Wyciszenie głośnego okapu

katarzyna | 17 marca 2017

Zdarza się, że okap kuchenny hałasuje niezwykle intensywnie. Jest to nie tylko irytujące, ale również stanowi sygnał, że z urządzeniem nie wszystko jest w porządku. Co możemy zrobić aby zredukować hałas? Jakie są sposoby na wyciszenie okapu?


Oczyszczenie filtra przeciwtłuszczowego

Tłuszcz w każdej postaci ma to do siebie, że łatwo przywiera do dowolnej powierzchni i trudno go usunąć. Nic dziwnego, że wszelkie filtry, które mają na celu wyłapanie tłustych cząsteczek szybko ulegają zabrudzeniu. Jeśli to właśnie spotka filtr w okapie, wówczas jego silnik zacznie pracować na wyższych obrotach a więc po prostu głośniej. Regularne czyszczenie i dbanie o filtr pomoże nam pozbyć się problemów z głośną pracą okapu.

filtr węglowy do okapu

Poprawienie stabilności i precyzji montażu

Wszelkie nieprawidłowości podczas montowania okapu i każda niedokręcona śrubka mogą być przyczynami luzów pomiędzy wibrującymi elementami, które stukając o siebie powodują zwiększenie poziomu hałasu. Sprawdź, czy wszystko zostało zamontowane prawidłowo, a jeśli nie – popraw błędy. Możesz zamontować maty wygłuszające na ścianie lub suficie w pobliżu okapu, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się hałasu.

Udrożnienie wentylacji

Zapchany komin wentylacyjny sprawia, że powietrze wydmuchiwane przez okap nie ma którędy uchodzić. Może to powodować hałas – kominowi przyjrzyjmy się jednak dopiero po sprawdzeniu stanu filtra oraz czy okap jest prawidłowo zamontowany. Możesz również spróbować zamontować specjalne piankowe lub gumowe maty tłumiące hałas na rurze wentylacyjnej lub na samym okapie.

sposób na wyciszeni okapu

Pochłaniacz bez wyciągu

Okapy bez wyciągu, a więc bez podłączenia do wentylacji, jeśli pracują głośno same w sobie i dźwięk jest dla nas nie do zniesienia, nie będziemy mieli wyjścia – konieczne okaże się założenie nowego okapu umożliwiającego wydmuchiwanie pochłanianego powietrza przez wentylację. Oczywiście, jeśli takie rozwiązanie jest dopuszczalne w naszej kuchni. W takim przypadku przy zakupie warto zwrócić uwagę na deklarowany przez producenta poziom hałasu emitowany przez okap (wyrażany w decybelach).

Zobacz więcej naszch artykułów:

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 3.6 / 5. Liczba głosów: 10

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x