Funkcje samoczyszczenia w piekarnikach – jak działają?

aleksandra | 8 stycznia 2020

Piekarnik to jedno z tych urządzeń, które trudno jest wyczyścić. Przypalone resztki potraw, tłuszcz, zacieki – to tylko niektóre z problemów, z którymi borykają się miłośnicy pieczenia. Trzeba przyznać, że ich usuwanie praktycznie zawsze przebiega długo i męcząco. Na szczęście w ostatnich latach producenci coraz częściej implementują funkcje samoczyszczenia w piekarnikach, by ułatwić użytkownikom dbanie o swoje urządzenia. Dziś podpowiemy, w jaki sposób działają najpopularniejsze z nich.

Czyszczenie przy pomocy pary

To najprostszy i zarazem najbezpieczniejszy sposób na usunięcie zabrudzeń z wnętrza piekarnika. Modele, które posiadają taką opcję, są dodatkowo wyposażone w zbiornik na wodę. Należy napełnić go do wskazanego poziomu, a następnie uruchomić program czyszczący i poczekać.

Pod wpływem pary zanieczyszczenia zaczynają robić się miękkie, dlatego później łatwiej je usunąć. Trzeba jednak pamiętać, że funkcje samoczyszczenia w piekarnikach nie są w pełni automatyczne, ponieważ kiedy urządzenie poinformuje o zakończeniu programu, komorę nadal trzeba wyczyścić ręcznie. Na szczęście udaje się zrobić to o wiele szybciej i łatwiej, ponieważ brud jest namoknięty.

Funkcja parowa nie wymaga od piekarnika żadnych dodatkowych akcesoriów czy systemów, wobec tego nie wpływa na możliwość wystąpienia awarii. Działa nieinwazyjnie, intuicyjnie i nie podwyższa ceny urządzenia w znaczący sposób.

Funkcje samoczyszczenia w piekarnikach - jak działają
źródło: euro.com.pl

Czyszczenie pyrolityczne

Pyroliza, czyli kolejna z funkcji samoczyszczenia w piekarnikach, jest jednocześnie prosta w działaniu i dość mocno zaawansowana technologicznie. To specjalny program, który ma za zadanie nagrzać urządzenie do bardzo wysokiej temperatury – 500ºC. Wówczas wszelkie zalegające na ściankach czy dnie komory zanieczyszczenia zamieniają się w popiół.

Ten sposób jest bardzo skuteczny, ponieważ ciepło dociera do wszystkich zakamarków piekarnika i będzie on wyczyszczony nawet w trudno dostępnych miejscach. Co więcej, wysoka temperatura zabija również bakterie oraz brzydkie zapachy. Po skończonym programie wystarczy tylko zebrać popiół i wyrzucić go do śmieci.

Choć wydawać się może, że nagrzewanie urządzenia do takiego poziomu jest niebezpieczne oraz drogie, na szczęście nie trzeba się o to martwić. Piekarniki z funkcją pyrolizy mają specjalnie przystosowane do tego termostaty, a sam proces wykonuje się raczej rzadko – wobec tego rachunki nie będą drastycznie zwiększone. Sam program trwa zwykle około dwóch, trzech godzin.

Funkcje samoczyszczenia w piekarnikach - jak działają
źródło: amazon.com

Czyszczenie katalityczne

System katalityczny działa podobnie do opisanej wcześniej pyrolizy. Resztki jedzenia oraz inne zanieczyszczenia również są spopielane, ale dzieje się to za sprawą wkładów katalitycznych. Jaka jest różnica?

Przy ich użyciu urządzenie nie musi przez kilka godzin przeprowadzać czyszczenia we wspomnianych 500ºC. Proces spalania odbywa się przy zwykłej temperaturze, a dokładnie takiej, do jakiej aktualnie nagrzany jest piekarnik. W trakcie przygotowywania posiłku w komorze zachodzi proces katalizy, by po wyjęciu dania doszło do tzw. dopalania katalitycznego, czyli chwilowego podniesienia temperatury do 300-350ºC.

Jeśli chodzi o zalety korzystania z czyszczenia katalitycznego, to na pewno należy do nich oszczędność energii. Ten sposób pobiera mniej prądu niż pyroliza, choć różnice nie są aż tak ogromne. Na pewno sprawdzi się lepiej u osób, które obawiają się tego, by nagrzewać piekarnik aż do 500ºC.

Największą i właściwie jedyną wadą opisywanego sposobu jest to, że wkłady katalityczne trzeba regularnie wymieniać. Są one zamontowane fabrycznie w piekarniku, ale z biegiem czasu zużywają się i wówczas należy zastępować je nowymi, aby zawsze móc cieszyć się prawidłowym działaniem urządzenia. Koszt zależny jest o modelu piekarnika, ale zazwyczaj waha się pomiędzy 50-100 zł.

Funkcje samoczyszczenia w piekarnikach - jak działają
źródło: pinterest.com

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 11

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments