Jak naprawić uszczelkę w lodówce?

katarzyna | 10 marca 2022

Naprawa uszczelki w lodówce jest możliwa w kilku przypadkach. Z artykułu dowiesz się, kiedy możliwa jest naprawa uszczelki, a kiedy konieczna będzie wymiana. Jak dbać o uszczelkę, aby dłużej służyła i czego unikać. Zostań bohaterem w swoim domu. 

W wielu przypadkach silikon sanitarny jest w stanie pokryć drobne ubytki na uszczelce. W przypadku większych uszkodzeń, jak rozerwanie, poluzowanie uszczelki naprawa nie przyniesie rezultatów. Szczególnie w przypadku rozmagnesowania uszczelki naprawa jest niemożliwa. Usterka objawia się problemem z zamknięciem drzwi od lodówki. Dlatego drzwi chłodziarki lub zamrażarki odskakują od obudowy.

Jeżeli nie dysponujesz silikonem sanitarnym możesz wykorzystać klej epoksydowy szybkoschnący np. Weicon, aby naprawić uszczelkę w lodówce. Z łatwością klei gumę, tworzywa sztuczne a nawet metal. Odporny na wilgoć i wysoka temperaturę. 

Jak naprawić uszczelkę w lodówce

Zazwyczaj uszczelka pęka najszybciej w załamaniach i na rogach. Zasysanie uszczelki jest popularnym zjawiskiem, jak mamy do czynienia z dużą różnicą temperatur w otoczeniu. Dlatego lodówki na działce, czy w domku letniskowym nie mogą być takie same, jak w domu. Warto zwrócić na to uwagę i nie ciągnąć na siłę drzwi. Odczekać aż wyrówna się ciśnienie w uszczelce i wtedy otworzyć drzwi. Szarpanie wpływa negatywnie na kondycję uszczelki. W przypadku 10-letniej lodówki może ją nawet rozerwać. 

W przypadku uszczelek przykręcanych, jak np. w lodówkach Liebherr zasada jest podobna. Problem pojawia się w starszych modelach, gdzie uszczelka może być nitowana do drzwi lodówki. W tym przypadku za wiele nie zdziałamy. Wymiana na nową może być jedynym rozwiązaniem. Jeżeli producent nie oferuje oryginalnej uszczelki dopasowanej pod model to można zastosować uszczelkę uniwersalną i dociąć pod wymiar. Najważniejsze jest oczyszczenie powierzchni po starej uszczelce (najlepiej rozpuszczalnikiem) i odtłuszczenie. W zestawie są dołączone kątowniki, którymi spinamy boki uszczelki i przyklejamy.

Czym kleić uszczelkę w lodówce?

Klej loctite jest rekomendowany do klejenia uszczelek w lodówce. Można również nim naprawić uszczelkę w lodówce. Niektórzy nawet wykorzystują go do klejenia plastikowych półek i balkoników. Klej szybko schnie, dlatego lepiej nie wykonywać poprawek. Do całkowitego wyschnięcia potrzebuje doby. 

Nie zapominajmy o czyszczeniu uszczelki w lodówce. Wiele problemów wynika z braku właściwej konserwacji lub regularnego sprzątania. W załamaniach zbiera się dużo zanieczyszczeń, okruchów i resztek jedzenia. Wilgotne środowisko sprzyja rozwojowi bakterii. Szybko może zalęgnąć się pleśń, której ciężko się później pozbyć. To niestety prowadzi do szybszego zużycia uszczelki i problemów z lodówką. 

Aby pozbyć się zabrudzeń i zacieków – warto przecierać uszczelkę w załamaniach mokrą bawełnianą szmatką z dodatkiem płynu do mycia naczyń lub płynu odświeżającego do lodówki np. Wpro. 

Zobacz inne nasze artykuły:

Sprawdź nasze części do lodówki 

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 2.3 / 5. Liczba głosów: 7

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x