Dlaczego okap sam się włącza?

marta | 20 września 2022

Czasami w kuchni mamy do czynienia z najdziwniejszymi usterkami, które ciężko wyjaśnić. Jeśli Twój okap sam się włącza, niekoniecznie oznacza to, że masz w domu ducha. Istnieje kilka możliwych powodów, z którymi łatwo sobie poradzisz po ich prawidłowym rozpoznaniu. Czytaj dalej, aby poznać przyczyny i możliwe rozwiązania problemu.

Dlaczego okap sam się włącza? Możliwe przyczyny

W niektórych modelach okapów znajdziesz funkcję, która ma za zadanie monitorować temperaturę powietrza nad płytą grzejną. W takim przypadku przyczyna samoistnego włączania okapu jest bardzo prosta do wyjaśnienia. Jeśli temperatura wzrośnie na tyle, aby zaalarmować czujnik, okap włącza się, by schłodzić obszar płyty. Podobnie jest, jeśli okap z inteligentnym czujnikiem (czujnikiem zapachu) wykryje obecność dymu czy innych rodzajów zanieczyszczonego powietrza. Urządzenie wykonuje po prostu swoją pracę.

Co jeśli jesteś pewien, że płyta jest chłodna lub w temperaturze pokojowej, a okap sam się włącza bez wyraźnej przyczyny? Wtedy warto sprawdzić czujnik temperatury, który może być uszkodzony. Warto też upewnić się, że przewody nie są obluzowane. Przyczyną może być też awaria panelu kontroli.

Przyczyną uruchamiającego się okapu może być także problem z komunikacji płyty grzewczej z samym okapem, a więc podobnie jak w przypadku powyżej.

Jeśli Twój okap może być sterowany za pomocą pilota, sprawdź też czy urządzenie działa prawidłowo.

Dlaczego okap sam się włącza?

Możliwe rozwiązania

Rozwiązanie pierwszego problemu, czyli włączania się okapu pomimo normalnej temperatury płyty grzejnej (jeśli Twój okap posiada taką funkcję), jest dość proste. W tym przypadku wystarczy sprawdzić sam czujnik, a zrobisz to za pomocą multimetru, testując rezystencję części. W przypadku potwierdzenia usterki czujnika, najbezpieczniejszym wyjściem będzie wymiana go na nowy. Jeśli jednak test nie wykazał żadnych nieprawidłowości, sprawdź wszystkie połączenia przewodów elementu.

Jeśli nie zauważyłeś żadnych problemów z samym czujnikiem temperatury czy czujnikiem zapachu, prawdopodobną przyczyną może być panel kontroli. Możliwe, że nie odczytuje ona prawidłowo sygnałów idących od czujnika, a to oznacza, że pora poszukać nowej części. W takich wypadkach czasem wystarczy odłączyć okap z gniazdka, odczekać minutę i podłączyć go ponownie. Jeśli problem nie jest poważny, ureguluje się samoistnie.

Z wszystkich przyczyn, najmniej poważną jest zdecydowanie zepsuty pilot. Najpewniejszą drogą naprawy jest tu wymiana baterii, albo wymiana pilota. Jeśli to on był powodem problemów, urządzenie powinno zacząć działać jak wcześniej. Dla pewności sprawdź także, czy nie występują żadne zakłócenia, które mogłyby zaburzyć pracę pilota.

Jeśli Twój okap sam się włącza, dotknęła go jedna z rzadszych usterek sprzętów kuchennych. Na szczęście całkiem łatwo samodzielnie ją rozwiązać. Jak w przypadku każdej awarii – najważniejsza jest prawidłowa diagnoza źródła problemu.

Przeczytaj nasze inne artykuły:

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.8 / 5. Liczba głosów: 6

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będę wdzięczny za komentarze.x