Jak wyczyścić pralkę?

katarzyna | 28 grudnia 2017

Nieprzyjemny zapach wydobywający się z pralki albo pozostałości proszku na ubraniach to niestety częste przypadki, z którymi spotykamy się na co dzień. Jedną z głównych przyczyn tych problemów może być zabrudzona pralka od wewnątrz.

Jak wyczyścić pralkę? Jest sposób. Dokładne wyszorowanie urządzenia pozwoli nam uporać się z tymi problemami na dobre. Odpowiednia konserwacja zawsze przedłuża żywotność sprzętu. Powstaje, więc pytanie, jak dokładnie wyczyścić pralkę?

jak wyczyścić pralkę? Wnętrze pralki

Kilka sposobów na wyczyszczenie pralki

Skrupulatne sprawdzenie wszystkich elementów pralki jest bardzo ważne podczas jej czyszczenia. Główną przyczyną nieprzyjemnych zapachów jest zator w odpływie kanalizacyjnym bądź wężu doprowadzającym wodę. Dlatego pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie, w jakim stanie jest hydraulika urządzenia.

W przypadku widocznych zabrudzeń w postaci kamienia, szlamu, należy udrożnić rury. To na pewno poprawi jej funkcjonowanie. Do udrożnienia polecamy sprawdzone środki chemiczne typu np. kret lub mechaniczne – spirala. W przypadku uporczywych zatorów warto zawołać hydraulika, który pomoże nam fachowym sprzętem.

Po drugie filtr

Następnym elementem jest sprawdzenie filtra przy pompie. To on pełni ważną rolę rozdzielającą mydliny i inne zanieczyszczenia od brudnej wody. Jego zapchanie może przyczynić się do gromadzenia się zanieczyszczeń, co w następstwie powoduje wydzielanie się nieprzyjemnych zapachów, które gniją.

jak wyczyscic pralke

Nic straconego, wystarczy wykręcić go z pralki – uwaga może polać się woda. Dlatego pomału wyciągaj go z gniazda, podłóż miskę i miej w pogotowiu ręcznik.

Trzeci sposób na pozbycie się brudu z pralki

Najlepszym sposobem na pozbycie się bakterii zalegających w zakamarkach pralki jest przeprowadzenie prania „bez wkładu”. Chodzi o to, aby nastawić program piorący, bez wrzucania ubrań do pralki. Najlepszym rozwiązaniem będzie użycie odpowiedniego detergentu bądź środka czyszczącego np. sody kalcynowanej, która przyczyni się do udrożnienia wszystkich elementów. Można użyć odkamieniacza np. w płynie lub w proszku. Woda z detergentem dotrze do najtrudniej dostępnych miejsc i dzięki temu dokładnie wyczyści pralkę.

Pralkę należy nastawić na minimum 60 stopni, wysoka temperatura pozwala zlikwidować bakterie i rozpuścić stary proszek zalegający w trudno dostępnych miejscach. Taki zabieg warto powtarzać raz na pół roku, aby utrzymać pralkę w jak najlepszym stanie.

Czwarty krok do czystej pralki

Na koniec ręcznie spróbuj doczyścić obudowę pralki, dozownik detergentów i opaskę gumową. Kurz zbiera się i w łazience, więc osiada na drzwiczkach, blacie. Często stawiamy kosmetyki albo perfumy na pralce i bardzo łatwo o zachlapanie jej. Dozownik detergentów warto wyjąć z komory, namoczyć w misce z ciepłą wodą, wziąć szczoteczkę do zębów i szorować ścianki. Nie zajmie to nam dużo czasu a pozwoli skutecznie wyczyścić pralkę.

jak wyczyscic pralke domowymi sposobami

W opasce gumowej zbiera się woda i resztki mydlin, po każdym praniu warto przetrzeć szmatką pozostałości wody, aby uniknąć brzydkich zapachów w przyszłości.

Podsumowanie

Powyższe kroki należy wykonać skrupulatnie. Pralki automatyczne należą do mocno eksploatowanych urządzeń, więc mają tendencję do wydzielania nieprzyjemnego zapachu. Należy również pamiętać, aby zostawić otwarte drzwiczki po praniu. Ponadto, regularne czyszczenie, uchroni ją przed przedwczesnym zepsuciem oraz pozwoli cieszyć się czystym i ładnie pachnącym praniem.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 5

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

avatar
  Subscribe  
Powiadom o