zobacz inne nasze artykuły:

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.1 / 5. Liczba głosów: 7

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będę wdzięczny za komentarze.x