Sposoby na wyciszenie głośnego okapu

katarzyna | 17 marca 2017

Zdarza się, że okap kuchenny hałasuje niezwykle intensywnie. Jest to nie tylko irytujące, ale również stanowi sygnał, że z urządzeniem nie wszystko jest w porządku. Co możemy zrobić aby zredukować hałas? Jakie są sposoby na wyciszenie okapu?


Oczyszczenie filtra przeciwtłuszczowego

Tłuszcz w każdej postaci ma to do siebie, że łatwo przywiera do dowolnej powierzchni i trudno go usunąć. Nic dziwnego, że wszelkie filtry, które mają na celu wyłapanie tłustych cząsteczek szybko ulegają zabrudzeniu. Jeśli to właśnie spotka filtr w okapie, wówczas jego silnik zacznie pracować na wyższych obrotach a więc po prostu głośniej. Regularne czyszczenie i dbanie o filtr pomoże nam pozbyć się problemów z głośną pracą okapu.

Poprawienie stabilności i precyzji montażu

Wszelkie nieprawidłowości podczas montowania okapu i każda niedokręcona śrubka mogą być przyczynami luzów pomiędzy wibrującymi elementami, które stukając o siebie powodują zwiększenie poziomu hałasu. Sprawdźmy, czy wszystko zostało zamontowane prawidłowo, a jeśli nie – poprawmy błędy.

Udrożnienie wentylacji

Zapchany komin wentylacyjny sprawia, że powietrze wydmuchiwane przez okap nie ma którędy uchodzić. Może to powodować hałas – kominowi przyjrzyjmy się jednak dopiero po sprawdzeniu stanu filtra oraz czy okap jest prawidłowo zamontowany.

Pochłaniacz bez wyciągu

Okapy bez wyciągu, a więc nie podłączone do wentylacji, pracują głośno same z siebie – jeśli wydawany przez nie dźwięk jest dla nas nie do zniesienia nie będziemy mieli wyjścia – konieczne okaże się założenie nowego okapu umożliwiającego wydmuchiwanie pochłanianego powietrza przez wentylację. Oczywiście, jeśli takie rozwiązanie jest dopuszczalne w naszej kuchni. W takim przypadku przy zakupie warto zwrócić uwagę na deklarowany przez producenta poziom hałasu emitowany przez okap (wyrażany w decybelach).


Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 3.6 / 5. Liczba głosów: 5

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

avatar
  Subscribe  
Powiadom o