Czy okap jest konieczny?

katarzyna | 14 lipca 2017

Okap nie jest niezbędnym elementem wyposażenia kuchni. Jeżeli nie przeszkadzają nam otłuszczone, pobrudzone ściany oraz zapach potraw unoszący się po całym mieszkaniu, nie potrzebujemy tego urządzenia. Jednak okap jest konieczny, jeśli chcemy cieszyć się czystym i zadbanym mieszkaniem. Zwłaszcza, jeśli w naszym domu posiadamy otwartą kuchnię.


Co daje okap kuchenny

Dzięki temu urządzeniu w czasie gotowania zapewniona jest prawidłowa wentylacja kuchni. Okap odprowadza lub pochłania wytwarzaną wówczas tłustą parę. Jej nadmiar może na dłuższą metę zniszczyć meble, sprzęt, czy spowodować powstawanie plam na kuchennych ścianach. Gdy ktoś często gotuje, okap wydaje się doskonałym rozwiązaniem. Korzyścią jest nie tylko czystsza kuchnia, ale również ograniczenie rozchodzenia się zapachu potraw po całym mieszkaniu. Jest to możliwe dzięki specjalnym filtrom węglowym, w które wyposażone są okapy typu pochłaniacz. Zależnie od rodzaju okapu – pochłaniacza bądź wyciągu, zastosowane są różne rozwiązania i filtry.


Jaki okap wybrać?

Zdania są podzielone. Pogląd pojawiający się najczęściej jest taki, że jeśli ma się kuchenkę gazową, najlepiej wybrać okap typu wyciąg, czyli z odprowadzaniem oparów do przewodu wentylacyjnego (przy założeniu, że takie podłączenie jest możliwe). Jeśli mamy kuchenkę elektryczną, zaleca się okap pochłaniacz, bez odprowadzania, wyposażony w filtry węglowe, które dla prawidłowego działania trzeba co jakiś czas wymieniać. Zazwyczaj jednak należy zastosować się do tego, czy mamy możliwość podłączenia okapu do przewodu wentylacyjnego – jeśli nie, musimy wybrać okap typu pochłaniacz.

Okap dobieramy do zabudowy kuchennej. W przypadku, gdy płyta do gotowania lub kuchenka są przy ścianie, wybrać trzeba okap przyścienny (kominowy). Wśród nich coraz popularniejsze są tzw. okapy skośne, pochylone pod kątem 45 stopni do ściany. Nad tzw. wyspami powinny być zainstalowane wyciągi wyspowe, które mocowane są do sufitu.


Parametry okapu

Przy wyborze okapu należy zwrócić uwagę na:

  • Jego wydajność, czyli ile powietrza oczyści w ciągu godziny;
  • Szerokość. Okap owinien być szerszy od kuchenki i płyty, aby skutecznie pochłaniać zapachy. Jeżeli płyta czy kuchenka mają szerokość 60 cm, okap powinien być o minimum 10 cm szerszy.
  • Poziom emitowanego hałasu. Producenci powinni podać głośność urządzenia w jego specyfikacji. Powinien mieścić się w przedziale 40-60 dB.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.8 / 5. Liczba głosów: 4

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

avatar
1 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
MagdallenaAgataKrystyna Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Krystyna
Gość
Krystyna

Okap to po prostu wygoda i komfort. Mam kuchnię połączoną z jadalnią i dalej z salonem. Nie wyobrażam sobie, zeby wszystko szło mi na dom. Chociaż mam też okap z taką funkcją Hob2Hood i jest od razu połączony z płytą indykcyjną. Electrolux zrobił taką opcję, żeby nie trzeba było nawet pamietać o okapie. Załącza się wtedy kiedy potrzeba, sam kontrolując to co dzieje się na płycie.

Agata
Gość
Agata

A głośny jest? Ja potrzebuje czegoś cichego, bo kuchnia otwarta na salon.

Magdallena
Gość
Magdallena

Taki okap z opcją zintegrowania z płytą można normalnie kupic w sklepie czy trzeba zamawiać? Zastanawia mnie też sterowanie, to na pilota jest ?