Palnik gaśnie po puszczeniu pokrętła

katarzyna | 10 maja 2021

Kuchenki gazowe są wciąż popularnym rodzajem urządzeń w polskich domach. Zazwyczaj są tańsze niż płyty indukcyjne, a do podgrzewania używają gazu ziemnego lub propan – butan. Iskra podpala gaz, przez co palnik zapala się. Jednak może zdarzyć się tak, że pomimo przekazania iskry palnik gaśnie po puszczeniu pokrętła. Dlaczego tak się dzieje? Który z elementów kuchenki jest tego przyczyną? Sprawdzamy.

Uszkodzona termopara

Wstępna diagnoza problemu to uszkodzona termopara. Dlaczego? Czasami dochodzi do jej pęknięcia lub przerwy w obwodzie. Termopara pełni funkcję czujnika bezpieczeństwa – działa na zasadzie elektromagnesu – po zapaleniu palnika nagrzewa się i przekazuje informację do zaworu gazowego. Natomiast w zaworze znajduje się elektromagnes, który odblokowuje zapadkę i reguluje dopływ gazu do korpusu palnika. W przypadku, gdy płomień zgasł – termopara szybko się wychładza i przekazuje informację do zaworu o zamknięciu dopływu gazu.

Palnik będzie gasł jeśli termopara w naszej kuchence lub płycie gazowej jest niesprawna. Na szczęście łatwo można to sprawdzić – przekładając termoparę z innego palnika. Co ciekawe, we wszystkich palnikach są takie same i różnią się jedynie długością. 

Zobacz naszą instrukcję, jak wymienić termoparę w kuchence Amica – krótki instruktaż.

Uszkodzony zawór gazu

Jeżeli palnik gaśnie zaraz po puszczeniu pokrętła to może okazać się, że zawór gazu jest uszkodzony, a dokładniej – magnes. Magnes znajduje się w zaworze gazu. W przypadku jego uszkodzenia konieczna jest wymiana całego zaworu. Zawór w kuchence reguluje dopływ gazu do palników. Znajduje się w nim mechanizm zapadkowy, który jest sprzężony z termoparą. Po zapaleniu palnika termopara nagrzewa się, a zapadka w zaworze odblokowuje się i przepływa gaz. Jeżeli z jakichś powodów płomień zaniknie np. silny podmuch powietrza, zalanie itp., to termopara stygnie i dopływ gazu (zapadka w zaworze) się zamyka.

Za każdym pokrętłem znajduje się zawór. Aby się do nich dostać należy najpierw zdemontować płytę. Mocowanie jej może się również w przypadku Beko czy Amica. Dlatego warto prześledzić urządzenie na około i szukać ewentualnych łączeń.

Przytkana dysza w palniku

Wysłużona kuchenka może płatać nam figle. Zapchana dysza nie jest w stanie dać wystarczającego ciśnienia do zapalenia palnika, stąd palnik gaśnie. Do przetkania dyszy służy miedziany drucik. Na przyszłość, aby zapobiec jej zatkaniu, raz na jakiś czas przeczyść dysze, aby zachować je w dobrym stanie. Podczas gotowania zawsze zdarzy się coś wykipieć, wylać, przypalić także elementy palnika warto czyścić regularnie.

palnik gaśnie - zanieczyszczona dysza

Uszkodzony iskrownik i palnik gaśnie

Możliwe, że iskrownik za krótko podawał iskrę na palnik, przez co gaśnie zaraz po puszczeniu pokrętła. Czasami iskra zaczyna „przeskakiwać” między palnikami. W przypadku stwierdzenia uszkodzenia iskrownika, wymień go na nowy.

Można w prosty sposób samodzielnie sprawdzić jego sprawność. Przełożenie działającego iskrownika z innego palnika pozwoli uzyskać nam tę informację. W każdym palniku jest taki sam.

Uszkodzona wiązka zapalaczy

Zadaniem wiązki jest zapalenie palnika. Wiązka to zespół zapalaczy do każdego palnika, dlatego występuje w całości. Nie ma możliwości wymiany pojedycznej, ponieważ producenci nie sprzedają pojedynczych zapalaczy.

Palnik może gasnąć zaraz po puszczeniu palnika, gdy wiązka nie dociska zaworu gazowego i odbija. Ciężko samodzielnie stwierdzić usterkę, jeśli nie mamy doświadczenia w kuchenkach gazowych. Lepiej wezwijmy specjalistę, jeśli obawiamy się o nasze bezpieczeństwo, ponieważ mamy do czynienia z gazem.

W kuchenkach Amica dosyć często obserwujemy luz na pokrętłe między zapalaczem a zaworem gazowym. Czasami pomaga zastosowanie dodatkowej nakładki, co nawet sam producent potwierdza w serwisie. Unikniemy kosztów związanych zakupem i wymianą zaworu.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.4 / 5. Liczba głosów: 50

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
23 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Janusz

Jestem zadowolony z tej wiadomości instrukcji jak pozbyć się usterki bom w ten sposób usuwam bo mam uprawnienia montażu instalacji gazowej i jestem przeciwny takim instrukcjom jak usunąć usterkę taka opisana przez was i taki przeciętny Kowalski zdejmowanie płytę i co nie dokładnie podkręca i odpali i bum już bylem na takiej samowolce bo przeczytał jak usunąć usterkę na internecie. na szczęście poszedł po rozum do głowy i poszukał odpowiednią osobę która wie jak się obchodzić z gazem

Piotr

widzialem juz u siebie oszustow z uprawnieniami od gazu

Dawid

Ja jestem przeciwny takiemu pisaniu jak Pana. Tzn bez interpunkcji. Tego bełkotu sie nie da czytać. Uprawnienia do gazu może Pan ma ale w szkole to musiał Pan albo wagarować albo spać na lekcjach

Krzysztof

Przyczyna 5: ktoś ukradł kuchenkę 🙂

Piotr

albo nazywala sie na A

Ela

Bardzo pomocna instrukcja. Firma North jest świetna. Kiedyś pomogła mi uratować malakser starszej produkcji, do którego nigdzie nie było części 🙂

Piotr

North to bardzo przyzwoita firma. Standard zachodnioeuropejski – wyprobowalem wielokrotnie.
Co do techniki: iskrownik nie musi byc uszkodzony, wystarczy ze jest brudny. Wtedy iskra nie przeskakuje do palnika tylko wyladoweanie pelza po (przewodzacym) weglu osadzonym na cermicznej izolacji. Iskra (wyladowanie w powietrzu ) wybiera zawsze droge najnizszgo oporu elektrycznego – tak jak piorun.
Wystarczy oczyscis izolacje szorstka strona gabki do zmywania i wysuszyc.

Danuta

W piekarniku drut odstaje chyba wypalony a pokrętło po puszczeniu zamyka dopływ gazu co może być przyczyną. Gazowka amica

Grzesiek

Bardzo przydatne informacje. Oczywiście zgadzam się jeśli ktoś ma dwie lewe ręce do roboty i nie jest dokładny i rozważny w tym co robi. To niech wezwie fachowca.

Hoffman404

Dziękuje za pomoc! Najprawdopodobniej termopara mi poszła. Pęknięta przy końcówce w piekarniku. Zamówiona nowa! Zobaczymy jak dalej. Dzięki filmikom udało mi się rozmontować kuchenkę :).

Paweł

A ktoś podpowie, co może być powodem tego, że w kuchence MPM gasną palniki, gdy włączy się lodówka lub np grzałka w pralce??? Rozumiem jakiś chwilowy skok napięcia ale gdy pralka grzeje wodę to już palniki się wogóle nie odpalają… Cały czas odcina dopływ gazu… Tak więc… Albo pranie albo gotowanie 🤣🤣 trochę to irytujące… Jak myślicie… To bardziej sprawka kuchenki czy skupić się na instalacji elektrycznej???

Junior

Witam powiem tak jak się włączy pralka wyjmij wtyczkę od kuchenki sprawdź neonówką gdzie masz fazę według mnie zapali się neonówka w 2 dziurkach w kontakcie po prostu brak stabilnego zera

Paweł

Wymiana kuchenki na nową zalatwiła sprawę…

Asia

Miałam taki sam problem. Wymieniłem butle i jeden palnik po wymianie zapala sie normalnie jednak po jakiś 5 sekundach zgasł. Debatowalam nad tym w głowie na różnych forach. Ale nic nie odkrecalam. Wpadłam na pomysł żeby zawór na butli odkręcić minimalnie . Zapłaciłam ja a potem tylko troszeczkę odkrecalam. Odrobinkę. I problem rozwiązany. Bez żadnych fachowców. 😊😊😊Moze i u was to pomoze.

Aneta

W palniku gazowym z zapalarką, przy puszczeniu pokrętła gaz gaśnie… Dopuki zapalarka włączona gaz się pali… Można to jakoś naprawić?

Patrycja

czy wyeliminowała Pani już któreś z powyżej opisanych przyczyn?

Marcin

Wymieniłem u siebie termo pare na nową sprawdziłem dysze w gazówce czysta niestety po puszczenie Kurka gaz gaśnie

Grzegorz

Płyta gazowa Nardi. Zapalenie kolejnego trzeciego a czasami dopiero czwartego palnika powoduje zgaszenie jednego z poprzednich. A jeśli są tylko dwa zapalone, to zawsze działają normalnie, niezależnie od tego, które z nich są włączone. Co może być przyczyna ?