Uszkodzenie przeciwwagi w pralce

katarzyna | 20 kwietnia 2017

Przeciwwaga w pralce to element, składający się z żeliwa lub kamienia. Przytwierdzona jest do zbiornika, w którym zamontowany jest bęben. Stanowi ona znaczną część masy pralki. Jeśli spotka się z awarią, konsekwencje mogą być poważne. Po czym poznać, że przeciwwaga uległa uszkodzeniu?


Czym jest przeciwwaga w pralce?

Aby rozpoznać, jak ważna jest jej rola, należy wiedzieć, na czym dokładnie ona polega. Przeciwwaga w pralce, to coś na kształt „kamienia”. Jest to całkiem trafne określenie, biorąc pod uwagę jej ciężkość i wygląd. Funkcją przeciwwagi jest, między innymi, utrzymywanie urządzenia w miejscu, tak, by nie skakało razem z obrotami bębna. Przeciwdziałając sile odśrodkowej, część oszczędza pralce dodatkowych uszkodzeń, które niewątpliwie powstałyby w wyniku wibracji. Co więc się stanie, jeśli przeciwwaga przestanie wykonywać swoją pracę? Jak rozpoznasz jej uszkodzenie?

Hałas podczas pracy pralki

Uszkodzona przeciwwaga w pralce może powodować hałas – jednak nieco inny niż w przypadku uszkodzonego łożyska lub simmeringu. Przypominać będzie bardziej chaotyczne stukotanie, niż miarowe buczenie. Na stukot należy reagować wcześnie. Oznacza on, że kawałki przeciwwagi obijają się po wnętrzu pralki i mogą spowodować uszkodzenie innych części.

Pralka podskakuje przy wirowaniu

Umieszczenie przeciwwagi w pralce ma na celu między innymi ustabilizowanie jej pozycji wtedy, kiedy jest narażona na największe wstrząsy. Jest to więc np. podczas wirowania. Jeśli urządzenie zaczyna podskakiwać, wykonując ten etap cyklu, być może to właśnie przeciwwaga w pralce jest przyczyną problemów.

Jakie mogą być skutki zbyt późnej reakcji na uszkodzoną przeciwwagę?

  • Uszkodzenie bębna. Bęben jest jedną z najsolidniejszych – i najistotniejszych – części pralki. Jest niewiele elementów, które byłyby w stanie uszkodzić go mechanicznie do tego stopnia, aby miało to wpływ na jego pracę. Żeliwna lub kamienna przeciwwaga może jednak potencjalnie przyczynić się do uszkodzenia tego elementu. Stałoby się tak w przypadku rozpadnięcia się części na kawałki – któryś z odłamków mógłby uderzyć w bęben, co spowodowałoby uszkodzenie. Bęben może również zostać uszkodzony przez grzałkę – to poskutkowałoby jego przetarciem.
  • Zniszczenie układu zawieszenia. Przy niestabilnej pozycji pralki, cały układ zawieszenia – amortyzatory czy sprężyny – narażony jest na znacznie większe obciążenia. To z kolei oznacza większą podatność na awarie. Sprawna przeciwwaga sprawia, że naprężenia w jego obrębie są zgodne z przewidywaniami producenta. Jeśli jednak ulegnie uszkodzeniu, zawieszenie może się częściej psuć.

Zobacz inne nasze artykuły:


Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.3 / 5. Liczba głosów: 7

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
Marcin

Bardzo dobra informacja dla ludzi którzy szukają tego właśnie jak Ja. Chciałbym jeszcze się dowiedzieć czy można wymienic przeciwwage w pralce .z góry Dziękuję

Magda B.

Tak, można wymienić przeciwwagę w pralce. Przymocowywane są śrubami.
Na poniższej instrukcji np jest pokazane jak odkręcamy i przykręcamy przeciwwagę przednią.
https://north.pl/baza-porad/wymiana-fartucha-w-pralce/

2
0
Będę wdzięczny za komentarze.x