Zmywarka zużywa dużo soli

katarzyna | 6 stycznia 2023

Zdarza się, że zmywarka zużywa dużo soli, do tego stopnia, że trzeba uzupełniać ją co kilka cykli. Takie zachowanie urządzenia nie jest normalne i może świadczyć o awarii. Niestety, znacznie podnosi to także koszty eksploatacji zmywarki. Dlaczego zużywa ona zbyt dużo soli i co może powodować ten problem? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak przywrócić sprawność swojej zmywarki.

Dlaczego zmywarka zużywa dużo soli?

Po co sól do zmywarki?

Prawdopodobnie już to wiesz, ale warto zacząć od tego, po co w ogóle używa się soli. Nie wpływa ona na sam proces mycia naczyń, chyba, że wsypiesz jej za dużo. Wtedy na Twoich sztućcach i talerzach powstaną nieestetyczne smugi oraz zacieki, a także osiądzie ona na niektórych elementach zmywarki.

Sól do zmywarek ma za zadanie przeciwdziałać osadzaniu się kamienia, głównie chodzi o minerały wapnia i magnezu. W przypadku nagromadzonego kamienia, zmywarce grozi awaria – może on osiąść np. na grzałce lub zatkać rury. Używanie tego środka jest ważne w przypadku każdej zmywarki, lecz szczególnie w domostwach, w których stopień twardości wody jest wyższy. W Polsce, stopień twardości wody jest średni, co oznacza, że w przypadku braku używania soli, jony wapnia i magnezu będą zbierać się przez jakiś czas, zanim dojdzie do awarii. Jeśli więc zauważyłeś, że sól w Twojej zmywarce zbyt szybko się kończy, nie warto ignorować problemu. Używanie tego preparatu jest niezbędnym do długotrwałej ochrony Twojego urządzenia krokiem.

Ile soli używać?

W większości przypadków, do pojemnika na sól wsypuje się około 1 kg. To, jaka ilość będzie potrzebna w modelu zmywarki, który posiadasz, zależy jednak od wielkości zbiornika na sól. Należy jednak pamiętać, że wsypując środek trzeba zostawić trochę wolnego miejsca – około 1 cm. Aby usprawnić proces uzupełniania soli, możesz zaopatrzyć się w lejek. Dzięki temu granulki nie przesypią się.

Na ile powinno wystarczyć jedno uzupełnienie soli?

Cały kilogram (lub około) soli to całkiem spora ilość, która – z założenia – powinna wystarczyć na długi czas. Oczywiście wszystko zależy od modelu, jednak średnio jeden wsad soli powinien wystarczyć Ci na około jeden miesiąc użytkowania i to przy codziennym włączaniu urządzenia. Dokładne informacje na ten temat powinieneś jednak znaleźć na etykiecie. Wiele zmywarek wyposażonych jest w kontrolkę na panelu, która poinformuje Cię o konieczności uzupełnienia.
Jeśli więc zastanawiasz się, czy Twoja zmywarka zużywa dużo soli, jeśli kończy się ona np. po tygodniu, odpowiedź brzmi – tak. Co może powodować zbyt duże zużycie soli?

Ustawienie zmywarki

Powinieneś zacząć od sprawdzenia, na jaką twardość wody ustawiona jest zmywarka. Zazwyczaj do regulacji tego parametru służy pokrętło. Przestaw je w dół o jeden lub o dwa stopnie i sprawdź, jak po tym będzie działało urządzenie. Jeśli pokrętło ustawione jest na maksimum mimo, że woda ma średnią twardość, zużycie soli będzie bardzo duże.

Elektrozawór pojemnika na sól

Sól z pojemnika do komory dostaje się poprzez otwór z elektrozaworem. Dzięki niemu zmywarka może odpowiednio dozować dawkę. Jeśli pobór soli jest zbyt duży, możliwe, że zawór uległ uszkodzeniu lub jest np. zakamieniony.

Niedokręcony korek pojemnika na sól

Jeśli korek zatykający otwór jest luźny lub niedokręcony, to gdy elektrozawór jest zamknięty, z pojemnika wydostaje się po prostu za dużo preparatu. Uwaga – to, że korek po zamknięciu wydaje kliknięcie nie musi oznaczać szczelności. Sprawdź więc, czy po zamknięciu odpływu i nalaniu do pojemnika wody zacznie on przeciekać. Problemu pozbędziesz się, likwidując nieszczelność – najczęściej oznacza to wymianę elektrozaworu.

Kiepska jakość preparatu

Ostatnim czynnikiem, który może odpowiadać za to, że zmywarka zużywa dużo soli jest jakość środków. Produkty tańsze i pochodzące z mniej pewnych źródeł bardzo często są po prostu mniej wydajne. Spróbuj więc zmienić markę soli na inną i sprawdź, czy praca urządzenia nie wróci do normy. Jeśli nie – będziesz mieć blisko stuprocentową pewność, że problem leży gdzieś indziej.

Znajdź nowe części do zmywarki

Zobacz inne nasze artykuły:

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów: 62

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

guest
14 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Michał

W mojej zmywarce (Hotpoint Ariston) nie ma regulatora dozowania soli, jest tylko przy zbiorniku na płyn nabłyszczający (cyfry 1-6 w zależności od twardości wody). Czyżby inne zmywarki miały regulację poboru soli?

Martyna Z.

Nie, zmywarki nie mają takiego regulatora. Pobór soli jest zależny od twardości wody. Sól z pojemnika do komory dostaje się poprzez otwór z elektrozaworem. Dzięki niemu zmywarka może odpowiednio dozować dawkę.

Jadwiga

Witam posiadam zmywarkę beko dis 150 10 ma 6 lat. Od samego początku co 7 cykli trzeba uzupełniać sól bo świeci się kontrolka. Czy to normalne?

Magda B.
Maciej

Dzień dobry,

cała sól potrafi być zużyta w trakcie 1 mycia – naczynia są obficie pokryte „matowym” solnym osadem. Korek zasobnika na sól dokręcony maksymalnie, jego uszczelka wydaje się ok. Jak na zdjęciu, widoczny osad soli poniżej korka (na korku nie ma).
Prośba o pomoc co może być nie tak.

Teka DW7 60 Fi VR01

TEKA.jpg
Karolina

Zmywarka Elektrolux EFS2300, po zmywaniu słone, białe naczynia, po krótkim casie „nieużywania” osad z soli na metalowych elementach w komorze zmywania.
Zużycie soli większe niż wcześniej. Pokrywa zbiornika soli dokręcona, uszczelka cała. Gdzie szukać powodów takiego stanu rzeczy?

Jakub

Witam Pani Kasiu. Mam taki sam problem jak kolega. Zmywarka zużywa całą sól przy 1 zmywaniu. Wymienilem korek od pojemnika, ale sól ciagle ucieka. Zdemontowałem obudowe zmywarki i.pojemnik wydaje sie byc ok. Czy ma pani pomysł co moze być przyczyną? Pozdrawiam

emilkos

Czy to możliwe, żeby cała sól z pojemnika wyszła przy 1 zmywaniu? Naczynia po myciu były pokryte takim białym nalotem?

ANIA

W jaki sposób można to sprawdzić? Dziś uzyskałam taki efekt mycia mimo że wczoraj dosypalam sól do pełna

14
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x