Jaki okap wybrać – wyciąg czy pochłaniacz?

katarzyna | 15 maja 2017

Decydując się na zakup okapu kuchennego, należy rozważyć kilka czynników, takich jak wielkość pomieszczenia, rodzaj kuchni, a także indywidualne preferencje i potrzeby. Do wyboru są dwa rodzaje okapów: wyciąg i pochłaniacz.

Głównym zadaniem okapu jest neutralizowanie nieprzyjemnych zapachów w kuchni, a także wyeliminowanie drobin tłuszczu powstających w trakcie przygotowywania jedzenia. Wybór odpowiedniego zależy w dużym stopniu od istniejącej w domu lub mieszkaniu instalacji wentylacyjnej.


Różnice między wyciągiem a pochłaniaczem

Okap działający na zasadzie wyciągu jest podłączony do przewodu kominowego. Działa w ten sposób, że wydala zapachy i tłuszcze na zewnątrz przez rurę wentylacyjną. Z kolei pochłaniacz montuje się wtedy, gdy nie ma możliwości podłączenia sprzętu do przewodu kominowego. W tej sytuacji okap pochłania i oczyszcza powietrze przez znajdujące wewnątrz niego filtry (węglowy oraz przeciwtłuszczowy). Oczyszczone powietrze powraca następnie do pomieszczenia.

Układ otwarty a układ zamknięty

Musimy wiedzieć, jakiego typu instalacja wentylacyjna znajduje się w naszym domu bądź mieszkaniu. Kluczową kwestią przy wyborze okapu jest, czy można go podłączyć do przewodu kominowego. Jeśli tak, mówimy, że pracuje on w układzie otwartym. Wszelkie niepożądane zapachy usuwane są poza nasze mieszkanie. Nie wolno podłączać okapu wyciągu do przewodów odprowadzających spaliny, chociażby z kuchennego gazowego podgrzewacza wody.

Jeśli chodzi o okap pochłaniacz nie ma możliwości podłączenia go do przewodu kominowego, pracuje więc w systemie zamkniętym. Czyszczeniem powietrza zajmują się filtry węglowe i przeciwtłuszczowe, które co pewien czas należy wymieniać bądź czyścić, aby okap spełniał swoją funkcję. Jeżeli się o tym nie zapomni, do kuchni będzie powracać powietrze świeże i czyste. Filtry muszą być odpowiednio dobrane, żeby pochłaniały zarówno zapachy, jak i tłuszcz.

wyciąg czy pochłaniacz

Który okap jest skuteczniejszy?

Skuteczniejszy jest okap o charakterze wyciągu, ponieważ wszelkie zapachy i opary są usuwane na zewnątrz. Warto jednak zaznaczyć, że większość modeli może pracować zarówno w trybie wyciągu, jak i pochłaniacza. Natomiast częściej stosowane są pochłaniacze, ponieważ w wielu kuchniach nie ma możliwości podłączenia okapu do przewodu kominowego. Mają one jednak niemal dwukrotnie mniejszą wydajność niż wyciąg.

Okap pochłaniacz jest dobrym rozwiązaniem do mniejszych kuchni lub tych, które nie są otwarte na inne pomieszczenia, ponieważ nie wymaga podłączenia do kanału wentylacyjnego. Należy jednak pamiętać, że okap pochłaniacz może być mniej skuteczny w usuwaniu dużych ilości dymu i oparów, dlatego nie jest polecany do kuchni z płytami grzewczymi na otwartym palniku.

Zobacz więcej naszych artykułów:

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 4

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
kevin

My w nowym mieszkaniu mamy okap z funkcją breeze. Robi to ogromną różnicę w głośności, można gotować nie budząc przy tym dzieciaków.

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x