Termopara i jej działanie w kuchence

katarzyna | 22 lutego 2021

Znajdziesz ją w każdej kuchence gazowej, gazowo – elektrycznej i w piekarniku gazowym. Przeczytaj, jak działa i funkcjonuje może przy następnej awarii będziesz wiedzieć, co robić. Termopara to bardzo ważny element sterujący palnikiem. Jak? Wyjaśniamy.

Skąd w ogóle nazwa termopara?

Termo – od ciepła, temperatury; para – dwa odmienne przewodniki.

Kiedy termoparę podgrzewa płomień to wytwarza ona napięcie. Z kolei te jest potrzebne do zasilania cewki w zaworze gazowym. Z chwilą odcięcia zasilania termopary gaśnie dopływ gazu w palniku. Jest to swego rodzaju zabezpieczenie przeciwwypływowe gazu. Chroni użytkownika przed niekontrolowanym wypływem gazu.

Wszystkie termopary działają tak samo niezależnie od ilości przewodów.

W każdej kuchence gazowej, płycie gazowej są takie same termopary przy palniku. Mogą różnić się jedynie długością. Palniki położone z tyłu kuchenki mają dłuższą drogę do zaworów gazowych stąd dłuższe połączenie. Co ciekawe można łatwo sprawdzić, czy termopara jest źródłem awarii w kuchence. Wystarczy podmienić ją z innego palnika i podłączyć do tego, co uważamy, że jest problematyczny.

Problem z termoparą wpływa bezpośrednio na działanie palnika gazowego. Objawy takie jak:

  • mały płomień,
  • przygasanie palnika po puszczeniu pokrętła,
  • palnik długo się zapala.

To typowe objawy uszkodzenia termopary.

Charakterystyka termopary

Termopary mogą być jednoprzewodowe, wtedy masą jest po prostu kuchenka oraz dwuprzewodowe, gdzie jeden przewód to masa.

termopara
Termopara dwuprzewodowa
oryginalna termopara
Jednoprzewodowa termopara

Dla tych modeli, co ciężko dobrać termoparę z uwagi na brak tabliczki znamionowej polecamy uniwersalne czujniki temperatury do kuchenek.

termopara uniwersalna do kuchenki
Uniwersalna termopara do kuchenki

Dzięki różnym końcówkom istnieje możliwość dopasowania do zaworu gazowego w kuchence.

Jak działa termopara?

Na początek warto zwrócić uwagę na budowę termopary. Składa się ona z dwóch różnych metali albo ze stopów metali np. miedź i stal. Dzięki takiemu połączeniu wytwarza napięcie pozwalające na sterowanie zaworu gazowego. Termopara wykorzystuje popularne zjawisko Seebecka, czyli wzajemną polaryzację elektrod pochodzących z dwóch różnych metali w termoparze. Warto zwrócić uwagę na dokładność termopary i dużą niezawodność. Izolacja ogromnie wpływa na działanie termopary, ponieważ jej brak może skutkować przebiciem.


Termopara spełnia istotną funkcję jako zabezpieczenie przeciwwypływowe gazu. Działa jak elektromagnes. Po włączeniu palnika termopara nagrzewa się, przekazując informacje do zaworu. Elektromagnes w zaworze odblokowuje zapadkę i kontroluje przepływ gazu do korpusu palnika. Gdy płomień zostanie przypadkowo zgaszony przez wodę lub przeciąg, przerwie ona dopływ gazu. Termopara szybko się wychładza, tym samym przekazuje do zaworu informację i dopływ gazu zostaje zablokowany. Nawet jeśli pokrętło kuchenki pozostanie odkręcone, automatyczne zabezpieczenie zaworów uniemożliwi wyciek gazu – eliminując zagrożenie dla domowników. Dlatego ważne jest, aby termopara działała poprawnie i była na swoim miejscu, zwłaszcza ze względu na bezpieczeństwo.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.4 / 5. Liczba głosów: 98

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x