Jaki okap kupić?

katarzyna | 21 lutego 2017

Okap kuchenny to urządzenie, którego głównym zadaniem jest pochłanianie nieprzyjemnych zapachów oraz wyłapanie tłuszczu wytworzonego w trakcie gotowania. W kuchni jest to dziś jeden z najważniejszych sprzętów AGD. Ponadto dziś pełni również funkcję dekoracyjną. Planując zakup warto zapoznać się z dostępnymi na rynku rozwiązaniami i wybrać taki model, który w największym stopniu będzie pasował do naszego pomieszczenia.

Rodzaje okapów

Wyróżnia się kilka rodzajów okapów:

 • okap podszafkowy,
 • teleskopowy,
 • kominowy
 • wyspowy.

Każdy z nich ma swoje mocne i słabe strony, które warto poznać zanim dokonają Państwo zakupu.

Okapy różnią się pod względem:

 • funkcjonalności,
 • rozmiaru,
 • ceny.

Zazwyczaj wybór determinowany jest przez ilość dostępnego miejsca oraz wielkość pomieszczenia, w którym ma być zamontowane urządzenie. Im większa powierzchnia, tym większą wydajność powinien mieć okap. Duże znaczenie ma również to, czy okap będzie umieszczony nad wyspą kuchenną, czy ma być zamontowany np. w szafkach wiszących.


Jaki okap wybrać?

Poszczególne rodzaje okapów różnią się przede wszystkim:

 • wielkością,
 • kształtem,
 • sposobami montażu.

Wybór będzie uzależniony przede wszystkim od miejsca w jakim ma znajdować się urządzenie. Jaki kupić okap? Jeśli posiadają Państwo wyspę kuchenną – idealnym rozwiązaniem jest okap wyspowy, który dobrze będzie prezentował się w centralnym miejscu. Jeśli planują Państwo zabudowę okapu – proponujemy rozważyć zakup okapu teleskopowego. Sprzęt montowany jest w szafce i jest niemal niewidoczny. Chętnie wybierane są również okapy kominowe, które montowane są nad kuchenką, ale w tym przypadku nie będzie możliwości zamontowania szafki wiszącej. Wybierając okap, należy również zwrócić uwagę na wydajność. Dla niewielkich pomieszczeń wystarczająca jest wydajność na poziomie 180 m3/h. Większość okapów ma dziś wydajność powyżej tej wartości. Oprócz tego istotnym czynnikiem jest generowany poziom hałasu. Jeśli producent wskazuje wartość poniżej 48 dB to znaczy, że urządzenie jest ciche, średnia na rynku to ok. 60-65 dB.


Wymiana filtrów do okapu

Bezawaryjność okapu podobnie jak w przypadku większości sprzętów AGD będzie uzależniona m.in. od tego, czy sprzęt jest prawidłowo użytkowany. Jedna z kluczowych zasad to regularna wymiana filtrów, które służą przede wszystkim do oczyszczania powietrza. Są to części do okapu, które są niezbędne do ich prawidłowego działania. Wybór filtru będzie uzależniony od tego czy okap działa w obiegu zamkniętym czy w systemie otwartym z podłączeniem do kanału wentylacyjnego.

Filtry węglowe używane są do okapów z systemem zamkniętego obiegu powietrza. Dobrej jakości filtry posłużą nawet ponad rok. Oprócz tego dostępne są również filtry przeciwtłuszczowe. Wykonywane są one z różnych materiałów tj. papier, włóknina, metal czy akryl. Wybór materiału ma istotne znaczenie, gdyż filtry z papieru lub włókniny nie są trwałe i nie mogą być używane wielokrotnie. Filtry metalowe można umyć i ponownie założyć, dzięki czemu ich czas użytkowania jest znacznie dłuższy. Dobrej jakości części zamienne do okapów oferuje sklep specjalistyczny north.pl, gdzie oprócz filtrów znajdą Państwo wiele innych elementów okapu.


Regularne czyszczenie okapu kluczem do sukcesu

Okap ze względu na swoją funkcję bardzo szybko ulega zabrudzeniu. Poszczególne części do okapów muszą więc być dokładnie czyszczone. Dziś na rynku dostępnych jest wiele preparatów czyszczących wspomagających utrzymanie sprzętu AGD w czystości. Dobór środków powinien być uzależniony przede wszystkim od tego, z jakiego materiału jest wykonany okap. Stal nierdzewna wymagać będzie innych emulsji niż np. części szklane. Rynek oferuje dziś wiele produktów czyszczących m.in.:

 • preparaty do stali nierdzewnej lub inox. Środek ten oprócz tego, że czyści poszczególne elementy, pozostawia również warstwę ochronną, która sprawia, że sprzęt dłużej utrzymuje się w czystości.
 • zestawy do czyszczenia i pielęgnacji, na które składa się preparat, który ma zastosowanie zarówno do okapów, jak również do zlewozmywaków czy szafek
 • ściereczki z mikrofazy, które dokładnie oczyszczą zabrudzoną powierzchnię.

Odwiedzając nasz sklep internetowy spotkają się Państwo z szerokim asortymentem zarówno środków pielęgnacyjnych, jak również części zamiennych do okapu oraz do innych urządzeń AGD i RTV.


Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 3

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

avatar
  Subscribe  
Powiadom o