Jak wyczyścić pralkę?

katarzyna | 13 stycznia 2023

Nieprzyjemny zapach wydobywający się z pralki albo pozostałości proszku na ubraniach to niestety częste przypadki, z którymi spotykamy się na co dzień. Jedną z głównych przyczyn tych problemów może być zabrudzona pralka od wewnątrz. Jak wyczyścić pralkę, by pozbyć się tego problemu?

Jest na to kilka sposobów. Dokładne wyszorowanie urządzenia pozwoli nam uporać się z tymi problemami na dobre. Odpowiednia konserwacja zawsze przedłuża żywotność sprzętu. Powstaje, więc pytanie, jak wyczyścić pralkę?

jak wyczyścić pralkę? Wnętrze pralki

Kilka sposobów na wyczyszczenie pralki

Skrupulatne sprawdzenie wszystkich elementów pralki jest bardzo ważne podczas jej czyszczenia. Główną przyczyną nieprzyjemnych zapachów jest zator w odpływie kanalizacyjnym bądź wężu doprowadzającym wodę. Dlatego pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie, w jakim stanie jest hydraulika urządzenia.

W przypadku widocznych zabrudzeń w postaci kamienia, szlamu czy pleśni, należy udrożnić rury. To na pewno poprawi jej funkcjonowanie. Do udrożnienia polecamy sprawdzone, przeznaczone do tego środki chemiczne lub mechaniczne – spirala. W przypadku uporczywych zatorów warto zawołać hydraulika, który pomoże nam fachowym sprzętem.

Czyszczenie filtra

Aby utrzymać urządzenie w czystości, ważne jest, aby wiedzieć, jak czyścić filtr w pralce, przy pompie. To on pełni ważną rolę rozdzielającą mydliny i inne zanieczyszczenia od brudnej wody. Jego zapchanie może przyczynić się do gromadzenia się zanieczyszczeń, co w następstwie powoduje wydzielanie się nieprzyjemnych zapachów zgnilizny. Niestety, te brzydkie zapachy często osiadają też na ubraniach, które powinny pachnieć świeżością.

jak wyczyscic pralke

Filtr wystarczy wykręcić z pralki – należy jednak uważać, ponieważ przy tym może wylać się woda. Właśnie dlatego wyciągaj go z gniazda pomału, podłóż miskę i mieć w pogotowiu ręcznik. Jeśli zastanawiasz się, jak często czyścić filtr w pralce, będzie to uzależnione między innymi od częstotliwości korzystania z urządzenia. Mimo to, przyjmuje się, że element powinien być czyszczony co najmniej raz w miesiącu.

Czyszczenie wnętrza pralki

Najlepszym sposobem na pozbycie się bakterii zalegających w zakamarkach pralki jest przeprowadzenie prania „bez wkładu”, czyli pustego cyklu. Chodzi o to, aby nastawić program piorący, bez wrzucania ubrań do pralki. Najlepszym rozwiązaniem będzie użycie odpowiedniego detergentu bądź środka czyszczącego np. sody kalcynowanej, która przyczyni się do udrożnienia wszystkich elementów. Można użyć odkamieniacza np. w płynie lub w proszku. Woda z detergentem dotrze do najtrudniej dostępnych miejsc i dzięki temu dokładnie wyczyści pralkę.

Pralkę należy nastawić na minimum 60 stopni, wysoka temperatura pozwala zlikwidować bakterie i rozpuścić stary proszek zalegający w trudno dostępnych miejscach. Taki zabieg warto powtarzać raz na pół roku, aby utrzymać pralkę w jak najlepszym stanie.

Czyszczenie obudowy

Na koniec ręcznie spróbuj doczyścić obudowę pralki, dozownik detergentów i opaskę gumową. Kurz zbiera się i w łazience, więc osiada na drzwiczkach, blacie. Często stawiamy kosmetyki albo perfumy na pralce, przez co bardzo łatwo o zachlapanie jej. Dozownik detergentów warto wyjąć z komory, namoczyć w misce z ciepłą wodą, wziąć starą szczoteczkę do zębów i szorować ścianki. Nie zajmie to dużo czasu, a pozwoli skutecznie wyczyścić pralkę.

jak wyczyscic pralke domowymi sposobami

W opasce gumowej zbiera się woda i resztki mydlin, po każdym praniu warto przetrzeć szmatką pozostałości wody, aby uniknąć brzydkich zapachów w przyszłości.

Jak wyczyścić pralkę domowymi sposobami?

Istnieje kilka domowych sposobów, które możesz wprowadzić w życie, aby upewnić się, że urządzenie będzie jeszcze bardziej lśnić w środku i na zewnątrz. Choć najlepszymi środkami do utrzymywania takich urządzeń w higienie są te specjalnie do tego stworzone, nie zawsze mamy je pod ręką. Niektórzy wolą także bardziej naturalne rozwiązania. I tu na ratunek przychodzi wyposażenie szafki kuchennej.

Soda oczyszczona to środek, który niemal wyżera brud z większości powierzchni. Jak czyścić pralkę sodą? Wystarczy wsypać do pojemnika na detergent i włączyć pusty cykl. Pamiętaj, że im gorętszy, tym skuteczniej pozbędzie się wszelkich zabrudzeń.

Podsumowanie

Powyższe kroki należy wykonać skrupulatnie. Pralki automatyczne należą do mocno eksploatowanych urządzeń, więc mają tendencję do wydzielania nieprzyjemnego zapachu. Należy również pamiętać, aby zostawiać otwarte drzwiczki po każdym praniu. Ponadto, regularne czyszczenie, uchroni ją przed przedwczesnym zepsuciem oraz pozwoli cieszyć się czystym i ładnie pachnącym praniem.

Zobacz inne nasze artykuły:

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.2 / 5. Liczba głosów: 29

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x