Wielu z nas nie wyobraża sobie wykonywania codziennych czynności bez sprzętów AGD. Urządzenia te doskonale sprawdzają się w przypadku zwiększania efektywności oraz szybkości wykonywania poszczególnych zadań. Jednym z takich urządzeń jest zmywarka, która nie tylko myje, płucze, ale również i wysuszy naczynia. Jednak co w sytuacji, kiedy zmywarka słabo płucze i naczynia są pokryte detergentami?
Brudne garnki po myciu w zmywarce mogą wprawić niejednego w zaskoczenie. Czy trzeba się martwić? Przyczyn problemu może być wiele. Przygotowaliśmy krótki poradnik, jak poradzić sobie z usterką.
Zatkany filtr
Filtr to element, z którego należy regularnie usuwać resztki jedzenia z mytych naczyń. Część mogła zostać zatkana zarówno przez pozostałości żywności, jak i np. odpadające kawałki naczyń, przez co zmywarka słabo płucze. Rozwiązaniem problemu jest odetkanie filtra.
Zatkany wąż dopływowy
Jeśli po sprawdzeniu powyższych elementów nie stwierdziłeś żadnych problemów z ich działaniem, pora przyjrzeć się wężowi, który odpowiada za dopływanie wody do zmywarki. Element mógł zostać zatkany, a więc naturalnie płukanie nie będzie możliwe. Pomoże wymiana lub odetkanie węża.
Źle ułożone naczynia
To oczywiście najprostszy do naprawienia powód słabo wypłukanych naczyń. Nie dotyczy on żadnej awarii, a wina jest w całości po stronie użytkownika. To, w jaki sposób ustawiasz naczynia – talerze czy kubki – ma znaczenie dla efektywności mycia. Ustawione w złą stronę lub do góry dnem, czy zbyt blisko siebie, mogą mieć na sobie ślady mydlin lub zabrudzeń już po cyklu mycia i płukania. Upewnij się, że poprawnie układasz swoje naczynia. Nie powinny one stać zbyt blisko siebie – to uniemożliwi dotarcie wody do wszystkich zakamarków. Warto zachowywać wyznaczone odległości. Kubki powinieneś ustawić do góry dnem.
Jeśli zmywarka słabo płucze, może to być też skutkiem jej przeładowania. O ile napełnianie jej do maksymalnej pojemności jest w porządku i podnosi wydajność, to wkładanie większej ilości naczyń, niż powinno się w niej znajdować, może zaszkodzić. Wśród szeregu problemów, niedokładnie płukanie może okazać się jednym z nich. Naczyń jest za dużo, co ogranicza przepływ wody.
Uszkodzona grzałka
W przypadku tej usterki, w przeciwieństwie do innych, nie chodzi o problemy z wpompowywaniem wody do urządzenia. Chodzi raczej o temperaturę. Awaria grzałki może sprawić, że element nie będzie podgrzewać wody – to doprowadzi do niedopłukanych i niedomytych naczyń. Zimna woda o wiele gorzej radzi sobie z zabrudzeniami.
Uszkodzony lub zatkany elektrozawór
Elektrozawór to część odpowiedzialna za dopływ wody do urządzenia. Jego uszkodzenie może więc zapobiec prawidłowemu płukaniu. Podobnie stanie się w przypadku, jeśli element został czymś zablokowany. W zmywarce nie pojawi się wtedy odpowiednia do płukania naczyń ilość wody. Możliwe, że elektrozawór nie ma odpowiedniego ciśnienia – sprawdź więc, czy nie jest zatkany np. przez kamień.
Pompa myjąca nie podaje wody
Jedną z najczęstszych usterek objawiających się w taki sposób jest uszkodzona pompa myjąca. Ma za zadanie przepompowywać wodę wprost do spryskiwaczy. Jeśli nie podaje ona wody, naczynia nie będą dobrze lub w ogóle wypłukane. W takim przypadku powinieneś sprawdzić, czy działanie pompy nie jest zaburzone – wykluczenie tej awarii pozwoli Ci przetestować inne możliwości, które wyjaśnią dlaczego zmywarka słabo płucze.
W wielu przypadkach wystarczy posłuchać pracy urządzenia. Całkowita cisza lub buczenie mogą oznaczać spalenie się silnika. Następnie warto sprawdzić, czy pompa nie jest zatkana zanieczyszczeniami – wtedy należy ją zwyczajnie wyczyścić. Jeśli i to zawiedzie, pompę powinieneś wymienić na nową. Przyczyną problemu może być także wirnik – jeśli nie wytwarza ciśnienia, nie nastąpi spryskiwanie wodą.
Uszkodzony lub zablokowany spryskiwacz w zmywarce
Spryskiwacz to element, którego rolą jest rozprowadzanie wody po komorze zmywarki. Posiada on niewielkie otwory, z których tryska ona na naczynia. Jeśli ten element został w jakiś sposób uszkodzony, może to poskutkować nie rozprowadzaniem wody po wnętrzu zmywarki.
W przypadku, w którym zmywarka słabo płucze, winy możemy szukać też w blokadzie spryskiwacza. Zakamienione otwory, bądź zbyt niskie ciśnienie w spryskiwaczu, fizycznie nie pozwala na efektywne płukanie. Dokładne oczyszczenie oraz wymiana wadliwych bądź uszkodzonych elementów powinna rozwiązać problem. Pamiętaj też, aby sprawdzić zarówno spryskiwacza górne, jak i dolne.
Zmywarka słabo płucze – inne elementy
Powyższe rady zazwyczaj pomagają rozwiązać większość przypadków słabego płukania. Jednak jeśli nie przyniosło to oczekiwanych rezultatów, warto sprawdzić także elementy takie jak syfon odpowietrzający odpływ oraz płaszcz wodny. Elementy, o których mowa zarówno tu, jak i powyżej, zazwyczaj gromadzą duże ilości zabrudzeń. Ich wyczyszczenie oraz dokładne oględziny pozwolą Ci ocenić czy brud bądź mechaniczne uszkodzenie tej właśnie części nie powoduje Twoich problemów. Należy skrupulatnie przyjrzeć się elementom, o których mowa powyżej.
Jeśli źródłem awarii nie są zabrudzenia, zdecydowanie powinieneś rozważyć wymianę wadliwego podzespołu. Trzeba pamiętać, że zmywarka to urządzenie, które jest w stałym kontakcie z wodą, a jak dobrze wiesz – woda powoduje osadzanie się kamienia.
Znajdź nowe części do zmywarki.
Zobacz inne nasze artykuły: