Okap buczy

katarzyna | 16 lutego 2017

Okap jest dosyć głośnym urządzeniem ze względu na pełnioną funkcję, czyli pochłanianie zapachów i niechcianych oparów powstających w trakcie przygotowywania potraw. W zależności od wyposażenia posiada kilka biegów, którymi steruje się moc nawiewu/wywiewu.

Jeżeli dźwięk wydawany przez nasze urządzenie to po prostu szum – to nic złego. A co w sytuacji, gdy okap buczy? Na pewno nie jest to normalne. Co w takim razie mogło się uszkodzić? Przybliżymy kilka możliwych wariantów.


Wadliwy silnik wentylatora

Jeśli silnik wentylatora buczy, ale się nie włącza, zazwyczaj oznacza to, że łożyska są zużyte. Niektóre starsze, większe wersje silników posiadają lejki do oliwienia łożysk. Jeśli Twój model okapu posiada taki silnik, spróbuj nasmarować jego łożyska. Jeśli problem nie zniknie lub silnika nie da się nasmarować, wymień silnik wentylatora.

Uszkodzony wirnik łopatkowy

Jedną z przyczyn buczenia silnika może być wirnik. Możliwe, że jest czymś zablokowany lub ociera się o obudowę. Aby zdiagnozować czy przyczyną jest wirnik, spróbuj go obrócić. Jeśli nie obraca się swobodnie, sprawdź czy nic go nie blokuje oraz czy nie ociera się o obudowę. Jeżeli nic go nie blokuje, a mimo to nie obraca się swobodnie, wymień wirnik na nowy. 

Zła średnica kołnierza redukcyjnego

Możliwą przyczyną jest niewłaściwe dobranie reduktora, dlatego okap buczy. Zazwyczaj im mniejsza średnica, tym powietrze krąży pod większym ciśnieniem stąd nieprzyjemne wibracje.

Zatkany filtr przeciwtłuszczowy / węglowy

Całkiem prawdopodobne jest, że filtr mógł się zablokować w wyniku braku regularnego czyszczenia lub wymiany. Przy niedrożnym filtrze cyrkulacja powietrza jest zaburzona, co sprawia, że okap buczy. Jeżeli stan filtra uniemożliwia jego czyszczenie, wymień go na nowy.

Filtra węglowego nie czyści się, ani nie myje tylko wymienia na nowy egzemplarz. Natomiast filtr przeciwtłuszczowy można śmiało umyć w misce z gorącą woda i dodatkiem płynu do naczyń albo zastosować profesjonalny odtłuszczacz.

Dziurawy filtr przeciwtłuszczowy

Pod wpływem gotujących się potraw wytwarza się chmura oparów, składająca się z cząsteczek wody wraz z tłuszczem. Jeżeli okap nastawiony jest na niską prędkość, a na kuchence stoi kilka potraw jednocześnie to prawdopodobnie nie odprowadzi skutecznie zanieczyszczeń. Możliwe, że filtr przedziurawił się od gorących oparów, stąd okap buczy.

Dlatego bardzo ważne jest regularne (co 2 miesiące) czyszczenie / wymiana filtra przeciwtłuszczowego. Należy pamiętać, że gorący tłuszcz osadzony na filtrze może się po jakimś czasie zapalić i spowodować większe szkody niż samo przedziurawienie filtru.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 5

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

avatar
2 Comment threads
4 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
PiotrmaciejJacek z north.plKatarzynaMarek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Marek
Gość
Marek

A co, jeśli okap/silnik/ nie jest włączony, a mimo to co pewien czas słychać jakby się sam próbował załączać, takie ciche „brzęczenie”, „bzyczenie”? Transformator sprawny i stąd ten dźwięk nie pochodzi

Maciej
Gość
Maciej

Witam,Posiadam oka kuchenny Smeg mod. KSED65X-1 przy właczeniu na pogram 1,2,3, jest tylko dzwiek buczenia i nic wiecej?Nie znam sie na sprzętach AGD i nie chce popsuc więcej proszę o pomoc ! co mogę sprawdzić.

Anna
Editor

Witam. Prawdopodobnie problem leży w uszkodzonym silniku wentylatora.

maciej
Gość
maciej

Czy mogę to sam jakos sprawdzići czy trzeba wymienic tą czesc w calosci porostu buczy i nie chcece ruszyc ????????????mozna to samemu zrobic czy service ????

Piotr
Gość
Piotr

możliwe uszkodzony kondensator bądź elektronika sterująca.