Zmywarka pobiera wodę i staje

katarzyna | 27 czerwca 2022

W dzisiejszych czasach dużą uwagę skupia się na wyposażeniu naszych domów. Każdy nowy sprzęt AGD wnosi do mieszkania funkcjonalność połączoną z nowoczesnym wyglądem. Przykładem takiego urządzenia może być zmywarka do naczyń.

Jednak to urządzenie pomimo świetnej pomocy w trakcie sprzątania, może zamienić nasze życie w koszmar. Główną przyczyną bolączki jest awaria zmywarki. Zaś jednym z najczęstszych problemów jest zmywarka pobiera wodę i staje. Jak poradzić sobie w takiej sytuacji?

Dlaczego zmywarka pobiera wodę i staje?

Istnieje szereg przyczyn, dla których zmywarka pobiera wodę i staje, dlatego omówimy kilka najważniejszych. Warto zaznaczyć, że w początkowej fazie urządzenie wypuszcza najpierw „starą wodę” a później pobiera świeżą. W takim przypadku elektrozawór oraz system aquastop i przepływomierz są sprawne. W kolejnym etapie jak przechodzimy do zmywania mogą być niektóre elementy uszkodzone. Sprawdź jakie.

Uszkodzona pompa odpływowa

Jedną z przyczyn takiej sytuacji może być uszkodzona pompa odpływowa. Najpierw zmywarka pobiera wodę i resztki starej wody odpompowuje, ponieważ pompa odpływowa musi być zawsze zanurzona w wodzie. Zablokowanie pompy odpływowej bądź jego całkowite wyłączenie, może powodować zatrzymanie pracy zmywarki. Taka sytuacja jest często spotykana, bowiem, rzadko konserwuje się pompę. W niej również gromadzą się zanieczyszczenia, pochodzące z brudnej wody – szlam, resztki jedzenia, które mogą wpłynąć na pracę całego sprzętu. W takiej sytuacji należy sprawdzić drożność turbiny w pompie i silnik pompy.

zmywarka pobiera wodę i staje

Zobacz instrukcję: jak wymienić pompę odpływową w zmywarce?

Niedrożny odpływ zmywarki

Jedną z najprostszych usterek do rozwiązania jest niedrożność odpływu w zmywarce do naczyń. Niewłaściwy przepływ wody może przyczynić się do przestojów w pracy urządzenia, wtedy stoi woda wewnątrz komory. Aby rozwiązać ten problem, należy skupić swoją uwagę na wężu odpływowym. Jeśli zgromadziły się zabrudzenia, należy je usunąć np. spiralą lub puścić program czyszczenia zmywarki i odkamieniacz powinien rozpuścić nagromadzone osady oraz tłuszcze ze ścianek. Czasami pomaga również przelanie węża wrzątkiem z czajnika.

Sprawdź części do zmywarki w naszym sklepie.

Niewystarczająca ilość wody do przeprowadzenia cyklu

Jeżeli zmywarka pobiera wodę i staje może być taka sytuacja, że urządzenie pobrało niewystarczającą ilość wody, dlatego nie może przejść do kolejnego cyklu. Kluczową częścią, w tym przypadku jest hydrostat. Bardzo często ulega zakamienieniu szczególnie rurki od hydrostatu zapychają się i tracą przepustość. W niektórych przypadkach pomaga przedmuchanie tej części. W ostatetczności wymiana hydrostatu przywróci prawidłowe działanie urządzenia.

zmywarka pobiera wodę i staje

Uszkodzony moduł sterujący

Niewłaściwa praca zmywarki może mieć swój zalążek w wielu elementach całego systemu. Pobór wody to proces skomplikowany, na który składa się wiele czynników od aquastop do płaszcza wodnego i przepływomierza. Dlatego w momencie, kiedy woda pobiera się i zmywarka staje, należy skupić się na sterowaniu. Gdy powyższe przykłady zawiodły ostatnim elementem odpowiedzialnym za sterowanie całego jest moduł sterujący. Może zdarzyć się sytuacja, że urządzenie blokuje się zaraz po poborze wody i program zakłócony jest przez zwarcie triaka lub kondensatora. Samodzielna naprawa modułu może być kłopotliwa, szczególnie dla laików w elektryce.

Zobacz, więcej naszych artykułów:

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.5 / 5. Liczba głosów: 13

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

guest
7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Zenon

Posiadam zmywarkę Beko Din4520 wszystko powinno być ok dwukrotnie sprawdzałem problem jest taki że pobierze wodę i milknie po reszcie nie ma rezultatu pewnie to moduł sterowania proszę o pomoc.

Romek

Zmywarka zanussi ID-4104 – Po umyciu i wypompowaniu wody przed zakończeniem programu wybija bezpieczniki. Czy to wina programatora ( chyba wypaliły się jego styki i robi zwarcie ? )

Łukasz

Witam, Problem ze zmywarką whirpool. Sama w sobie działa jednakże nie pobiera wody. Cały proces mycia tzn czas jest taki sam ale woda nie jest zaciagana. Wezwaliśmy kogos do pomocy po ogledzinach stwierdził, że zapewne do wyrzecenia na śmietnik?
Jakieś rady ? albo ktos z WAW do polecenia ?

Krzysztof

Mam zmywarkę Whirlpool ADG 9960. Po pobraniu wody lampka kontrolna gaśnie, ale na panelu wszystko się wyświetla tak jakby program był uruchomiony. Po kilkunastu sekundach lampka znowu się zapala i po następnych kilkunastu znowu gaśnie, i tak w kółko. Poza tym nic się nie dzieje, słychać tylko co jakiś czas pracę silniczka od zaworów ramion myjących. Z odpompowywaniem wody nie ma problemu. Odpływ jest drożny a pompa działa. Nie mogę znaleźć hydrostatu w tej zmywarce. Czy jest możliwe, że jest zintegrowany z pompą myjącą?

7
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x