Jak sprawdzić kondensator pompy?

katarzyna | 21 kwietnia 2021

Występuje praktycznie w każdym sprzęcie AGD wykorzystującym wodę jako medium. Kondensator pompy to nieoceniony element przechowujący duży ładunek elektryczny potrzebny do uruchomienia pompy myjącej. Bez niego pompa myjąca nie ruszy. Kondensatory wysokonapięciowe są również stosowane w kuchenkach mikrofalowych. Zasada działania jest taka sama, jak w tych zlokalizowanych w zmywarce, czy w lodówce.

Jak rozpoznać uszkodzenie kondensatora?

Z biegiem czasu kondensator pompy może słabnąć i całkowicie się rozładować. W niektórych przypadkach może dojść do wycieku lub puchnięcia kondensatora. Niezwłocznie wymień go na nowy, ponieważ może doprowadzić do większych uszkodzeń w sprzęcie. W przypadku stwierdzenia niesprawności kondensatora warto poddać go badaniu multimetrem. Jeśli kontrola wizualna nie przyniosła żadnych efektów, nie pozostaje nic innego jak kontrola pomiarowa.

kondensator pompy w zmywarce

Pomiar kondensatora

  1. Nastaw multimetr na Ohmy, czyli rezystancję. Zakres 1000 Ohmów lub więcej. 

Można też mierzyć mikrofarady, czyli pomiar pojemności jednak nie każdy miernik posiada taką opcję. 

  1. Skalibruj miernik, jeśli zachodzi taka potrzeba – dotykając dwóch przyrządów pomiarowych na wyświetlaczu powinno pojawić się “0”.
  2. Dotknij sondą pomiarową jednego złącza kondensatora i tak samo zrób z drugą sondą – przyłóż do drugiego zacisku kondensatora. Miernik powinien maksymalnie podnieść wartość rezystancji, aż do nieskończoności.
  3. Jak odwrócisz sondy pomiarowe, wynik powinien być taki sam. 
  4. Jeśli wskazania na multimetrze są bliskie “0” to oznacza, że kondensator uległ uszkodzeniu. Taka sama sytuacja ma miejsce, gdy miernik w ogóle nie wskazuje żadnej wartości rezystancji.

Klasycznym miernikiem domowym można również określić zwarcie kondensatora pompy do masy. Oczywiście masą jest obudowa. 

  1. Dotknij sondą pomiarową jednego złącza kondensatora a drugą obudowę. Żaden z pomiarów nie powinien wykazać ciągłości obwodu.

W innym przypadku mówiąc językiem potocznym – “obudowa po dotknięciu – kopnie”

Ważne!

Zanim zabierzesz się za sprawdzanie kondensatora pompy, czy kondensatora w mikrofalówce – odłącz urządzenie od źródła zasilania i odczekaj kilka minut aż całkowicie się rozładuje. W innym przypadku można ulec porażeniu. Wymontuj go z urządzenia!

Wspomniałam, że kondensatory wykorzystywane są w zmywarkach do naczyń, przy pompie myjącej, a także w kuchenkach mikrofalowych. Także w chłodziarko- zamrażarkach przy sprężarce również występują kondensatory tzw. rozruchowe, aby włączyć agregat do pracy.

Ich awaria może skutkować całkowitym wyłączeniem części z pracy. Jeżeli czujesz się na siłach możesz samodzielnie poradzić sobie z usterką i naprawić ją we własnym zakresie. Jeśli obawiasz się o swoje zdrowie, zleć to specjaliście. 

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.2 / 5. Liczba głosów: 23

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mariusz

Bardzo pomocny,przedewszystkim czytelny.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x