W zamrażalniku zbiera się lód/szron

katarzyna | 15 listopada 2022

Duża ilość lodu i szronu w zamrażalniku to znak, że najwyższy czas rozmrozić urządzenie. Ich obecność w umiarkowanej ilości jest czymś normalnym – za każdym razem, gdy otwieramy zamrażalnik do środka dostaje się para wodna, która zamarza, osiadając na ścianach komory i produktach.

Jeśli jednak zbyt szybko zbiera się lód, wtedy warto zastanowić się nad przyczyną tej anomalii. Pamiętajmy, że w przypadku lodówek z systemem No Frost w komorze zamrażalnika w ogóle nie powinno dochodzić do gromadzenia się szronu, a tym bardziej lodu.

Uszkodzenie uszczelki zamrażarki

Dla prawidłowej pracy zamrażalnika niezwykle ważna jest termoizolacja. Jeśli uszczelka drzwi została mechanicznie uszkodzona, para wodna dostaje się cały czas do środka. Co więcej, w okolicy nieszczelności woda, która już znajdowała się w komorze (np. w produktach) może najpierw się skraplać a następnie zamarzać w lity lód. W skrócie; jeśli urządzenie jest nieszczelne, lód powstanie najprawdopodobniej tam, gdzie znajdują się „prześwity”. Wilgotne powietrze osiądzie na elementach, by później stwardnieć. W taki sposób zbiera się lód.

W niektórych przypadkach problem rozwiążesz zwyczajnie myjąc uszczelkę – nie musi wcale być ona uszkodzona. Możliwe, że nagromadziła się na niej gruba warstwa brudu. Warto przetestować, czy uszczelka faktycznie odstaje – zrobisz to metodą kartki. Włóż kartkę papieru pod uszczelkę, między nią, a obudową urządzenia. Jeśli papier wypadnie, przygotuj się na wymianę uszczelki.

Uszkodzony termostat

Może się zdarzyć, że przyczyną nadmiernego oblodzenia zamrażalnika jest awaria termostatu. Jeśli zaobserwujemy problemy z działaniem sprężarki (np. włączanie się i wyłączanie po kilku sekundach, albo nieustanna praca bez przerwy) należy przyjrzeć się temu elementowi bliżej.

Problemy z modułem sterującym

W lodówkach o bardziej zaawansowanej konstrukcji, umożliwiających użytkownikowi dopasowanie ich pracy do własnych preferencji, zawodzić może również układ sterujący. Jeżeli inne usterki zostały wyeliminowane, konieczne będzie sprawdzenie modułu sterującego. Być może doszło do przepalenia styków bądź uszkodzenia modułu.

Zatkany odpływ

W niektórych lodówkach znajduje się system odpowiedzialny za odprowadzanie skroplin z lodówki – zbieranie się w komorze lodu i szronu może oznaczać, że odpływ się zatkał. Usterkę możemy usunąć udrażniając odpływ lub wężyk, którym woda ścieka do zbiornika na skropliny.

Przepalona grzałka rozmrażająca

W przypadku, jeśli uszkodzona jest grzałka rozmrażająca, uniemożliwione będzie odszranianie parownika – nie będzie on wpuszczał zimnego powietrza do komory urządzenia. W skutku, aby „nadrobić”, zamrażarka będzie pracować podwójnie, by utrzymać temperaturę

Mokra żywność

Wiadomo, że do zamrażarki nie powinno się wkładać ciepłych produktów – zawsze najpierw należy je schłodzić, choćby do pewnego stopnia. Wkładanie wilgotnych produktów też może mieć jednak swoje konsekwencje. Mięsa, owoce czy warzywa zawierają dużo wody, przez co na ściankach urządzenia mogą gromadzić się skropliny. Po jakimś czasie zaczynają one zamarzać i zbiera się lód. Owoce i warzywa warto więc trzymać w przeznaczonych do tego szufladach w lodówce.

Temperatura otoczenia

Gorąc płynący z letniej pogody lub generujące ciepło urządzenia postawione bezpośrednio obok zamrażarki (kaloryfer lub często pracująca kuchenka) mogą być przyczyną wzmożonej pracy sprężarki. W środku, w niektórych przypadkach, może pojawić się wtedy szron.

Temperatura w urządzeniu

Jeśli ustawiłeś termostat na zbyt niską temperaturę, poskutkuje to nie tylko większym zmrożeniem produktów. Sprawi to, że wilgoć będzie słabiej pochłaniana i zacznie osiadać na tylnej ściane, czyli tam, gdzie jest najzimniej. Po jakimś czasie zamieni się w lód lub szron. Pamiętaj więc, aby rozsądnie wybierać temperaturę, która ma panować w komorze.

Nieszczelne drzwi

Już na początku została wspomniana uszkodzona uszczelka drzwi i jak może to wpływać na lód i szron pojawiający się w urządzeniu. Uszkodzony element nie jest jednak jedynym powodem, dla którego urządzenie może nie być całkowicie szczelne. Problemy z szczelnością drzwi są ogromnym zagrożeniem dla całej pracy urządzenia, nie tylko ze względu na możliwość powstawania lodu i szronu na ściankach czy żywności. Ze względu na powietrze i parę wodną napływające do środka, układ chłodzący nie będzie mógł utrzymać ustawionej temperatury. Sprężarka będzie więc pracować ciężej.

Inne powody nieszczelności zamrażarki mogą być różne. Niedokładnie zamknięte drzwi są winą użytkownika, a jeśli taka sytuacja powtarza się regularnie, praca zamrażarki może zostać zaburzona. Jeśli urządzenie zostało źle wypoziomowane, drzwiczki mogą nie dotykać się także i z tego powodu – będą wtedy nieszczelne. Podobnie, jeśli są wypaczone lub pojawił się problem z zawiasem. Jeśli zauważysz lód lub szron w komorze, warto przyjrzeć się szczelności urządzenia.

Znajdź nowe części do zamrażarek.

Zobacz inne nasze artykuły:

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.2 / 5. Liczba głosów: 89

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

guest
23 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Łukasz

Witam, mam lodówkę Indesit BJAA 13 FX No Frost.
Problem dotyczy lodu w zamrażarce, tworzy się na ściankach zamrażarki i na dole. Wydaje mi się że woda może dostawać się kanałami wentylacyjnymi. Pod lodówką też pojawia się woda. Jakieś sugestie co to może być? Proszę o pomoc.

Daniel

Lodówka no Frost whirpool, na drzwiach zamrażalnika pojawia się szron, mniej więcej sam środek drzwi od dołu do połowy drzwiczek jest szron, na samym dole drzwi krople wody. Rozmrozilem lodówkę i po załączeniu jej po 6 godzinach znowu szron. Czy to uszczelka?

IMG_20220730_135133.jpg
Daniel

Podglądałem od spodu że uszczelka na całej długości nie trzyma i jest szczelina, wyjąłem ja i odwróciłem stronami tak że ta część co była u góry drzwi jest na dole teraz. Po tym zabiegu widzę że dalej nie dochodzi dokladnie i nadal jest szczelina. Czy to może być wina uszczelki nadal czy już możecie innego? Zastanawiam się czy ten biały plastik w drzwiach od wewnątrz może być krzywy i czy jego się wymienia?

Daniel

A co z uszczelka? Jeżeli to samo się dzieje nawet po jej obróceniu to może być nadal wina uszczelki i ja trzeba wymienić czy już raczej nie wina uszczelki?

Daniel

Lodówka zakupiona w maju 2020 roku. Od spodu widać szparę między uszczelka a korpusem lodowki drzwi wyglądają na równe nie ruszają się wogole na boki wszystko stabilne

Kasia

Lodowka z zamrqzarka indesit.mam wrazenie ze lodowka nie jest zbyt zimna a ostgnio
Pojawily sie sople
Lodu w zamrqzarce w pierwszej szufladzie. Jakby cos z gormej czesci cieklo.czy da sie cos z tym zrobic?:(

Lukasz

Proszę o pomoc co należy wymienić. Mam lodówkę Amica z zamrażarką no Frost. Zamrażarka dziala ale cała oblodzona, parownik był cały oblepiony lodem a chłodziarka nie działa. Rozmrizilem na 24 h i po podłączeniu na kilka minut już się pojawia szron na parowniku. Co mogło się zepsuć?

Karina

Mam lodowke amike nou fresz w zamrazalniku robi się szron a gura nie chłodzi

Kamil

Minął już spory czas od twojego komentarza, ale nie mogłem się powstrzymać i nie odpisać na niego. Najpierw weź do ręki słownik ortograficzny, a później się bierz za naprawy.

MARTA

Witam. Mam lodówkę beko GNE134620X. w lewej komorze zamrażalnika po stronie kostkarki pojawia się lod I przymarza ostatnią szuflada. Co może być przyczyną?

Magdalena

Witam mam ten sam problem jak to rozwiązać?

Małgorzata

Mam ten sam problem lód i strom w zamrazalce

Edyra

Dzień Dobry
Zakupiłam u Was uszczelke do zamrażarki ponieważ wczesniejsza została uszkodzona, ale problem nie zniknął nadal w zamrażarce pojawia się lód oraz śnieg. Co w takiej sytuacji ?

Michał

Dzień dobry. W lodówko- zamrażarce Bosch KGN 36X43/05 na parowniku pojawia się szron. Po rozmrożeniu zamrażalnika sprawdziłem poszczególne elementy układu tj. wentylator (sprawny) oraz grzałkę (sprawna). Co może być przyczyną pojawiania się szronu?

Justyna

Proszę o informację, mam lodówkę Amica z małą zamrażarką, popsuły się drzwiczki w miejscu zamykania tzn. Wogóle się nie zamykają, kupiłam sprężynę uchwytu do drzwiczek ale nie wiem jak wymienić, nie ma tam niczego co mogłabym odkręcić, wcisnąć, itp. Proszę o pomoc

Patrycja

proszę sprawdzić nasze filmiki na youtube, tam pokazujemy, jak wymienić poszczególne części na przykładowych modelach.

23
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x