Czym objawia się spalona grzałka w zmywarce?

katarzyna | 24 lutego 2021

Czym objawia się spalona grzałka w zmywarce?

Każda zmywarka posiada szereg niezbędnych podzespołów, dzięki którym proces mycia naczyń przebiega bez problemu. Zaliczamy do nich między innymi węże, pompy, elektrozawór czy hydrostat, a także grzałkę. Ten istotny element, odpowiadający za podgrzewanie wody, niestety dość często ulega awarii. Masz wrażenie, że Twoje urządzenie nie osiąga właściwej temperatury? Sprawdź, czym objawia się spalona grzałka w zmywarce.

Spalona grzałka w zmywarce - przyczyny

Przed podaniem objawów spalonej grzałki, warto dowiedzieć się, z jakiego powodu w ogóle dochodzi do takiej sytuacji. Żeby zmywarka mogła dobrze wykonać swoją pracę, w komorze zachodzi kilka ważnych procesów – w tym pobieranie wody. Niestety, wraz z nią do środka dostają się różnego rodzaju zanieczyszczenia z wodociągów, między innymi kamień.

Wapienne osady osadzają się na podzespołach i z biegiem czasu ich warstwa narasta do tego stopnia, że dochodzi do awarii. Jeśli zmywarka przez długi czas nie była czyszczona przy użyciu specjalnych środków odkamieniających może dojść, między innymi, do przepalenia grzałki.

Kolejną przyczyną jest nieprawidłowe działanie innych części. Przykładowo – gdy czujnik temperatury podaje nieprawidłowe odczyty, grzałka nie wyłączy się w odpowiednim momencie i doprowadzi to do jej uszkodzenia. Wewnętrzne wycieki także są popularną przyczyną spalonego elementu grzejnego.

Środki do zmywarek

Zmywarka pracuje bez przerwy - dlaczego

Wybijanie korków

Jeśli grzałka jest spalona, to bardzo często tuż po włączeniu urządzenia dochodzi do tzw. wybicia korków (bezpieczników) w mieszkaniu. Dlaczego? Uszkodzony obwód części doprowadzi do przebicia i włączy się zabezpieczenie, które odetnie dopływ prądu do zmywarki. Dzięki temu awaria elementu grzejnego nie doprowadzi do jeszcze poważniejszych uszkodzeń, które mogłyby skutkować całkowitym wyłączeniem sprzętu z użytku.

Bezpieczniki termiczne do zmywarek

Zmywarka-wyłącza-się-w-połowie-cyklu

Niedomyte naczynia

Grzałka podgrzewa wodę głównie po to, by rozpuścił się w niej detergent i w efekcie – by z naczyń zniknął brud. Jeśli się spaliła, efekt mycia nie będzie zadowalający. Niektóre zmywarki zatrzymują cykl w momencie, w którym nie są w stanie nagrzać wody do odpowiedniej temperatury. Czasami jednak przechodzi on do końca, ale naczynia po wyjęciu nadal są brudne. To oznaka, że mogła spalić się grzałka.

Grzałki do zmywarek

Brak pary po otworzeniu drzwi zmywarki

Kiedy otworzy się drzwi zmywarki tuż po skończonym cyklu, ze środka powinna ulecieć gorąca para. To dlatego, że ostatnim etapem programu jest wysuszenie naczyń po ich umyciu. Jeżeli tak się nie stanie i w środku będzie wyczuwalnie zimno, awarii mogła ulec albo grzałka, albo wentylator osuszający.

Wentylatory osuszające do zmywarek

zmywarka pobiera wodę i staje

Zapach spalenizny

Spalona grzałka w zmywarce na samym początku przejawia się zapachem spalenizny – jest to pierwszy sygnał, na który powinniśmy zwrócić uwagę. Można go wyczuć w trakcie cyklu, czyli w tej samej chwili, w której doszło do awarii lub po uchyleniu drzwiczek.

Zmywarka Bosch SMI68TS06E Zeolith - recenzja

Program nie startuje

Są modele zmywarek, w których zepsuty element grzejny nie pozwoli na rozpoczęcie programu. Wówczas na ekranie wyświetli się należyty kod błędu lub zaczną migać kontrolki, sygnalizujące awarię.

Jeżeli zauważysz, że Twoja zmywarka wyświetla kod błędu, koniecznie zajrzyj do instrukcji obsługi. Producent powinien zamieścić tam informację o tym, co dany komunikat oznacza, w jaki sposób należy na niego zareagować i co zrobić, aby usunąć usterkę.

Czy można samodzielnie wymienić grzałkę?

Jak najbardziej. Trzeba będzie rozkręcić urządzenie, by dostać się do jego wnętrza. Warto mieć również na uwadze, że popularni producenci, np. Beko czy Whirlpool, bardzo często umieszczają grzałkę razem z pompą (tzw. pompogrzałka). Przy pomocy instrukcji samodzielna naprawa powinna przebiec bez problemu.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.6 / 5. Liczba głosów: 32

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek

Zmywarka candy CDI 2T1047 grzałka wymieniona, przegrzewa się silnik pompogrzalki -silnik działa grzałka nie grzeje

1
0
Would love your thoughts, please comment.x