Jak podłączyć pralkę?

katarzyna | 29 marca 2021

Kupiłeś pralkę i obsługa sklepu właśnie dostarczyła ją do Twojego domu. Teraz czas na podłączenie. Nie musisz korzystać z oferty sprzedawcy, który dodatkowo nalicza koszt takiej usługi. Przy pomocy naszej krótkiej instrukcji z pewnością dasz radę zrobić to sprawnie i samodzielnie. Przeczytaj artykuł, aby poznać wszystkie najważniejsze informacje o tym, jak podłączyć pralkę.

Zanim zaczniesz

Pralka to sprzęt, który składa się z wielu delikatnych podzespołów. Wymaga więc nie tylko odpowiedniego podłączenia, ale także ustawienia w domu. Zanim zaczniesz rozpakowywanie, trzeba wybrać właściwe miejsce. Po pierwsze i pewnie oczywiste, powinno być to pomieszczenie, które ma równe podłoże – łatwiej będzie wypoziomować pralkę.

Po drugie, urządzenie musi posiadać dostęp do przyłącza zimnej wody, odpływu oraz gniazdka elektrycznego. Pomieszczeniem, które spełnia te wszystkie warunki, będzie na pewno łazienka, jednak nierzadko wybieramy też kuchnię lub, w przypadku domków, piwnicę czy specjalnie wydzielony pokój na pralnię. Wszystko zależy tak naprawdę od dostępnego metrażu i aranżacji wnętrza.

Jeżeli chcesz wyciszyć działanie pralki, możesz zaopatrzyć się w matę antywibracyjną (wygłuszającą) lub też zestaw podkładek pod nóżki. Natomiast w przypadku, kiedy dla zaoszczędzenia miejsca na urządzeniu chciałoby się postawić suszarkę bębnową, należy skorzystać z dedykowanego łącznika.

jak podłączyć pralkę

Jak podłączyć pralkę?

Kiedy urządzenie zostało już ustawione w odpowiednim miejscu, czas na jego podłączenie. Nie jest to szczególnie trudne zadanie, ale wymaga chwili cierpliwości. Dokładnie zapoznaj się z instrukcją obsługi, a potem przystąp do pracy.

Sprawdź długość węży

Do każdej pralki dołączone są dwa węże: odpływowy i dopływowy. Ich standardowa długość wynosi zazwyczaj 1.5 metra, więc jeśli pralka znajduje się w większej odległości od przyłączy, będziesz potrzebować dłuższych wersji, który należy dokupić osobno. Zwróć uwagę na to, by węże nie były ani za mocno naprężone, ani zbyt luźne.

jak podłączyć pralkę

Duży nacisk na wąż może doprowadzić do jego uszkodzenia, które w efekcie spowoduje zalanie łazienki. Natomiast kiedy wąż jest za luźny, woda będzie przepływać zbyt wolno, co wpłynie na nieefektywne działanie sprzętu.

Zdejmij zabezpieczenia transportowe

Bardzo ważną kwestią tego, jak podłączyć pralkę, jest ściągnięcie wszystkich zabezpieczeń transportowych. To specjalne śruby, zamontowane przez producenta, które mają za zadanie chronić bęben podczas transportu przed relokacją i uszkodzeniem. Krótko mówiąc, odpowiadają za jego unieruchomienie. Czasami z tyłu znajduje się także gumowy element z podkładką. Jeśli pozostawisz te elementy w urządzeniu, pralka może zacząć skakać po łazience, wydawać dziwne dźwięki, a także – przede wszystkim – ulec awarii.

Podłączenie do instalacji wodnej

Kolejny krok to zakręcenie zaworu wody, aby podłączyć pralkę do instalacji wodnej. Zazwyczaj wykorzystuje się zimną wodę, jednak coraz częściej można spotkać urządzenia z możliwością podłączenia do ciepłej. Jest to opcja bardziej oszczędna, dlatego warto sprawdzić zalecenia producenta.

Ostatnia, niezwykle ważna sprawa to odpływ, czyli podłączenie węża odprowadzającego do kanalizacji. Jak wiadomo, brudna woda też musi mieć swoje ujście. Otwór w ścianie jest zazwyczaj umieszczony na wysokości od 50 do 100 cm. Sam montaż nie sprawia trudności – należy wsunąć wąż do odpływu i dokręcić go na tyle mocno, by nie wypadł.

jak podłączyć pralkę

W przypadku chęci odprowadzania wody do wanny, umywalki lub toalety, trzeba pamiętać o dokupieniu odpowiedniego uchwytu do podtrzymywania węża – tak aby nie wypadł podczas pracy urządzenia.

Wypoziomowanie pralki

Na sam koniec należy sprawdzić, czy pralka równo stoi. W przeciwnym razie będzie się przemieszczała podczas wirowania, a w ten sposób dużo szybciej dojdzie do jej uszkodzenia. Jeśli jest taka potrzeba, wypoziomuj urządzenie odkręcając lub dokręcając przednie nóżki. Producenci zalecają, aby kąt nachylenia na blacie pralki nie przekraczał dwóch stopni.

I to już wszystkie informacje o tym, jak podłączyć pralkę. Jeżeli masz jakieś pytania, zadaj je w komentarzu – postaramy się wspomóc w montażu sprzętu. Powodzenia!

Zobacz nasze artykuły:

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.3 / 5. Liczba głosów: 6

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x