Jaki okap wybrać – wyciąg czy pochłaniacz?

katarzyna | 15 maja 2017

Głównym zadaniem okapu jest neutralizowanie nieprzyjemnych zapachów w kuchni, a także wyeliminowanie drobin tłuszczu powstających w trakcie przygotowywania jedzenia. Wybór odpowiedniego okapu to nie wyłącznie kwestia naszego kaprysu czy gustu. Zależy w dużym stopniu od istniejącej w domu lub mieszkaniu instalacji wentylacyjnej.


Różnice między wyciągiem a pochłaniaczem

Okap działający na zasadzie wyciągu jest podłączony do przewodu kominowego. Działa w ten sposób, że wydala zapachy i tłuszcze na zewnątrz przez rurę wentylacyjną. Z kolei pochłaniacz montuje się wtedy, gdy nie ma możliwości podłączenia sprzętu do przewodu kominowego. W tej sytuacji okap pochłania i oczyszcza powietrze przez znajdujące wewnątrz niego filtry (węglowy oraz przeciwtłuszczowy). Oczyszczone powietrze powraca następnie do pomieszczenia.

Układ otwarty a układ zamknięty

Musimy wiedzieć, jakiego typu instalacja wentylacyjna znajduje się w naszym domu bądź mieszkaniu. Kluczową kwestią przy wyborze okapu jest, czy można go podłączyć do przewodu kominowego. Jeśli tak, mówimy, że pracuje on w układzie otwartym. Wszelkie niepożądane zapachy usuwane są poza nasze mieszkanie. Nie wolno podłączać okapu wyciągu do przewodów odprowadzających spaliny, chociażby z kuchennego gazowego podgrzewacza wody.

Jeśli chodzi o okap pochłaniacz, nie ma możliwości podłączenia go do przewodu kominowego, pracuje więc w systemie zamkniętym. Czyszczeniem powietrza zajmują się filtry węglowe i przeciwtłuszczowe, które co pewien czas należy wymieniać bądź czyścić, aby okap spełniał swoją funkcję. Jeżeli się o tym nie zapomni, do kuchni będzie powracać powietrze świeże i czyste. Filtry muszą być odpowiednio dobrane, żeby pochłaniały zarówno zapachy, jak i tłuszcz.

Który okap jest skuteczniejszy

Skuteczniejszy jest okap o charakterze wyciągu, ponieważ wszelkie zapachy i opary są usuwane na zewnątrz. Warto jednak zaznaczyć, że większość modeli może pracować zarówno w trybie wyciągu, jak i pochłaniacza. Natomiast częściej stosowane są pochłaniacze, ponieważ w wielu kuchniach nie ma możliwości podłączenia okapu do przewodu kominowego. Mają one jednak niemal dwukrotnie mniejszą wydajność niż wyciąg.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 3

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

avatar
  Subscribe  
Powiadom o