Piekarnik nierówno piecze

pawel | 27 października 2021

Piekarnik nierówno piecze

Co, jeśli pomimo prawidłowych ustawień temperatury piekarnik piecze nierówno, czego skutkiem jest na przykład zakalec? Dlaczego tak się dzieje? Poniżej znajdziesz podpowiedź, gdzie szukać przyczyny w swoim urządzeniu.

Piekarnik-nierówno-piecze

Spalona grzałka

Spalona grzałka górna może doprowadzić do sytuacji, w której piekarnik nierówno piecze i góra wypieku będzie niedopieczona. Prawidłowo działająca grzałka żarzy się na mocno czerwony kolor. Jeżeli nie ma takiego koloru, oznacza to, że nie grzeje prawidłowo – możliwe, że się przepaliła.

Na przepalonej grzałce uszkodzenia są często widoczne gołym okiem. Sprawdź, czy nie ma dziur lub pęcherzyków. Jeżeli nie widać uszkodzeń, ale nie jesteś pewien, czy grzałka jest sprawna, możesz sprawdzić ją miernikiem.

W przypadku grzałki dolnej nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy żarzy się na czerwono, ponieważ schowana jest pod komorą pieczenia. Jeśli zauważysz, że góra wypieku podpieka się, a spód jest zbyt blady lub niedopieczony, możliwe, że dolna grzałka nie działa. W takim przypadku zalecamy demontaż oraz sprawdzenie jej np. za pomocą miernika. Czasami grzałka jest częściowo uszkodzona.

Wymiana grzałki w piekarniku nie jest trudna. Zachowaj ostrożność i odłącz urządzenie od źródła zasilania, zanim podejmiesz się jakichkolwiek kroków.

Grzałki do piekarników

zablokowane drzwi piekarnika

Uszkodzona grzałka termoobiegu

Grzałka termoobiegu może działać pojedynczo lub z innymi grzałkami, w zależności od nastawy programu. Zadaniem termoobiegu jest równomierne rozłożenie ciepła w piekarniku. Awaria tej grzałki lub wentylatora termoobiegu może spowodować, że piekarnik nierówno piecze i nie dopieka potraw.

Tak samo można sprawdzić grzałkę termoobiegu, jak pozostałe grzałki.

Wentylator-chłodzący-w-piekarniku-pracuje-bez-przerwy

Uszkodzony silnik wentylatora termoobiegu

W piekarniku z termoobiegiem silnik wprawia w ruch wentylator, rozprowadzając tym samym powietrze wewnątrz komory pieczenia. Możliwe, że odczepiły się konektory przy silniku, stąd przerwana jest praca silnika wentylatora.

Jeśli nie działa w ogóle, sprawdź multimetrem jego ciągłość. Niesprawny silnik nie posiada ciągłości obwodu, dlatego rozważ jego wymianę. W przypadku, gdy silnik szumi, spróbuj poruszyć ręką wał silnika. Jeżeli nie obraca się swobodnie, wymień silnik na nowy.

Silniki do piekarników

podłączenie piekarnika elektrycznego

Uszkodzony czujnik temperatury/termostat

Termostaty do piekarników

Uszkodzony przełącznik funkcji piekarnika

W niektórych przypadkach przyczyną nierównego pieczenia potraw może być uszkodzenie przełącznika funkcji lub modułu sterującego piekarnika Dzięki ich prawidłowej pracy możliwe jest działanie grzałek, termoobiegu, samoczyszczenia itd. Jeśli któryś z tych elementów jest uszkodzony to przekaźniki nie będą w stanie przekazać napięcia do grzałek, które w konsekwencji się nie włączą.

Piekarnik nie dopieka z różnych przyczyn. Najczęściej są to uszkodzenia poszczególnych części, a nie elektroniki. W zaawansowanych modelach piekarników ciężko będzie naprawić elektronikę i sterowanie, niemniej uszkodzenia mechaniczne są jak najbardziej do naprawy.

W przypadku piekarników gazowych zalecamy zachować szczególną ostrożność, ponieważ mamy kontakt z gazem. Majsterkowanie na własną rękę może doprowadzić do niebezpieczeństwa naszego i bliskich.

Przełączniki do piekarników

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 3.8 / 5. Liczba głosów: 44

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x