Głośny okap – przyczyny

katarzyna | 21 stycznia 2018

Do jednego z najważniejszych elementów wyposażenia każdej kuchni zalicza się okap. Jest to sprzęt, który skutecznie pozbywa się wszelkich par, gazów oraz zapachów, które powstają za każdym razem, kiedy coś gotujemy. Sprawna praca okapu jest wręcz niezbędnym elementem higienicznej pracy w kuchni.

Eksploatacja tego urządzenia może przyczynić się jednak do jego uszkodzeń, a w tym do głośnego działania. Jak temu zapobiec oraz jak rozwiązać problem, jakim jest głośny okap?

filtry-w-okapie-e1527060170283

Niedrożny komin wentylacyjny

Ważnym elementem jest tutaj komin wentylacyjny. To on odpowiada za odprowadzanie oparów na zewnątrz. Jeśli okap zaczyna działać głośno, jedną z przyczyn może być niedrożny komin. Przy zbyt głośnej pracy wyciągu, należy sprawdzić czy przez komin jest odpowiedni odpływ powietrza. Jeśli nie, oczywiście należy go oczyścić.

Zapchane filtry węglowe

„Buczenie” okapu to objaw, który może świadczyć o zapchanych filtrach. Ich praca jest nadrzędna, dlatego ich zabrudzenie nie służy urządzeniu. Przepływ powietrza jest utrudniony, stąd możliwa głośna praca okapu. W tych urządzeniach występują zazwyczaj 2 rodzaje filtrów: przeciwtłuszczowe oraz węglowe. Te ostatnie wymienia się na nowe w przypadku zużycia, czy uszkodzenia, natomiast przeciwtłuszczowe można myć pod bieżącą wodą. Przede wszystkim filtry węglowe tracą swoją chłonność. Po około 3 do 6 miesięcy przestają neutralizować brzydkie zapachy.

zapchane filtry a głośny okap

Większa średnica okapu

Złe dopasowanie średnicy okapu do rozmiarów komina wentylacyjnego, również może przyczyniać się do zaburzeń w jego pracy. Niedokładne dopasowanie urządzenia może objawiać się gwizdami powietrza, które uznamy za hałas nie do zniesienia. Przy wyborze okapu należy dokładnie dopasować go do warunków, jakie mamy w domu. Głośny okap to problem wielu z nas. Jednoznacznie ciężko stwierdzić, co akurat w tym przypadku jest przyczyną. Dlatego kiedy zamierzamy kupić sprzęt, należy przede wszystkim stawiać na wysoką jakość urządzenia.

Wibracja silnika wentylatora

Czasami zdarza się tak, że silnik wentylatora wibruje. Łopatki silnika mogą być okurzone lub posiadają ubytki materiału. Sprawdź, czy w Twoim okapie doszło do uszkodzenia silnika lub wentylatora. W razie potrzeby wymień element. Głośny okap może nieźle uprzykrzyć gotowanie w kuchni.

Uszkodzony przełącznik funkcji

Zdarzają się przypadki, że okap pracuje tylko na najwyższym biegu. W takiej sytuacji mamy do czynienia z uszkodzeniem sterownika lub płytki z przełącznikami. Zależy to od producenta okapu i modelu urządzenia.

głośny okap przez przełącznik
Przycisk panelu sterowania do okapu Amica

Luźne śrubki

Śrubki w silniku wentylatora mogą z czasem stać się luźne, przez co podczas pracy urządzenia wytwarzają hałas. Zazwyczaj lepszym wyjściem jest wymiana części, niż dokręcanie śrubek za każdym razem gdy się poluzują – jeśli są w takim stanie, dokręcenie ich nie rozwiąże problemu na dłuższą metę.

Zużyty zawór zwrotny

Zawór zwrotny w okapach pilnuje tego, aby powietrze wraz ze wszystkimi zapachami i zanieczyszczeniami nie wchodziło z powrotem do kuchni. W przypadku, kiedy zawór się poluzuje lub przez dłuższy czas korzystania z urządzenia zostanie on zwyczajnie zużyty, może zacząć wytwarzać grzechoczący hałas. To spowoduje głośny okap, uprzykrzający gotowanie.

Uszkodzony korpus

Zdecydowanie nie jest to jedną z najczęstszych przyczyn głośnej pracy okapu, jednak może się zdarzyć. W przypadku uszkodzenia „obudowy” okapu, np. jej pęknięcia, w czasie pracy urządzenia często będzie można usłyszeć dźwięk przypominający stukanie.

Znajdź nowe części do okapów

Zobacz inne nasze artykuły:

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów: 12

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Pozdrawjan

Co za ogólnikowy artykuł o niczym. Okapy są ważne, ale hałasują. Przyczyną hałasu może byc zły okap. Lepiej kupować okap dobrej jakości. Wow ale się nadowiadywałem.

Andi

Masz racje; tak pisza, aby nic nie powiedziec. „Czasami zdarza się tak, że silnik wentylatora wibruje. Łopatki silnika mogą być okurzone lub posiadają ubytki materiału.”
Gdzie ten silnik ma lopatki????

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x