Piekarnik nierówno piecze

anna | 27 października 2021

Co, jeśli pomimo prawidłowych ustawień temperatury piekarnik piecze nierówno, czego skutkiem jest na przykład zakalec? Dlaczego tak się dzieje? Poniżej znajdziesz podpowiedź, gdzie szukać przyczyny w swoim urządzeniu. Napraw sam kuchenkę!

Spalona grzałka

Spalona grzałka górna może doprowadzić do sytuacji, w której piekarnik nierówno piecze i góra wypieku będzie niedopieczona. Prawidłowo działająca grzałka żarzy się na mocno czerwony kolor. Jeżeli nie ma takiego koloru, oznacza to, że nie grzeje prawidłowo – możliwe, że się przepaliła.

Na przepalonej grzałce uszkodzenia są często widoczne gołym okiem. Sprawdź, czy nie ma dziur lub pęcherzyków. Jeżeli nie widać uszkodzeń, ale nie jesteś pewien, czy grzałka jest sprawna, sprawdź miernikiem jej ciągłość. Jeśli nie, wymień ją na nową.

W przypadku grzałki dolnej nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy żarzy się na czerwono, ponieważ schowana jest pod komorą pieczenia. Jeśli zauważysz, że góra wypieku podpieka się, a spód jest zbyt blady lub niedopieczony, możliwe, że dolna grzałka nie działa. W takim przypadku zalecamy demontaż oraz sprawdzenie jej np. za pomocą miernika. Czasami grzałka jest częściowo uszkodzona.

Wymiana grzałki w piekarniku nie jest trudna. Zachowaj ostrożność i odłącz urządzenie od źródła zasilania, zanim podejmiesz się jakichkolwiek kroków. Zwróć uwagę na wełnę izolacyjną, aby jej nie uszkodzić. 

Piekarnik-nierówno-piecze

Uszkodzona grzałka termoobiegu

Grzałka termoobiegu współpracuje z pozostałymi grzałkami, żeby podgrzać powietrze krążące w piekarniku. Może działać pojedynczo lub z innymi grzałkami, w zależności od nastawy programu. Zadaniem termoobiegu jest równomierne rozłożenie ciepła w piekarniku. Awaria grzałki może spowodować, że piekarnik nierówno piecze i nie dopieka potraw.

Tak samo można sprawdzić grzałkę termoobiegu, jak pozostałe grzałki.

Uszkodzony silnik wentylatora termoobiegu

W piekarniku z termoobiegiem silnik wprawia w ruch wentylator, rozprowadzając tym samym powietrze wewnątrz komory pieczenia. Możliwe, że odczepiły się konektory przy silniku, stąd przerwana jest praca silnika wentylatora.

Jeśli nie działa w ogóle, sprawdź multimetrem jego ciągłość. Niesprawny silnik nie posiada ciągłości obwodu, dlatego rozważ jego wymianę. W przypadku, gdy silnik szumi, spróbuj poruszyć ręką wał silnika. Jeżeli nie obraca się swobodnie, wymień silnik na nowy.

Piekarnik Amica nierówno piecze

Najczęściej tego typu usterki spotykamy w kuchenkach Amica, ponieważ najwięcej jest ich w polskich domach. Zarówno “gazówka” jak i piekarnik elektryczny może nierówno piec. Zapchane dysze w kuchni gazowej i uszkodzony termostat często są przyczyną problemów z urządzeniem. Termostat monitoruje temperaturę w piekarniku, jeśli jego wskazania będą nieprawidłowe, może się okazać, że grzałki za mocno lub za słabo grzeją. 

Termostat jest elementem, który się wymienia w urządzeniach. W kuchence Amica jest regulowany zakończony kapilarą, a w niektórych przypadkach wystarczy wpiąć do wtyczki. Sprawdź, jak jest w Twoim modelu i dobierz odpowiedni.

Zobacz inne nasze artykuły:

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 3.8 / 5. Liczba głosów: 31

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x