Jak ustawić termostat w lodówce?

marta | 10 listopada 2022

Termostat to kluczowa dla działania Twojej lodówki część. Jego usterka odbije się na pracy urządzenia, a także na świeżości przechowywanych w niej produktów. Aby mieć pewność, że element działa prawidłowo, warto wiedzieć, jak go sprawdzić, wymienić, a także jak ustawić termostat w lodówce.

Jak sprawdzić czy termostat działa?

Termostat to urządzenie, które w lodówce pełni rolę regulatora temperatury, a więc jest jednym z kluczowych elementów. Jego zaburzone działanie najprawdopodobniej zaburzy działanie całej lodówki. W uproszczeniu, jego praca polega na uruchamianiu sprężarki, kiedy temperatura wzrasta i wyłączaniu jej, gdy jest odpowiednio niska. Sprawdzanie działania części powinieneś oczywiście zacząć od zlokalizowania jej. To, gdzie jest termostat w lodówce, może różnić się w zależności od jej modelu, jednak zazwyczaj wystarczy zdjąć pokrętło regulujące temperaturę i obudowę – sprawdź obok żarówki.

Jeśli zastanawiasz się, czy to właśnie ten element sprawia problemy z działaniem lodówki, pierwszy test będzie polegał na rozpoznaniu objawów. Uszkodzony termostat nie uruchomi sprężarki w odpowiednim momencie, może ona także wyłączać się kilka sekund po uruchomieniu. Przy problemach z termostatem sprężarka może nie wyłączać się w ogóle lub uruchamiać się tylko sporadycznie. Poskutkuje to zbyt wysoką lub zbyt niską temperaturą. W podsumowaniu, powinieneś sprawdzić stan termostatu, jeśli lodówka chłodzi nierównomiernie, lub jeśli temperatura jest zbyt niska lub zbyt wysoka, może pojawić się też lód.

Jak sprawdzić czy termostat działa? Możesz zastosować metodę zwarcia styków. Termostat najczęściej będzie oznaczony stykami 3,  4 oraz 6, gdzie termostatem sterują 4 i 6. 3 to zasilanie żarówki. 4 oraz 6 są połączone ze sprężarką – należy je odłączyć i przetestować multimetrem. Po przyłożeniu sond do styków powinieneś usłyszeć sygnał dźwiękowy, jeśli termostat działa prawidłowo. Upewnij się jednak, że nie jest ustawiony na 0. Brak wartości na mierniku oznacza uszkodzony termostat.

Można też zastosować metodę schładzania kapilary termostatu. Jeśli odwrócimy pojemnik ze sprężonym powietrzem, dezodorantem lub nawet z lakierem do włosów, i będziemy delikatnie je dozować, to uzyskamy ciekły azot. Jego krople błyskawicznie schłodzą kapilarę. Dzięki temu na dwóch stykach będziemy mogli sprawdzić rozwarcie układu. Jeśli kapilara się odpowiednio schłodzi, usłyszymy charakterystyczne ,,kliknięcie”, na stykach nastąpi rozwarcie, a multimetr nie będzie pokazywał ciągłości układu.

Jak wymienić termostat w lodówce?

Jeśli termostat okazał się zepsuty, jedynym rozwiązaniem będzie jego wymiana na nowy. Jak wymienić termostat w lodówce? Zabieg jest na szczęście prosty i wykonasz go samodzielnie. Zanim jednak przystąpisz do wymiany, odłącz lodówkę od zasilania i opróżnij ją.

Po zlokalizowaniu termostatu odkręć obudowę, za którą znajduje się element. Następnie wystarczy odpiąć przewody i kapilary od parownika oraz wyjąć uszkodzoną część. Po usunięciu elementów wyjmij nowy termostat z opakowania. Delikatnie rozwiń kapilarę i przypnij ją, umieszczając między parownikiem, a ścianą lodówki. Termostat włóż do obudowy w miejsce poprzedniego – następnie podepnij przewody.

Po tak przeprowadzonej wymianie nałóż obudowę. Teraz możesz podłączyć urządzenie do zasilania i z powrotem wypełnić je produktami. Jak widzisz, wymiana termostatu w lodówce, to nic trudnego.

Jak ustawić termostat w lodówce?

Jeśli po teście okazało się, że część wcale nie wymaga wymiany, warto dowiedzieć się, jak ustawić termostat w lodówce. Możliwe, że przyczyną problemów były po prostu złe ustawienia. Na początek zdecyduj jaka temperatura będzie odpowiednia – ta idealna jest w przedziale od 2 do 5°C. Temperatury, które można ustawić w lodówce wynoszą najczęściej od 2 do 8°C. Termostat można wyregulować na dwa sposoby; mechanicznie lub elektronicznie.

Ten pierwszy sposób spotkamy zazwyczaj w lodówkach starszych lub mniej zaawansowanych technologicznie modelach. W takiej lodówce znajdziesz pokrętło, dzięki którym będziesz mógł ustawić wybraną wartość – często pomiędzy 1 i 5, 1 i 6 lub 1 i 7. Pamiętaj jednak, że cyfry nie oznaczają stopni Celsjusza, a jedynie poziomy chłodzenia. Aby dowiedzieć się, jakie konkretnie temperatury odpowiadają danym liczbom, powinieneś zapoznać się z instrukcją obsługi swojego modelu lodówki.

Sterowanie elektroniczne znajdziesz często w bardziej zaawansowanych technologicznie modelach, na dotykowym panelu sterowania. Przy tak wygodnym rozwiązaniu, wyświetlacz może pokazywać temperaturę obecnie panującą w urządzeniu. Jej ustawienie jest bardzo proste, podobnie jak przy ustawieniu mechanicznym. Wystarczy wybrać odpowiednią wartość za pomocą odpowiadających im przycisków, najczęściej „+” i „-” lub strzałek. Gotowe!

Przeczytaj nasze inne artykuły:

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów: 9

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
Andrzej

Moja lodówka Beko na działce od jakiegoś czasu pracuje bez przerwy jeszcze na szczęście chłodzi ma ok 6 lat może to koniec jej żywota chcę jeszcze spróbować wymienić termostat i rozmrozić może to pomoże.Problem w tym że lodówka i zamrażarka jest pełna gdyż przechowuję tam zbiory z działki gdyż nie mam piwnicy .

Jozef

Dardzo trafne sugestie, pomocne .j

2
0
Będę wdzięczny za komentarze.x