Jak wyczyścić piekarnik?

aleksandra | 1 kwietnia 2020

Piekarnik jest urządzeniem, bez którego trudno wyobrazić sobie codzienne przyrządzanie posiłków. Każdy, kto często z niego korzysta, na pewno wie, jak trudno jest usunąć uporczywe zabrudzenia. Zaschnięty tłuszcz, przypalone resztki, oklejone ściany komory… Brzmi koszmarnie, a to tylko niektóre z nich! Dziś podpowiadamy, jak wyczyścić piekarnik szybko i skutecznie, aby zawsze cieszyć się jego prawidłowym działaniem.

Czyszczenie piekarnika – od czego zacząć?

Z pewnością od kwestii bezpieczeństwa. Piekarnik przed jakimkolwiek czyszczeniem musi być wystudzony – w innym przypadku może dojść do poważnych uszkodzeń, takich jak chociażby pęknięta szyba w drzwiach czy zniszczona powierzchnia emaliowana na dnie. Dodatkowo nie trzeba się wówczas obawiać o poparzenie dłoni.

Następnie czas zajrzeć do środka. W posprzątaniu zanieczyszczeń na pewno pomogą oględziny, dzięki którym uda się ustalić, jakie produkty będą potrzebne. Do tłustych czy przypalonych plam przydarzą się bowiem preparaty o różnych właściwościach, przygotowane z myślą o tym, by uniknąć mocnego szorowania ścian komory. Mowa tutaj o odtłuszczaczach i środkach powierzchniowo czynnych – więcej na ich temat w dalszej części artykułu.

Wstępnie można ręcznie wymieść nadmiar okruchów czy pozostałości po pieczeniu na zewnątrz urządzenia. Jeszcze przed przystąpieniem do mycia wnętrza, warto namoczyć blachy oraz ruszty w ciepłej wodzie z płynem do mycia naczyń – dzięki temu nieczystości zdążą namięknąć i później łatwo zejdą. Szkoda byłoby zanieczyścić czystą powierzchnię piekarnika brudnym wyposażeniem.

jak wyczyścić piekarnik

Czym umyć wnętrze?

Sposoby są różne. Wiele osób ceni sobie tradycyjne środki, które można wykonać z dostępnych w domu produktów, głównie ze względu na ich wysoką wydajność oraz tani koszt. Najpopularniejszym tego typu detergentem jest pasta z sody oczyszczonej. Wystarczy zmieszać ze sobą łyżkę sody, octu i wody (ilość zwiększa się proporcjonalnie), a następnie tak przygotowany środek nanieść na zabrudzenia i pozostawić na kilka godzin. Dobrze spisze się w przypadku przypalonych resztek, które przywarły do piekarnika.

Czasami, kiedy wnętrze potrzebuje tylko odświeżenia, wystarczy zwykły płyn do mycia naczyń. Wcześniej warto namoczyć brud wodą – miękkie zanieczyszczenia będą prostsze do usunięcia. Po odczekaniu kilku minut, można przystąpić do czyszczenia. Na pewno przyda się szczotka, jednak nie powinna być ona druciana albo z irchy, ponieważ zarysuje piekarnik lub zniszczy emalię. Najlepiej sprawdzi się gąbka lub mokra szmatka.

jak wyczyścić piekarnik

W przypadku profesjonalnych detergentów, sprawa wygląda niemal identycznie. W zależności od konsystencji (płyn, żel, granulki), środek należy nanieść we wnętrzu komory, a potem pozostawić do zadziałania. Wcześniej zalecamy koniecznie zapoznać się w instrukcją, gdzie producent musi zamieścić informacje o tym, w jaki sposób rozprowadzić i na jak długo pozostawić produkt.

Wyróżniamy dwa rodzaje profesjonalnych detergentów czyszczących:

  • Środki odtłuszczające, które rozbijają cząsteczki tłuszczu,
  • Środki powierzchniowo-czynne, czyli uniwersalne, mające za zadanie usuwać brud o różnym pochodzeniu.

Po zakończonym sprzątaniu należy solidnie spłukać wszelkie pozostałości po produktach chemicznych. Kolejnym krokiem będzie przetarcie piekarnika na sucho albo jego przepalenie bez wyposażenia. Z szyby w drzwiach zaschnięte resztki można usunąć przy pomocy skrobaka.

Skrobak

Co z obudową?

Zewnętrzna część piekarnika jest równie ważna, jak jego wnętrze. W przypadku tradycyjnego modelu z pokrętłami, warto od czasu do czasu przetrzeć ich powierzchnię wilgotną szmatką z detergentem, pamiętając przy okazji, że oznaczenia temperatury mogą się ścierać, dlatego trzeba robić to ostrożnie. Nagromadzone w szczelinach okruszki można wygrzebać przy pomocy wykałaczki bądź patyczka higienicznego.

Gorzej sprawa wygląda w piekarnikach z wyświetlaczem i sterowaniem dotykowym. W ich przypadku zaleca się używać płynów do matryc komputerowych lub do okien – na bazie alkoholu. Do boków urządzenia oraz innych elementów obudowy, przyda się środek do mycia stali nierdzewnej. Jego stosowanie to gwarancja braku zarysowań czy rdzy.

tenzi do piekarnika

Grunt to regularność w działaniu

Teraz, gdy już wiadomo, jak wyczyścić piekarnik, pojawia się pytanie – co ile to robić? Najlepiej regularnie. Pozwoli to uchronić się przed ewentualnymi zagrożeniami, wynikającymi z zaniedbania właściwej konserwacji urządzenia. Przykładowo, kiedy brud przyklei się do grzałki termoobiegu, na zewnątrz będzie wydobywać się nieprzyjemny zapach spalenizny. Stare zanieczyszczenia to pierwszy krok do awarii, szczególnie jeśli chodzi o elementy grzejne.

Niektóre piekarniki wyposażone są w funkcje samoczyszczenia: pyrolityczne, katalityczne i parowe. Wówczas sprawa jest o wiele łatwiejsza – wystarczy tylko skorzystać z odpowiedniego programu.

pieczen w piekarniku

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.3 / 5. Liczba głosów: 6

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

avatar
  Subscribe  
Powiadom o