Oceń artykuł
Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!
Średnia ocena 4.2 / 5. Liczba głosów: 90
Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.
katarzyna | 23 lutego 2021
Cieknąca lodówka to jedna z najczęstszych usterek, z którą można spotkać się na co dzień. Czym może być spowodowana i jak sobie z tym poradzić? W poniższym artykule znajdziesz wszystkie odpowiedzi.
Zazwyczaj zdarza się to w lodówkach bez systemu No Frost, czyli automatycznego odszraniania. Woda pojawia się na tylnej ściance i na spodzie komory, pod szufladą na warzywa i owoce. Odpływ znajdujący się na tylnej ściance służy do przelewania wody – jeżeli jest czymś zatkany, to nie odprowadzi zbędnej wody. Do każdej lodówki dołączony jest przetykacz, którego zadaniem jest czyszczenie odpływu. Jeśli nie masz w domu przetykacza możesz skorzystać z drucika tylko nie z wykałaczki, bo może pęknąć i utknąć w kanale. W trakcie rozmrażania lodówki sporo osadów gromadzi się przy odpływie, więc lepiej na bieżąco je usuwać.
Cieknąca lodówka to nie tylko problem zatkanego odpływu, ale również niewłaściwej temperatury w pojemniku na warzywa. Co to w praktyce oznacza? Warzywa i owoce zawierają w sobie wodę i wydzielają wilgoć. Im więcej produktów zawierających wodę (cukinia, rzodkiewka, ogórek, pomidory), tym bardziej wilgotność wzrasta. Jeżeli nie ma, gdzie uchodzić skrapla się. Dlatego część producentów rozwiązuje ten problem stosując pojemniki z regulacją wilgotności. Tym sposobem steruje się wentylacją w pojemniku na warzywa.
Zbierająca się woda w lodówce może być oznaką poważniejszej awarii. Jeżeli zauważysz, że temperatura wewnątrz urządzenia jest dużo wyższa niż ustawiłeś to znak, że termostat prawdopodobnie nie działa prawidłowo. Na podstawie wskazań termostatu sprężarka załącza się lub wyłącza (po osiągnięciu temperatury). Jeżeli zauważysz taki objaw, należy zwrócić uwagę także na czujnik temperatury oraz grzałkę rozmrażającą.
Są to elementy, które wymagają sprawdzenia przy pomocy miernika elektrycznego (multimetru). Ich wymiana wymaga demontażu obudowy, co może sprawić trochę problemów, ale przy odrobinie cierpliwości jest do wykonania w domu.
Bardzo często zbyt wysokiej temperaturze towarzyszy alarm dźwiękowy, podświetlona dioda lub też komunikat na wyświetlaczu. W instrukcji obsługi powinna znajdować się tabela z kodami błędów, która pozwoli zlokalizować usterkę.
Miej na uwadze, że uszczelka ciągle narażona jest na zmiany temperatury i ulega odkształceniom. W skrajnych przypadkach dochodzi do zerwania wierzchniej powłoki. Tym sposobem traci elastyczne właściwości, wysycha i nie trzyma szczelności. W każdej lodówce wymiana uszczelki drzwi wygląda inaczej. W większości chłodziarek polega na wypięciu jej ze specjalnych zatrzasków. Rzadziej spotyka się wersje klejone lub przykręcane na śruby. Warto pamiętać, żeby przed montażem pozostawić ją na minimum 24 godziny w temperaturze pokojowej, aby się rozprostowała – można pomóc sobie również suszarką do włosów.
Widoczne krople wody na ściankach lodówki lub wyciek pod spodem urządzenia może oznaczać, że grzałka rozmrażająca ciągle pracuje. Prawidłowo powinna załączać się w określonych etapach w cyklu chłodzenia. Jej działanie nie jest przypadkowe, ale na podstawie wskazań czujników temperatury. Jeśli któryś z tych elementów zawiedzie możemy spodziewać się cieknącej lodówki.
Wymiana grzałki rozmrażającej nie jest taka prosta, ponieważ w wielu przypadkach np. w lodówce Samsung, LG jest zabudowana. Znajduje się za tylną pokrywą w części zamrażarki. Aby się do niej dostać należy wymontować plastikową pokrywę.
Ubytek czynnika chłodniczego w obiegu lodówki może być kolejnym powodem, dla którego cieknąca lodówka jest problemem. Im mniej czynnika, tym lodówka słabiej chłodzi, co oznacza, że szron i lód zaczyna topnieć. Nieuniknione, że woda zacznie kapać z wnętrza. Z nieszczelnością ciężko poradzić sobie we własnym zakresie, ponieważ bez specjalistycznych urządzeń nie poradzimy sobie z diagnozą. W tym przypadku warto wezwać specjalistę, który fachowo oceni zakres prac i czy lodówka nadaje się do naprawy.
Wentylator odpowiada za rozprowadzanie schłodzonego powietrza po urządzeniu. Niekiedy zdarza się tak, że przestaje działać silnik, uszkodzą się śmigła lub cała część ulegnie oblodzeniu, w wyniku czego nie działa prawidłowo. Wtedy obieg powietrza jest zaburzony, a co za tym idzie – dochodzi do nierównomiernego chłodzenia. To także jedna z przyczyn tego, że z lodówki leci woda.
Zamrażarnik w lodówce BECO, po dostanie się do „chłodnicy” ta w górnej części jest zamrożona, natomiast w dolnej cieknie po niej woda, czy to tak ma być, czy jest problem? Dodam że po jakimś czasie na dnie zamrażarka 3cm skała lodu
Jeśli jest to lodówka z no frost to lodu nie powinno być w ogóle.
Możliwe, że uszkodzony jest czujnik temperatury. Proszę w pierwszej kolejności rozmrozić i wyczyścić urządzenie.
Lodówka lg no Frost. Na dole zamrażalnika jest lód i wypływa woda. Często słychać trzaski. Co to może być.
W lodówce z no frost nie powinno być lodu. Uszkodzony może być czujnik temperatury lub grzałka parownika.
Jeżeli słychać „trzaski” to z dużą dozą prawdopodobieństwa układ wentylatora jest oblodzony.
Lodówka Samsung RL 58 GRGIH1, No Frost. Woda cieknie spod drzwi zamrażarki. Uszczelka „na oko” wydaje się być w porządku. Raz wody jest więcej, raz mniej. Ostatnio przez dwa dni w ogóle nic nie kapało. Wyczyściłeś wiatrak, wszystkie rurki oraz te „żeberka” a problem nie ustał. Czy wymiana uszczelki może rozwiązać problem czy może to coś poważniejszego?
Problem może leżeć po stronie czujnika temperatury grzałki rozmrażającej. Jeśli nie przekazuje do grzałki właściwych informacji to grzałka grzeje ciągle.
Witam, u mnie w lodówce Beko MCNA406E30ZXB pełny no Frost woda zbiera się w dolnej szufladzie w której przechowuje się warzywa.
Raz w tygodniu muszę wszystkie warzywa wyciągać z szufladi i osuszać ją, czyścić a i tak warzywa pleśnieją.
Czy wiatrak chodzi? Czy temperatura w chłodziarce jest odpowiednia? Jak dawno wykonano pełne rozmrożenie i oczyszczenie lodówki? Czy występują jakieś kody błędów? Warto też sprawdzić uszczelkę drzwi czy dobrze przylega
Tak było raczej od początku, lodówka nie była rozmrażana, Temperatura jest ok,
NoFrostow chyba się nie rozmraża? żaden lód się nie tworzy… Na ekranie żaden błąd nie wyskakuje, nie wiem czy w ogóle jest taka możliwość w tym modelu. A wentylator to nie wiem czy pracuje, czy może pani wie jak to sprawdzić?
W tej sytuacji warto zakupić gąbki pochłaniające wilgoć, duża ilość warzysz może powodować taki stan rzeczy. Co chodzi o wiatrak, to czy się załącza, jeżeli słuchać jego pracę powinno być ok.
Jeszcze jedno, kiedyś był serwis jeszcze na gwarancji bo wydawało mi się dziwne, że lodówka rzadko się wyłącza – powiedzieli że jest ok bo ten model pracuje na małym poborze „niskich obrotach” ale przez dłuższy czas… Pytałem wtedy o zbierającą się wodę w szufladzie na warzywa to powiedzieli że teraz warzywa mają w sobie dużo wody i to jest powód….
Dzień dobry. Od wczoraj mam problem z lodówko – zamrażarką Beko (modelu nie znam). Problem polega na tym, że lodówka nie chłodzi, a zamrażarka działa bez zarzutu. Jaka może być tego przyczyna?
proszę zapoznać się z tym artykułem https://north.pl/baza-porad/lodowka-nie-chlodzi/
Dzień dobry. Mam lodówkę samsung No Frost z osobnym zamrażalnikiem w dolnej części. Czasami, nie codziennie, pod drzwiczkami zamrażalnika, na podłodze pojawia się woda. Wewnątrz zamrażalnika na spodzie znajduje się spora część zamrożonej wody. Czy jest jeszcze szansa na dalszą eksploatację ?
W pierwszej kolejności proszę sprawdzić czy odpływ wody jest drożny, być może się zapchał. Rozmrozić urządzenie i wyczyścić.
Warto też sprawdzić szczelność uszczelki, czy przylega prawidłowo.
W części chłodzącej jest wszystko ok. W zamrażalniku nie ma nigdzie żadnego odpływu. Wczoraj „skułem” cały zalegający lód a dzisiaj już się tworzy nowy. Myślę, że jak dojdzie do drzwiczek to przez uszczelkę woda znów przedostanie się na zewnątrz. Możliwe, że to uszczelka. Muszę to posprawdzać i przede wszystkim rozmrozić. Dziękuję.
Jeśli jest to urządzenie z funkcją no frost to proszę sprawdzić działanie grzałki rozmrażającej.
https://north.pl/baza-porad/w-zamrazalniku-zbiera-sie-lod/
Witam. Wiadomo co było przyczyną? Ponieważ mam ten sam problem.
Witam. Mam to samo w lodowce Samsung. Czy wiemy co jest tego powodem?
Proszę sprawdzić grzałkę parownika i jej czujnik oraz czujnik temperatury zamrażarki.
Witam. Mam lodówkę whirlpool. Można powiedzieć że jest prawie nowa. Ma pół roku. Przynajmniej raz w tygodniu mam zalaną kuchnie. Cieknie od tyłu. Co można zrobić w tej sytuacji.Dzwonić po serwis. Czy może jest jakiś sposób aby ten wyciek zlikwidować samemu? Pozdrawiam.
może woda wycieka z miski, która powinna odparować. Trzeba zajrzeć napierw do tyłu, co tam się dzieje.
Witam. Mam lodówkę Amica z zamrażalnikiem i mam nietypowy problem. Mianowicie zbiera mi się woda ale nie w lodówce na ścianach czy w zamrażarce ani nie cieknie dołem tylko woda zaczynam się zbierać na zewnątrz zamrażarki woda wychodzi z obudowy na zewnątrz. Pomoże ktoś?
Witam. Mam lodówkę Amica z zamrażalnikiem i mam nietypowy problem. Mianowicie zbiera mi się woda ale nie w lodówce na ścianach czy w zamrażarce ani nie cieknie dołem tylko woda zaczynam się zbierać na zewnątrz zamrażarki woda wychodzi z obudowy na zewnątrz. Pomoże ktoś?
Ja mam podobnie. Też ciekawa jestem co to
U mnie dokładnie taki sam przypadek. Czy ktoś zna powód?
Trudno powiedzieć co może być tego przyczyną. Z informacji znalezionych w internecie można przeczytać, że może pomóc udrożnienie odpływu wody z lodówki.
Mam lodówkę LG GBB530NSCFE i w dolnej części zamrażarki spływa woda i robi się lód. Co może być przyczyną? Jak rozwiązać ten problem? Dodatkowo na wyższych półkach zamrażarki jest szron jakby mocniej tam mroziło.
Witam mam lodówkę gorenje no frost i od kilku dni wypływa woda spod niej. Woda zbiera się w pojemniku i z niego się wylewa. Co może być przyczyną?
Cześć u mnie występuje inny problem, wody nie ma w środku lodówki, ani pod szufladami, nie cieknie przez dzwi tylko tak jakby od tyłu lodówki z jej samego spodu, czasem słychać dosłownie pluskanie wody a po 5 min widać ją na podłodze. Lodówka Whirpol no frost. Rozumiem że z tyłu jest zbiornik na wodę która musi sama odparować ? tylko dlaczego zbiornik się przepełnia i wylewa się z niego woda ?
może grzałka parownika szwankuje?
Witam mam lodówkę Beko rcna406e30zxb , od jakiegoś czasu podcięła z podspodu co mam zrobić
Witam mam problem ze zamrażalniku pod ostatnia szuflada zbeira się woda i zamraża po dwóch dniach, aczyna ciec gdyzy woda spływa po lodzie… I nie wiem co z tym zrobić lodówka nówka. Sztuka
najlepiej złożyć reklamację, bo lodówka jest na gwarancji.
Mam to samo co można z tym zrobić?
Witam, od roku mam lodówkę GORENJE ostatnio zauważyłam że wycieka spod niej woda. Czym to może być spowodowane??
nieszczelność lub z tacki ociekacza wylatuje woda.
Witam. Mam lodówkę beko no frost i zbiera mi się woda pod dolną półka na warzywa.
Wilgotność nie jest ustawiona pod kątem ilości przechowywanych produktów.
Witam Mam lodówkę Amica z zamrażalnikiem w środku Ma z 15 lat lub więcej Od 2 lub 3 miesięcy zauważyłam że pod zamrażalnikiem skrapla się woda ,na górnej półce lodowki cały czas woda się zbiera. Zamrażalnik dobrze mrozi Jaka może być przyczyną i jak zaradzic
prawdopodobnie to wina nieszczelności. Uszczelka może słabo trzymać i przepuszcza.
Witam, mam problrm z lodówko-zamrażarka hot point-ariston sbl 1822. W komorze chłodziarki pod szufladami na warzywa pojawia się woda, która czasami zmarza. W tym modelu ociekacz na tylnej ściance jest powyżej szuflad. Jaka może być przyczyna takiego zjawiska ? Pozdrawiam wszystkich
może woda nie spływa bo zatkany jest odpływ i dlatego zamarza z biegiem czasu.
Jak usunac ten problem ? Probowalam przepchac Ale Nadal Nie scieka do tylu
może wrzątkiem przelać albo spiralą hydrauliczną.
Mam lodówkę Amica w zabudowie, ma z 15 lat jeśli nie więcej. Cieknie ostatnio cały czas, drzwi muszę dociskać gdyż same się nie zamykają szczelnie, jak zapomnę to dużo szronu i cieknie bardziej. Czy z taką lodówka w zabudowie jest większy problem jeśli chodzi o naprawę i koszty?
uszczelka jest do wymiany. Koszt naprawy nie będzie duży.
Mam lodówkę Beko non Frost. Pod dolną szuflada zbiera się woda. Pod dolną szuflada w zamra,arce też jest woda też. Gruby lód. Czy mogę te awarie usunąć we własnym zakresie
Prawdopodobnie grzałka rozmrażająca jest uszkodzona.
Witam. Problem z moja lodówką objawiał się tym iż zbiera się woda w środku pod szufladami oraz wycieka spod urządzenia. Z pierwszym problemem poradziłem sobie czyszcząc otwór odpływowy i obecnie woda nie zbiera się wewnątrz, pod szufladami. Obecnie wewnątrz na tylnej ścianie raz jest szron a raz krople wody. Natomiast spod lodówki wypływa woda. Proszę o podpowiedź czym to może być spowodowane. Czy jest to kwestia zużytych już uszczelek na drzwiach czy coś innego? Pozdrawiam