Kategorie części
zamknij

Grzałka do ekspresu do Jura X90

Indeks: V75-DZ-C2ML-50R
gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka
(Produkt nie ma jeszcze oceny)
Produkt niedostępny ?
Opis produktu:

Do czego służy grzałka w ekspresie do kawy?

Głównym elementem każdego ekspresu jest grzałka. Jej kształt oraz moc mogą być zróżnicowane w zależności od modelu i producenta, jednak pełnione przez nią zadanie jest zawsze takie samo: podgrzanie wody do określonej temperatury niezbędnej do zaparzenia kawy. Na obudowie grzałki umieszczone są również czujniki temperatury oraz bezpiecznik, które nadzorują cały proces. Istotne jest osiągnięcie optymalnej temperatury parzenia, czyli 90-95°C. Nie jest potrzebne doprowadzanie wody do wrzenia, ponieważ uzyskany w takiej temperaturze napar ma o wiele intensywniejszy aromat. Twardość wody oraz częstotliwość konserwacji całego urządzenia są kluczowymi czynnikami wpływającymi na skuteczność działania grzałki. Dlatego ważne jest, aby regularnie odkamieniać ekspres używając dostępnych na rynku środków oraz wymieniać filtr wody.

Objawy uszkodzenia grzałki

Podczas użytkowania ekspresu dochodzi do osadzania się kamienia na grzałce. To zupełnie normalny proces, gdyż ma ona stały kontakt z wodą.

Osad wapienny ma znaczący wpływ na efektywność grzałki, objawiając się w następujący sposób:

  • ogranicza swobodny przepływ wody,
  • pogarsza zdolność do oddawania ciepła,
  • zwiększa zużycie energii nawet o 30%.
Jeżeli zauważysz, że zaparzona kawa jest letnia lub zimna to znak, że grzałka już niedomaga lub czujniki przekazują złe informacje do modułu. Z kolei jeśli krótko po naciśnięciu przycisku wyboru kawy wybijają się korki w domu, wtedy przyczyną jest na pewno zepsuta grzałka, która powoduje przepięcie. Przede wszystkim warto w takiej sytuacji rozkręcić obudowę i dokładnie sprawdzić wnętrze urządzenia, aby zrozumieć przyczynę awarii. Dopiero po potwierdzeniu diagnozy, możesz zamówić odpowiednią część zgodną z modelem posiadanego urządzenia.

Jak sprawdzić czy grzałka działa?

Grzałka znajduje się w środku urządzenia, by się do niej dostać należy wyjąć pojemniki i rozkręcić obudowę. Zaleca się obejrzenie filmiku instruktażowego, który krok po kroku demonstruje ten proces.

Dzięki temu można ocenić czy wymontowana grzałka:

  • posiada ciemny lub rdzawy nalot - sugeruje to, że doszło do przepalenia,
  • ma nalot z kamienia na złączach wody - zaleca się przeprowadzenie odkamienienia całego urządzenia,
  • powoduje nieprawidłowe odczyty miernika – może to dotyczyć grzałki oraz czujników temperatury, które się na niej znajdują, w takiej sytuacji pomiar oporności będzie nieprawidłowy, a sama grzałka może spowodować przebicie.

prowadzisz serwis
Prowadzisz serwis w branży RTV / AGD / IT? Poznaj naszą ofertę dla serwisów
Zobacz szczegóły
scroll top