Zmywarka nie domywa naczyń w dolnym koszu

katarzyna | 24 lutego 2017

Zdarza się, że po zmywaniu naczynia w dolnym koszu są niedomyte. Może tak się dziać nawet wtedy, gdy w rejonie kosza górnego zmywarka wydaje się pracować bez zarzutu. W jaki sposób możemy pozbyć się problemu? Czy jesteśmy w stanie zrobić to samodzielnie? Sprawdzamy. Czasami nie jest to wina urządzenia, lecz niewłaściwej konserwacji sprzętu.

Zmywarka nie domywa naczyń w dolnym koszu

Zabrudzenie otworów w dolnym spryskiwaczu

Pierwszą spośród możliwych przyczyn niedomytych naczyń w dolnym koszu jest zablokowany dolny spryskiwacz. Zazwyczaj przez klasyczne zabrudzenie resztkami jedzenia i osadzaniem się tłuszczu. Spróbujmy przeczyścić dyszę i spryskiwacz. Jeśli to tu leżał problem, w ten sposób na pewno się go pozbędziemy. Otwory można delikatnie przetkać delikatnie wykałaczką, a osadów z tłuszczu najszybciej pozbędziemy się, używając środka czyszczącego do zmywarek, nastawiając mycie bez wsadu. Usuniemy tym sposobem wszystkie bakterie, osady i złogi tłuszczu.

Zobacz instrukcję: Jak wymienić spryskiwacz w zmywarce?

Obluzowanie spryskiwacza

Może się też okazać, że spryskiwacz podczas pracy zmienia pozycję. Równie dobrze może to wynikać z obluzowania się elementu mechanizmu (wówczas będziemy musieli po prostu go dokręcić) lub mechanicznego uszkodzenia samego spryskiwacza – w tej sytuacji konieczna okaże się wymiana.

Uszkodzona uszczelka dyszy dolnego śmigła

Istnieje możliwość, że zmywarka nie domywa naczyń w dolnym koszu, ponieważ wystąpił problem z uszczelką dyszy. W tej sytuacji część wody, która powinna zostać skierowana na naczynia ucieka bokiem i nie jest w stanie podawać odpowiedniego ciśnienia. Powinna pomóc wymiana uszczelki przy śmigle.

Zakłócenia cyrkulacji wody

Warto też sprawdzić czy wszystkie przewody, przez które woda trafia do wnętrza są w 100% drożne. Gromadzące się zanieczyszczenia mogą spowodować, że woda wylewa się w innym kierunku niż przewidziany fabrycznie. Zanim jednak zaczniemy demontować kolejne elementy przeczyśćmy miejsca, do których mamy dostęp bez demontażu. W wielu przypadkach czynność ta okazuje się wystarczająca.

Brudne i zatkane filtry

Tak. To jest bardzo częsta przyczyna problemów ze zmywarką, a już szczególnie niedomytych naczyń. Mało kto ma zwyczaj regularnego czyszczenia filtra. Zazwyczaj się spieszymy, wkładamy naczynia do zmywarki i po skończeniu wyciągamy. Niestety to jest za mało. Trzeba w tym wszystkim pomyśleć o pielęgnacji urządzenia. Jeżeli chcemy liczyć na bezawaryjną pracę i zadowalający stopień umycia naczyń to trzeba dbać o higienę zmywarki.

Sitko i resztę filtrów należy mechanicznie oczyścić z resztek jedzenia i przemyć pod ciepłą, bieżącą wodą.

Uszkodzony zawór rozdzielający

Niektóre zmywarki w tym Beko, Amica, Gorenje wykorzystują zawór rozdzielający tzw. trójdrożny w pracy urządzenia. Co to oznacza w praktyce? Zmywarka podczas mycia naczyń rozdziela wodę na poszczególne spryskiwacze. Zawór przełącza się na określone tryby i kieruje strumień wody. Jeśli zawór ulegnie awarii to zmywarka może nie domywać naczyń w dolnym koszu. Sprawdź, czy u Ciebie nie ma takiej sytuacji. Czasami silnik ulega zwarciu i nie steruje zaworem.

Zobacz inne nasze artykuły:

Odwiedź nasz sklep – części do zmywarki

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.9 / 5. Liczba głosów: 17

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
Arkadiusz

Witam,
czy udało się naprawić usterkę? co finalnie pomogło? U mnie zmywarka Beko i objawy niemal identyczne 🙁

Krzys

Po czym poznać czy padł zawór trójdrożny czy czy pompa myjąca . ? Bo podejrzewam że u mnie właśnie padło albo pompa albo zawór myjacy . Zmywarka Beko.
Dolny kosz nie zmywa garów położonych „do góry nogami” /Talerze są umyte ale podejrzewam że przez górne śmigło) W górnym koszu wszystko okej. Zastanawiam się co kupić zawór trójdrożny /tańszy/ czy pompę ?
Jeszcze taka dziwna rzecz. Mniej więcej Co trzecie mycie ten dolny kosz jednak umyje gary potem znowu 2 razy nie da rady i tak w kółko

Krzys

Dziękuje za info Kasiu.
A jak wymieniam zawór trójdrożny to muszę coś wcześniej usunąć żeby się do niego dostać i wyciągnąć (np: pompę. ?)
Z budowy zaworu wnioskuje że żeby go ściągnąć to:

  • odkręcam dwie śruby którymi jest przykręcony
  • ściskam opaskę żeby zdjąć węża

I montuje:
(z tyłu zaworu ze zdjęcia widzę jeszcze dwa otworu to chyba je po prostu nakładam na coś) i
zakładam węża i daje opaskę
przykracam dwie śruby

Czy to prawidłowa procedura montażu i demontażu (Brak filmiku do tego 🙁 )
Zmywarka DIN 28320

5
0
Będę wdzięczny za komentarze.x